Hokej v číslech: Jak si Pardubice vedly pod Lubinou a pak pod Bělohlavem?

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Pardubice zažívají vskutku turbulentní sezónu. Na začátku října skončil na střídačce Ladislav Lubina, o pár dní později byl do funkce hlavního trenéra dosazen Radek Bělohlav, kterého minulý týden nahradil Milan Razým. Jsou změny oprávněné, co se předvedené hry týká?

Ladislav Lubina, Radek Bělohlav a nyní Milan Razým. Ze základní části uběhla více než polovina a Pardubice už mají třetího šéfa střídačky.

Důvod je na první pohled jasný. Dynamu patří s 27 body poslední příčka a za systému, kdy poslední tým přímo sestupuje do první ligy, je to samozřejmě velmi alarmující.

„Věřili jsme, že říjnová změna trenéra přinese posun Dynama do klidnějších vod, to se bohužel nepodařilo a Pardubice jsou stále na poslední příčce. I tak bych chtěl dosavadním trenérům poděkovat za odvedenou práci,” odůvodnil nedostatečnými výsledky změnu člen představenstva klubu Dušan Salfický.

Je samozřejmě pravda, že výsledky Pardubic se v uplynulých devatenácti zápasech, kdy stál na střídačce Radek Bělohlav, oproti úvodním sedmi kolům zlepšily. V nich koneckonců Východočeši vyhráli pouze jeden zápas, v éře Bělohlava urvali v devatenácti duelech sedm výher a zaznamenali 24 bodů.

V dlouhodobém hledisku ovšem o výsledcích rozhodují výkony na ledě, které se do jisté míry dají změřit statistikami. Co nám říkají o působení Radka Bělohlava ve funkci hlavního trenéra Dynama?

Foto: Marek Sekáč, hcbilitygri.cz

Srovnání při hře 5 na 5

Chceme-li dospět k závěru, jaké výkony předváděly Pardubice za Radka Bělohlava, musíme se podívat na srovnání pardubických výkonů v úvodních sedmi utkáních za Ladislava Lubiny a v posledních devatenácti zápasech, kdy měl tým pod taktovkou nyní už asistent Libora Zábranského v Brně.

Ačkoli se pokusíme určit, za jakého kouče předvádělo Dynamo lepší výkony, je potřeba poznamenat, že první sedmizápasový vzorek je nízký a je ho tak potřeba brát trochu s rezervou.

V období do Lubinova vyhazovu na začátku října zaznamenaly Pardubice 46,11% poměr střeleckých pokusů (CF%), za Radka Bělohlava mírně méně 45,98 %. Východočeši si ale lépe vedli v důležitějším poměru střeleckých pokusů ze slotu (SCF%), kde došlo k 3,24% nárůstu.

Vzrostly také úspěšnosti střelby a zákroků (ON.Sh% ON.Sv%) – dohromady o 4,6 % –, což se společně s rostoucím podílem střeleckých pokusů ze slotu nejvýrazněji podílí na nárustu gólového poměru 11,14 %.

Podíváme-li se na tyto základní statistiky detailněji, vidíme, že ty ofenzivní se za Radka Bělohlava zvýšily. Pozorovatelné to je zejména u vyslaných střeleckých pokusů ze slotu za hodinu hry 5 na 5 (SCF/60), kde došlo k nárustu6,1 a skoku z 13. na 7. místo v rámci extraligové tabulky.

Na druhou stranu dochází ke zhoršení defenzivních statistik. U inkasovaných střeleckých pokusů (CA/60) ještě rozdíl tak citelný není, u obdržených střeleckých pokusů ze slotu (SCA/60) už ale ano. Vidíme totiž pokles 4,5 pokusů za 60 minut hry 5 na 5 a pád ze 4. na 10. místo.

Srovnání při přesilovce a oslabení

Neméně důležitou součástí hodnocení výkonu jsou i speciální formace, na něž se samozřejmě taky zaměříme. Právě u nich ovšem upozornění na malý vzorek utkání – s tím související potenciální zkreslení – platí o to více.

Při pohledu na graf narážíme v podstatě na stejnou písničku jako u hry 5 na 5. V přesilovkách se Dynamo za Bělohlava zlepšuje. V průměru dává za hodinu v početních výhodách o 0,73 gólů více, na čemž má miniaturní podíl mírně vyšší úspěšnost střelby.

Ve střeleckých pokusech ze slotu za 60 minut Pardubičtí o 7,08 pokusů stoupají, což se projevuje i na zlepšení v tabulce z 9. na 4. pozici. Paradoxně je tu ovšem sráží nízká úspěšnost střelby – 7,56 % je suverénně poslední.

V oslabení, tedy defenzivní činnosti, dochází opět k degresi. Svěřenci tehdy Ladislava Lubiny byli v krátkém sedmizápasovém vzorku nejlepším týmem v celé extralize – 81,33 inkasovaných střeleckých pokusů a 22,83 obdržených střeleckých pokusů ze slotu je skutečně vyšvihlo na 1. místo.

Svěřenci tehdy Ladislava Lubiny byli v krátkém sedmizápasovém vzorku v oslabení nejlepším týmem v celé extralize. Za Radka Bělohlava se situace obrací o 180 stupňů.

Za Radka Bělohlava se situace obrací o 180 stupňů. V počtu střeleckých pokusů patří Východočechům 12. místo (105,75 CA/60), ve střeleckých pokusech ze slotu jsou 14. (46,66 SCA/60).

To společně s o 0,5 % nižší úspěšnosti zákroků znamená jasný ortel – 12,44 inkasovaných gólů za 60 minut oslabení, zhoršení o 6,73!

Závěr

Pojďme si shrnout, k čemu jsme jsme vlastně došli:

  • Pardubice měly za Radka Bělohlava vyšší poměr střeleckých pokusů ze slotu i gólů. K tomu dopomohly i vyšší úspěšnosti zákroků a střelby.
  • Dynamo bylo po nástupu Bělohlava lepší v ofenzivě, ale horší v defenzivě. Od více inkasovaných branek tým zachránili jen lepší brankáři.
  • V přesilovkách sráželo Východočechy úspěšnost střelby, jinak ovšem došlo za Bělohlava k nárustu v počtu střeleckých pokusů ze slotu i branek.
  • V oslabení patřily Pardubice za Ladislava Lubiny k naprosté špičce extraligy, za Bělohlava však klesly na dno.

Celkově by se tak dalo říci, že nástup Radka Bělohlava měl na Pardubice pozitivní efekt. Ofenziva fungovala během jeho působení v roli hlavního kouče lépe, ovšem v defenzivní činnosti došlo ke zhoršení. To platí i pro lepší přesilovky a horší oslabení.

Pokud tedy vedení klubu sledovalo změnou na pozici hlavního trenéra zlepšení defenzivy, míří správným směrem. Tedy za předpokladu, že Milan Razým dokáže týmu v této činnosti pomoci.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz