Hokej v číslech: Koho poslat do lajny ke Gulašovi a Mertlovi?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

V Plzni už přes rok funguje od návratu Tomáše Mertla z Kunlunu parádní tandem Gulaš–Mertl, který svými výkony nemá v týmu sebemenší konkurenci. Letos se však nedaří k těmto dvěma nastálo přidat vhodného třetího muže...

Milan Gulaš a Tomáš Mertl fungují letos jako hokejová srostlá dvojčata, za stavu 5 na 5 spolu odehráli bez šesti sekund 73 minut. Odděleně na ledě strávili pouze 7 % v případě Gulaše, potažmo 9 % u Mertla, svého celkového herního přídělu za dané početní situace.

Ovšem pro oba je ten druhý doposud jediným spoluhráčem, s nímž odehráli víc času než bez něj. Velkým problémem je pro Plzeň najít stabilního druhého křídelníka: Gulaš s Mertlem už letos stihli za pouhých šest zápasů protočit tři.

Zatím do každého utkání naskočili a v celkovém součtu nejvíce času strávili na kluzišti s Matyášem Kantnerem, tato trojice spolu nabruslila 29:50 minut, neboli 4:58 minut na duel.

Na druhém místě můžeme najít Filipa Suchého. S ním sice elitní tandem odehrál o necelých pět minut méně, ovšem na ledě se potkali pouze ve čtyřech zápasech, v průměru nám to tedy dává výrazně vyšší hodnotu 6:14 společných minut za utkání.

Třetí jméno do party může být pro některé trochu překvapivé. Celkově 14:36 minut a průměrně 4:52 minut na zápas s Gulašem a Mertlem totiž odehrál teprve osmnáctiletý mladík Sebastian Malát, ten v první lajně naskočil ve všech svých dosavadních třech startech za seniorský výběr škodovky.

A jak se tedy oběma hvězdám s různými křídelníky vedlo?

Celkově se za stavu 5 na 5 jejich trojice postaraly o čtyři branky, tři vstřelil Gulaš a jednu Mertl, a rozdělily si devět kanadských bodů.

Hned takto na začátek nás čeká druhé a možná ještě větší překvapení – dvě z těchto čtyř přesných tref padly při hře naší dvojice se Sebastianem Malátem, a to i přesto, že v takovémto složení odehrála první formace nejméně času. Pokud tento fakt zohledníme, dostaneme průměr 8,3 branky na 60 minut hry.

Spolupráce se Suchým a Kantnerem pak přinesly shodně po jednom gólu, tedy v přepočtu na šedesát minut 2,4 trefy v případě Suchého, respektive 2,1 u Kantnera.

Ale s překvapeními nekončíme, ještě nás čeká jedno výrazné. Když se totiž podíváme na obtížnost soupeřů, zjistíme, že jednoznačně nejnáročnější protihráči se prvnímu útoku stavěli při hře se Sebastianem Malátem na levé straně ledu, v průměru totiž museli hrát proti papírově kvalitnějším borcům než 89 % jejich spoluhráčů.

Ne až tolik daleko na druhém místě se v tomto žebříčku nachází jejich spolupráce s Filipem Suchým, které vzdorovali lepší soupeři, než jakým muselo čelit 62 % ostatních plzeňských hokejistů. Zato s Matyášem Kantnerem to byl pro elitní trio škodovky, nadneseně řečeno, trochu odpočinek, těžší práci mělo pouze 11 % jejich souputníků.

Kdo z vás sledoval Plzeň a zejména její první formaci, může být trochu překvapený, že letos už tolik nefunguje loni tak slibná kombinace s Kantnerem. Jedním z důvodů může být to, že u plzeňského rodáka končí až příliš akcí první formace.

Vytáhlý křídelník je zodpovědný za 32,1 % všech palebných pokusů první formace a jeho poměr role činí hodnotu 1,85, což znamená, že hraje jako ryzí střelec. Kupříkladu je tato hodnota vyšší, než jakou letos má u svého jména Milan Gulaš (pro více detailů o poměru role se podívejte na článek o karlovarském prvním útoku).

Jistě, Kantner byl střelcem i loni a fungovalo to, nicméně tehdy dokázal i poměrně často nahrávat. A hlavně – v tomto ročníku se plzeňská třiadevadesátka při zakončování trápí, zatím stihla vsítit jen jeden gól a ze všech útočníků týmu, kteří už letos gólovou radost pocítili, má nejhorší 7,7% úspěšnost střel na branku.

Nyní už ale konečně ke gró článku – jaké má Plzeň varianty, koho poslat na levé křídlo první formace. Podle nás nabízí čísla možnosti tři.

Vizualizace zobrazující poměry role vybraných útočníků Plzně. Oranžová čára označuje zcela vyrovaného hráče, hodnoty výrazně nad ní střelce, hodnoty výrazně pod ní nahrávače.

Vizualizace zobrazující poměry role vybraných útočníků Plzně. Oranžová čára označuje zcela vyrovaného hráče, hodnoty výrazně nad ní střelce, hodnoty výrazně pod ní nahrávače.

Možnost první – nechat Matyáše Kantnera. Ačkoliv si to trochu protiřečí s tím, co jsme o plzeňském odchovanci právě řekli, dokázala dosud Plzeň při hře této kombinace vyslat na soupeře 56,4 střeleckého pokusu za 60 minut hry 5 na 5, tedy o 6,4 více, než pokud je na ledě jiná formace.

Navíc je poměrně pravděpodobné, že hráči Kantnerových kvalit se kotouče dříve či později začnou odrážet do sítě a pak se mohou statistiky hned změnit. A přeci jenom tahle spolupráce loni fungovala...

Možnost druhá – dát šanci Sebastianu Malátovi. V hokeji jde o góly a ty v tomto případě mluví jednoznačně ve prospěch mladičkého útočníka. K tomu si vezměme, že s Malátem a elitní dvojicí na ledě měla škodovka puk na svých čepelích oproti soupeři hned 54,9 % času, nejvíe mezi zkoumanými třemi kombinacemi.

Za 60 minut hry sice otestovala pozornost brankáře protihráče jen 49,4krát, ovšem to je pouze o 1,3 rány méně než při hře jiného útoku, rozdíl tedy ze statistického pohledu vzhledem k brzké fázi soutěže není až tak markantní.

Možnost třetí – vyzkoušet někoho dalšího. V Milanu Gulašovi máme střelce, poměr role v jeho případě činí 1,44, Tomáš Mertl zase předvádí velice vyrovnanou hru, jak ukazuje jeho poměr role 0,95, takže co takhle zkusit nějakého vyloženého nahrávače?

Jako slibná varianta se jeví David Stach, letos je s 16,9 přihrávkou na střelu za šedesát minut hry vůbec nejaktivnějším nahrávačem Plzně, jeho aktuální poměr role činí pouze 0,14. Kladenský rodák tedy letos skoro ještě ani nevystřelil. Na kontě má celkově ve čtyřech zápasech dvě asistence, a to i přesto, že nastupuje až ve třetím útoku.

Ostatně právě kombinace Stacha a Pavla Musila zatím nešlape úplně podle představ, až v posledních dvou utkáních ji trochu zvedal svými dvěma trefami Filip Přikryl. A také by pak mohla zůstat pohromadě zatím velice dobře hrající druhá lajna ve složení Jan Eberle – Petr Kodýtek – Petr Straka, jediná plzeňská formace se třemi brankami za plných sil na kontě a se 71,0 střeleckým pokusem týmu za 60 minut také ta nejofenzivnější.

Sečteno podtrženo

Plzeňský trenérský štáb letos zatím hledá vhodného parťáka ke svému elitnímu tandemu Milan Gulaš – Tomáš Mertl, za dosavadních šest zápasů už vyzkoušel v obdobné míře hned tři.

Z pohledu čísel má škodovka tři možnosti – vsadit na loňskou spolupráci s Matyášem Kantnerem, dát šanci velice slibně se jevícímu mladíkovi Sebastianu Malátovi, nebo vyzkoušet ještě někoho dalšího, kdo by mohl lépe sedět hernímu stylu Gulaše a Mertla, například Davida Stacha. Všechny varianty v sobě skrývají zajímavý potenciál, ale i jistý risk, a bude tedy jen na koučích, k jaké možnosti se přikloní.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz