Hokej v číslech: Kanadská věž míří do Hradce. Co od ní čekat?

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Do české nejvyšší soutěže dorazil před dvěma roky z Rakouska, předtím dlouhé roky působil ve farmářských soutěžích v zámoří. Nyní se Jeremie Blain stěhuje v rámci extraligy, po konci ve Spartě totiž podepsal smlouvu s Hradcem Králové.

Jedním z důvodů byl i fakt, že se v klubu dobře zná s několika hráči. Zájem o něj měl ale i samotný Mountfield, který si cenil mimo jiné jeho fyzických parametrů.

„Jelikož se jedná o fyzicky dobře disponovaného obránce, který má kvalitní střelu, je použitelný i na přesilové hry a velmi dobře zná českou extraligu, naše volba byla vcelku jednoznačná. Navíc jsme se poměrně rychle domluvili na všech aspektech spolupráce,“ prozradil po podpisu kontraktu v květnu generální manažer Aleš Kmoníček.

Jaké výkony Blain během dvou sezon v Tipsport extralize podával a co může přinést obranným řadám Hradce? Pojďme si na tyto otázky zkusit zodpovědět očima čísel!

Srovnání při hře 5 na 5

Na začátek uveďme několik čísel týkajících se odehraného času na ledě. Blainův ice-time se v uplynulé sezoně snížil, a to z předloňských 19:33 na 17:54, tedy zhruba o 8,5 procenta.

Zajímavý je fakt, že zatímco v přesilovce (z 3:18 na 1:59) a v oslabení (z 1:34 na 0:52) nastupoval Blain zhruba o 40 procent méně, při rovnovážném stavu hráčů na ledě, tedy hře 5 na 5, přidal v průměru 20 sekund za zápas.

Podíváme-li se na srovnání základních statistik z minulého a předminulého ročníku (při hře 5 na 5), vidíme, že kanadský bek zaznamenal méně gólů, bodů i střel na branku. Dodejme, že k podobnému snížení došlo u střeleckých pokusů ze slotu a přihrávek na střely.

Jasná otázka zní: proč? Jedno jediné vysvětlení určitě nenajdeme, velmi pravděpodobně půjde o kombinaci různých faktorů.

Zaprvé, Blain proměnil o 5,6 % méně střel než v předchozím ročníku, tj. více než dvakrát méně.

Zadruhé, trenéři ho častěji nasazovali na vhazování do obranného pásma – poměr buly v útočné třetině se mu snížil z 58,6 na 50 procent.

A především zatřetí, ve Spartě dostal za úkol bránit mnohem nebezpečnější hráče. To jasně potvrzuje statistika kvality protihráčových útočníků, proti nimž Blain hrál – z 29 procent stoupla na celých 69!

V tomto kontextu se tedy Jeremie Blain musel potýkat s novou rolí, defenzivnější a obtížnější. Vedl si dobře.

Ve střelbě z nejnebezpečnějšího prostoru slotu patřil mezi elitní třetinu pravidelně hrajících obránců, ve schopnosti vyvážet puk z obranného pásma (EX.W/60 minut) mu patřilo dokonce 25. místo.

Srovnání při přesilovkách

Pojďme se ještě stručně podívat na přesilové hry. Proč? Jednak v nich Blain v minulém ročníku odehrál téměř dvě minuty, jednak je na začátku článku citoval generální manažer Mountfieldu jako jednu z předností osmadvacetiletého obránce.

Také v početních výhodách spatřujeme znatelné zhoršení. Kromě již viditelných statistik doplňme, že Blain produkoval také méně přihrávek na střely. Pouze ve střeleckých pokusech ze slotu se o necelou čtvrtinu zlepšil, umístil se v nich dokonce na jedenáctém místě.

Pokud ale v Hradci naváže na sezonu 2018/19, bude trenér Vladimír Růžička spokojen, protože v ní patřil mezi nejlepší přesilovkové zadáky.

Závěr

Jeremie Blain se v minulé sezoně ve statistikách celkově zhoršil, což bylo způsobené mimo jiné tím, že hrál méně v přesilovkách a oslabeních a více při hře 5 na 5. Především však musel na ledě bránit těžší soupeře. I tak patřil mezi časté střelce a dobré hráče v tranzici z obranného pásma.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz