Hokej v číslech: Jan Novák, i ve 40 hlavní tahoun Slavie

Foto: Jakub Mezlík, hc-slavia.cz

Když hrál na podzim 2016 za Most, zdálo se, že už to má za sebou. Že jeho čas vypršel a že je v uvozovkách odepsaný.

NHL 20

Pak se z Mostu vydal na pomoc Slavii, která uprostřed sezony z finančních důvodů rozpustila kádr. 

A od té doby Jan Novák zase válí.

Přestože je obránce, v uplynulém ročníku byl nejproduktivnějším hráčem Pražanů! V 56 zápasech se blýskl 34 body (5+29). Slávistický srdcař měl na hru týmu obrovský vliv a bezpochyby se zařadil mezi TOP 10 beků sezony.

Když na jaře dostal otázku, zda bude pokračovat v kariéře, řekl, že ano. Že by za Slavii ještě chtěl odehrát pár sezon.

Ano, ne jednu sezonu, ale pár. V průběhu té nadcházející přitom oslaví 41. narozeniny. Ale proč ne? S mladými spoluhráči i protihráči pořád drží krok. Co drží, mnohdy cválá daleko před nimi...

V uplynulé sezoně byli v Chance lize jen dva obránci, kteří získali víc bodů než Novák: Ondřej Slováček s Šimonem Szathmárym.

S průměrným ice timem 22:11 pak byl pátým nejvytíženějším zadákem soutěže. Naskakoval na přesilovky i oslabení. Pro trenéry byl pokaždé první volbou.

To samé platí o tom, kam ho trenéři nasazovali. Bylo jedno, jestli se hrálo v obranném, středním nebo útočném pásmu. Zkrátka platila poučka: když máte Nováka, tak ho tam dejte. A je jedno, jaká je aktuální situace. Neprohloupíte.

V rovnovážném stavu byl u 41 vstřelených a u 42 inkasovaných gólů. Rozdíl dělal hlavně v přesilovkách.

Novák, jehož si budou fanoušci vždy pamatovat díky parádní ráně od modré, získal v početních výhodách hned šestnáct bodů. Z prvoligových beků byli v tomto ohledu úspěšnější jen Aleš Pavlas a Šimon Szathmáry.

Škoda, že neměl větší podporu od spoluhráčů. Slavia zůstala daleko před branami play off.

Příští rok se do vyřazovacích bojů podívá hned deset týmů. Pokud mezi nimi bude i Slavia, Novák na tom jistě bude mít výrazný podíl. Zůstává nejvýraznější osobností týmu. 

„Je to určitě dobré, zajímavé, ale podle mě by mělo spíš mladé štvát, že to za ně vyhrává někdo jiný a ne oni. Alespoň my jsme to tak vždycky měli, že jsme na starší hráče byli naštvaní, když byli lepší," říkal Novák po sezoně na klubovém webu o své produktivitě. „Asi jsem těžil z toho, že to tady bylo klukům jedno. Já jsem s tím samozřejmě z osobního hlediska spokojený a doufám, že takové sezony ještě přijdou."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz