Hokej v číslech: Kdysi extralize dominoval, co ukáže teď?

Slovenský útočník Libor Hudáček se po dvouleté odmlce vrací do extraligy. Není to však do Liberce, kde v minulosti působil, ale do kádru mistrů z Třince. Hudáček při svém extraligovém působení ukázal, že je kvalitním ofenzivním hráčem. Dokáže na to navázat i v dresu Ocelářů?

Hudáček se v Tipsport extralize představil už ve dvou sezonách, v letech 2018 až 2020 oblékal dres Bílých Tygrů. V tomto období odehrál v základní části dohromady 102 zápasů, ve kterých si připsal 99 bodů.

Podařila se mu především sezona 2019/2020, ve které si připsal v základní části 60 bodů v 50 zápasech. To ho zařadilo na třetí místo kanadského bodování za Milana Gulaše a tehdejšího spoluhráče Michala Birnera. V počtu gólů pak zaostal pouze za Gulašem, když se trefil ve 31 případech.

A právě na tuto sezonu se podrobněji podíváme.

Libor Hudáček byl v ročníku 2019/2020 jednoznačně jedním z nejlepších ofenzivních hráčů, a to jak při hře 5 na 5, tak i v přesilových hrách. V početních výhodách si připsal 27 ze svých bodů a také třináct gólů. Dominoval ale i při základním počtu hráčů.

Právě při hře 5 na 5 si Hudáček při přepočtu na čas připsal 2,77 bodu za 60 minut, šlo o pátý nejvyšší počet. Z toho bylo 1,53 gólu, v čemž byl společně s Gulašem a Martinem Růžičkou nejlepším střelcem extraligy.

Hudáček si v průměru připsal téměř patnáct střeleckých pokusů a pouze dva útočníci si tvořili lepší šance než slovenský olympionik (Hudáček vytvořil šance na 1,07 očekávaného gólu). Hudáček navíc patřil i mezi elitní distributory puku, v kvalitě přihrávek se řadil mezi elitní desítku – celkově spoluhráčům vytvořil šance na 0,55 očekávaného gólu za 60 minut.

Ofenziva Liberce pak byla s Hudáčkem na ledě téměř nezastavitelná. Bílí Tygři si tvořili šance na 3,25 očekávaného gólu za 60 minut (šlo o sedmou nejvyšší hodnotu), tedy výrazně více než soupeři, Hudáček měl poměr očekávaných gólů dokonce nad 60 %.

Zároveň byl jediným hráčem v ročníku 2019/2020, který byl na ledě v průměru u více než čtyř vstřelených gólů za hodinu hry 5 na 5, a to konktrétně u 4,2!

Není tak divu, že jeho vliv byl také jedním z nejlepších v extralize, když bez jeho účasti gólová produkce Liberce klesala o rovné dva góly. Vytvořené šance pak byly horší o devět desetin očekávaného gólu.

Celkově měl Hudáček v hodnocení modelu Game Score druhý nejvyšší ofenzivní vliv při hře 5 na 5, svými výkony přispěl k více než 30 gólům nad extraligový průměr. Druhým nejlepším hráčem byl v tomto ročníku podle hodnocení Game Score i celkově: v průběhu sezony totiž nastřádal hodnotu 6,2 výhry, zaostal pouze za suverénním Gulašem.

Právě ofenzivní přínos si od Libora Hudáčka jistě slibují i v Třinci – a na základě historických extraligových dat k tomu má slovenský forvard určitě předpoklady.

Navázat na své představení z ročníku 2019/2020 bude mít ovšem těžké.

Náš model Game Score mu ovšem předpovídá velice slušnou sezonu, před jejím startem ho hodnotí jako útočníka první formace, který byl měl být schopný překonat hranici 40 bodů, což před startem sezony v predikcích modelu řadí Hudáčka do nejlepší desítky.

Uvidíme tedy, jestli tyto predikce potvrdí, a zda jeho příchod bude pro Oceláře dalším výborným tahem.

Foto: hcocelari.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz