Hokej v číslech: Kvalita od roku 1979. Divíšek vládne Chance lize

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Tomáši Divíškovi je už devětatřicet, přesto se zdá, že dokáže zopakovat výkony z minulé sezony, ve které se stal nejlepším střelcem soutěže (24 G) a byl jejím druhým nejproduktivnějším hráčem (56 B).

Jágr Chance liga

Prostějovský veterán má dokonce ještě lepší čísla než loni. Produktivitu na šedesát minut hry zvýšil z 3,55 na 5,46 (v tomto ohledu je v lize lepší pouze Marek Račuk) a počet gólů z 1,52 na 2,08. 

Po dvanácti zápasech má už 8 branek a 13 asistencí – ligovou produktivitu vede o čtyři body před Matějem Pekrem. Divíšek má skvělou formu: v předešlých třech kolech bral dohromady devět bodů.

A není to tím, že by sbíral (občas) náhodné druhé asistence. Hned 17 z celkových 21 bodů bylo primárních. I v tomto ohledu zatím nenašel v lize konkurenta. 

S průměrným ice timem 19:13 je sice nejvytíženějším útočníkem Jestřábů, v rámci celé soutěže to ale až tak závratné číslo není. Najdou se desítky útočníků, kteří na ledě stráví ještě více času.

Hned 17 z celkových 21 bodů bylo primárních.

Čemu tedy vděčí za tak úžasnou produktivitu?

Z velké části početním výhodám. Divíšek je skvělým tvůrcem hry, který přesně ví, co chce. Od puku ho jen tak lehce neodstavíte. A když má k sobě parťáka, jakým je Tomáš Nouza, který jeho geniálním nápadům rozumí a najede si do volného prostoru, je na prostějovské přesilovky radost koukat (pokud tedy nejste trenérem, hráčem či fanouškem soupeře...). 

Jestřábi zatím využívají 21,31 % svých přesilovek. To je skvělá hodnota, byť zatím "až" pátá nejvyšší v Chance lize. Prostějov má nicméně potenciál v dlouhodobém měřítku toto číslo nejen udržet, ale možná ho i o trochu navýšit. Třeba v minulé sezoně měla letka s Nouzou, Divíškem nebo Janem Rudovským úspěšnost přes 22 %. A Jestřábi díky početním výhodám ve čtvrtfinále málem vyřadili Kladno.

Divíšek má mimořádně vysokou úspěšnost střelby – 24,24 %. 

Divíšek stráví v přesilovkách zhruba pět minut za zápas. Dosud v nich získal devět bodů, to je nejlepší bilance z celé ligy.

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Divíšek má dále mimořádně vysokou úspěšnost střelby – 24,24 %. Sezonu má díky tomu rozjetou na 37 gólů, což by byl po Vítězslavu Bílkovi (45 gólů) a Jaroslavu Roubíkovi (38) třetí nejlepší výkon v prvoligové historii. Na úrovni Patrika Finka (37).

Člověk by si řekl, že takhle vysokou úspěšnost nedokáže udržet do konce sezony. Jenže Divíšek je toho schopný: minulý ročník zakončil s úspěšností střelby 22,43 %. Takže rozhodně není utopií, že by tentokrát mohl atakovat až čtyřicetigólovou hranici. 

Tomáš Divíšek má 61,15% úspěšnost na buly.

Divíšek jako tradičně válí i na buly. Mezi hráči, kteří absolvovali alespoň 80 vhazování, je na tom lépe než on (61,15 %) pouze přerovský Jaroslav Moučka (65,88 %).

Někdejší reprezentant se zkušenostmi z NHL je jednoduše řečeno ofenzivní mašinou, která i po 39 letech služby šlape. 

A je celkem jedno, že v defenzivě už to tak slavné není. 

Když byl na ledě a hrálo se v rovnovážném stavu, jeho tým vystřelil 146x a soupeř 136x. Vzhledem k tomu, že je častěji nasazován v útočném pásmu než v obranném, to není nijak závratné číslo (ani v porovnání se spoluhráči).

Divíšek rozjel sezonu na 37 gólů.

S průměrným Corsi souvisí i průměrná gólová bilance v rovnovážném stavu: Divíšek byl u 13 vstřelených a u 13 obdržených branek. V tomto je tedy na nule. Sedm dvouminutových trestů také není ideální počet, je to dokonce nejvíc z celého týmu.

Jenže pak přijdou přesilovky a v nich Divíšek rozhodne. 

Jeho přínos pro Jestřáby je tedy obrovský.

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz