Hokej v číslech: Jak moc Kometa postrádá Holíka?

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Petr Holík, klíčový útočník Brna, se v posledním utkání předešlého roku proti Karlovým Varům ošklivě zranil a jeho absence je na výsledcích Komety znát od počátku nového roku. Je skutečně zranění Holíka tím hlavním faktorem špatné formy moravského celku, nebo ne?

partneři českého hokeje

27letý útočník už několik let patří mezi nejlepší nahrávače na české scéně a v dosavadním průběhu této sezony tomu nebylo jinak. Ve 32 utkáních nasbíral 26 asistencí, čímž Petr Holík atakoval svůj loňský rekordní zápis v podobě 38 nahrávek.

Kvůli zranění z utkání s Energií se jeho šance sice rapidně zmenšily, ale vše záleží na tom, kdy se vlastně opět vrátí na ledové plochy.

Jedno je ale jasné, Kometa Brno by ho potřebovala opět co nejdříve.

Vynikající kreativita

Nejprve se podíváme na hru v plném počtu, tedy pět proti pěti. Jestliže přepočteme asistence na 60 minut mezi všemi hráči extraligy, kteří v této situaci odehráli alespoň 200 minut, najdeme sice Petra Holíka až na 32. místě, ale to je anomálie, která by se zřejmě brzy změnila.

Totiž pouze dva jiní útočníci letos zatím připravili pro své spoluhráče více střel než Holík. A to platí jak pro střely ze všech pozic, tak i pouze pro střelecké pokusy z předbrankového prostoru.

Oproti minulým sezonám je na druhou stranu Holík celkem produktivní ve střelbě, díky čemuž se v bodech za 60 minut i dnes nachází na skvělém dvanáctém místě napříč celou soutěží.

Přesilovkový mág

Kde však Kometa nejvíce postrádá Petra Holíka? To jsou jednoznačně přesilové hry.

Brno bez něj doposud odehrálo čtyři utkání a ani jednou (!) neskórovalo při početní výhodě. A to prosím pěkně Kometa vsítila v přesilovkách nejvíce gólů před zraněním Holíka za 60 minut hry.

A že Petr Holík na tom měl vskutku velkou zásluhu.

Na výše uvedeném obrázku vidíme, jak skvěle si zlínský rodák v početní výhodě skutečně počínal. Mohli bychom dokonce tvrdit, že do svého zranění byl pravděpodobně nejlepším přesilovkovým hráčem extraligy v tomto ročníku.

Není se tedy čemu divit, že jeho ztráta je tolik citelná.

Na druhou stranu je velice zajímavé, že i tak stále Brno vykazuje velmi slušný počet přihrávek na střely i při absenci Holíka. Ovšem jaksi ne a ne skórovat. Jistě, lze z těchto čísel předpokládat, že se to velmi brzy zlomí, ale vyplývá také z toho, že Holíkovy přesné a překvapivé přihrávky Kometě opravdu chybí.

Závěr

Moravský celek bez svého klíčového útočníka získal pouze pět bodů z dvanácti možných, ve čtyřech utkáních zvítězil pouze jednou a je jasné, že vinu můžeme hledat především v bezgólových přesilovkových situacích, kde právě Holík svoji kreativitou velmi vyniká.

Petru Holíkovi mimo jiné přejeme brzké uzdravení!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz