Hokej v číslech: Jak se vyplácejí velké předsezonní posily?

Jiří Drtina. | Foto: Kateřina Macečková, hc-slavia.cz

Velká jména = velká očekávání. Jak se po takřka polovině základní části WSM Ligy daří zvučným letním posilám?

Plekanec Chance liga

Brankáři

Filip NOVOTNÝ (HC Energie Karlovy Vary)
Náhrada za Davida Honzíka dokazuje, že je gólmanem, který může dovést Karlovy Vary zpátky do extraligy. Novotný dostal ve 13 zápasech jen 19 gólů a úspěšnost zákroků má 93,71 procent. V tomto ohledu jsou lepší jen Jan Strmeň a Dominik Frodl. 

Obránci

Zdeněk KUTLÁK (ČEZ Motor České Budějovice)
Kutlák je s ice timem 23:03 nejvytíženějším hráčem Motoru. Ve 21 zápasech stihl jedenáct bodů (5+6), z toho šest v přesilovkách, a je nejproduktivnějším obráncem týmu. Při hře v pěti proti pěti to úplně optimální není – Kutlák byl u stejného počtu vstřelených i obdržených gólů. Ve statistice +/- je v záporných hodnotách, hůř je na tom z českobudějovických beků pouze Patrik Marcel, který teď vypomáhá druholigovým Klatovům.

David ŠTICH (Rytíři Kladno)
Kladenští obránci dali zatím pouze čtyři góly a o polovinu z nich se postaral David Štich. Výborně si vede v rovnovážném stavu, a proto má v kolonce +/- už devět plusových bodů – v této statistice je šestým nejlepším zadákem soutěže. Rytíře neoslabuje ani zbytečnými osobními tresty. Tahle posila se vyplácí. 

Ač je Drtina obránce, je nejlepším střelcem Slavie.

Jiří DRTINA (HC Slavia Praha)
Produktivitě zadáků vládne Matic Podlipnik, následuje ho David Bernad. A na třetím místě, s bilancí 7+10, je právě Drtina. Ač je obránce, je také nejlepším střelcem Slavie. Září hlavně v přesilovkách. Při hře v pěti proti pěti je jeho přínos o něco menší, i proto má ve statistice +/- jeden záporný bod.

Ctirad OVČAČÍK (HC Frýdek-Místek)
Od posily z Pardubic jsme čekali větší produktivitu. Ovčačík má po 21 zápasech bilanci 2+3, je přitom druhým nejvytíženějším frýdecko-místeckým obráncem na přesilovky. Co se týče kanadských bodů, lépe je na tom třeba vycházející hvězdička Jan Bartko.

Ctirad Ovčačík.

Ctirad Ovčačík. | Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Útočníci

Vítězslav BÍLEK (HC Stadion Litoměřice)
Litoměřice příjemně překvapují a drží se na šestém místě. Po vlažném začátku se do dobré formy dostává i největší předsezonní posila: kanonýr Vítězslav Bílek. Prvoligový rekordman stihl za 18 zápasů osm branek a stejný počet asistencí. Hned jedenáct bodů zaznamenal za rovnovážného počtu hráčů a všechny jeho trefy přišly ve chvíli, kdy bylo skóre buď vyrovnané nebo byl rozdíl jediného gólu – skóruje tedy v důležitých momentech. A přesně proto ho Litoměřice v létě přivedly zpátky.

Martin PODEŠVA (VHK ROBE Vsetín)
Vsetínský útok táhne David Březina. Ostatní hráči moc výrazní nejsou – platí to i pro velkou letní posilu Martina Podešvu, který zatím získal devět bodů (3+6). Překvapivě je až osmým nejvytíženějším útočníkem týmu a ani v přesilovkách není první volbou trenérů. Podešva je ale velmi spolehlivý při hře v pěti proti pěti – když je na ledě, Vsetín nedostává góly. Je jedním z mála vsetínských hráčů, kteří nejsou ve statistice +/- v záporných hodnotách.

I díky Nouzově přehledu má Prostějov druhé nejlepší přesilovky v soutěži.

Tomáš NOUZA (LHK Jestřábi Prostějov)
21 zápasů, 7 gólů, 8 asistencí. Na Tomáše Nouzu podprůměrná čísla. I s ohledem na to, jak výsadní postavení má v prostějovském útoku – za zápas odehraje přes 19 minut. V přepočtu bodů na odehraný čas je až šestým nejefektivnějším Jestřábem. Na druhou stranu, i díky jeho velkému přehledu má Prostějov druhé nejlepší přesilovky v soutěži.

Václav NEDOROST (ČEZ Motor České Budějovice)
Nedorost se podle očekávání drží v popředí statistik: v ligovém bodování je sedmý (20 bodů) a v pořadí střelců se dělí o šestou příčku (10 gólů). V obou ohledech je nejlepším hráčem Motoru. Jeho výkony tedy nejsou zklamáním a jsou příslibem pro play off, respektive baráž. Až tam se totiž bude rozhodovat. 

Marek SIKORA (AZ RESIDOMO Havířov)
V minulých dvou sezonách, kdy hrál za Přerov, překonal třicetibodovou hranici. Pokud Sikora stávající bodové tempo nezlepší, v tomto ročníku se na zmiňovanou metu nedostane. A to už o lecčems svědčí. Nutno dodat, že i tři góly a devět asistencí stačí Sikorovi na to, aby byl nejproduktivnějším hráčem Havířova. Také to o lecčems svědčí. Sikora i Havířov mají na víc. 

Marek Sikora.

Marek Sikora. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz