Hokej v číslech: Indiáni proti kohoutům. Detailní srovnání týmů

Foto: Michaela Martinátová, hc-olomouc.cz

Čtvrtfinálová série mezi třetí Plzní a šestou Olomoucí slibuje zajímavý souboj, výsledky vzájemných zápasů totiž vůbec neodpovídají celosezonní výkonnosti. Kdo nakonec strhne vše na svou stranu a proč by měl zvítězit zrovna daný tým?

Nový fanshop

Největší hvězdy

HC Škoda Plzeň  Milan Gulaš
Kapitán plzeňské skvadry díky famóznímu závěru roku ovládl jak tabulku celkové produktivity soutěže, tak i žebříček střelců: během 51 odehraných zápasů totiž nasbíral úžasných 62 bodů, z čehož rovných třicet tvoří přesné zásahy. To znamená, že každých 60 minut Milan Gulaš obohatil své konto o 3,48 bodu. Díky 24 bodům (9+15) nejnebezpečnější hráč pro přesilovky jde do play off navíc se skvělou formou, v posledních deseti zápasech si připsal hned devět gólů a šest nahrávek.

HC Olomouc  Zbyněk Irgl
Na straně Hanáků je ten nejzkušenější hráč zároveň tím hlavním tahounem. Už osmatřicetiletý Zbyněk Irgl si totiž po základní části podělil s Janem Knotkem trofej pro nejproduktivnějšího hráče Olomouce, a to díky velice netradičnímu poměru branek a asistencí 22 ku 8. To dává v přepočtu na šedesát odehraných minut 1,70 vstřelené branky, ještě o chloupek lepší číslo, než jakým disponuje Milan Gulaš. Navíc má Irgl na svědomí ohromných 51,16 % všech tref, které Olomouc vsítí se svým ostrostřelcem ve hře, což je vůbec nejvyšší číslo mezi všemi hráči soutěže, kteří mají na kontě alespoň osm branek.

Tajná zbraň

HC Škoda Plzeň  Denis Kindl
Na západě Čech se mohou pyšnit nesmírně silným a harmonickým útokem, na který jsou ale kladena obecně vysoká očekávání, jeden hráč však přeci jen tyto předpoklady nechává v prachu za sebou – Denis Kindl. Šestadvacetiletý útočník se díky 2,68 bodu za šedesát minut drží na čtvrté příčce žebříčku týmu, ono taky není divu, jelikož na daný časový úsek vyšle na soupeře 14,57 střeleckého pokusu, což navíc zabalí do 13,79% úspěšnosti střel na branku, vyšší, než má třeba právě ostrostřelec Gulaš.

HC Olomouc  Miroslav Holec
Jednatřicetiletý Miroslav Holec na první pohled nevypadá jako příliš nebezpečný forvard, přeci jen šest branek a čtyři asistence, to není úplně mnoho. Ovšem odchovanec Písku je tou klasickou tichou vodou, která semele vše kolem sebe, oněch deset bodů tvoří totiž 28,57 % všech úspěchů vybojovaných Hanáky s Holcem na ledě. Sám útočník s jedenáctkou na zádech navíc vytváří 30,43 % přihrávek na střelu jeho týmu za dané podmínky, vůbec nejvíce mezi kohouty, stejně jako tomu je v případě nahrávek do slotu, těch má na svědomí 34,15 %.

Brankáři

HC Škoda Plzeň  Dominik Frodl
V Plzni velice oblíbený „Frodo“ patří díky 92,85% úspěšnosti zákroků na druhé místo mezi gólmany s alespoň 500 odchytanými minutami, hned za Patrika Bartošáka. Díky němu indiáni inkasovali o fantastických 20,15 gólu méně, než kdyby v jejich brankovišti stál průměrný brankář ligy, ušetřili si tak 0,47 branky každých šedesát minut. Výborně si Dominik Frodl vede i při likvidování soupeřových pokusů ze slotu, těch je totiž schopen zastavit hned 87,47 %, díky čemuž stihl v základní části Plzni zachránit již 11,50 inkasování z mezikruží.

HC Olomouc – Branislav Konrád
Přestože po většinu sezony byl jasnou jedničkou Branislav Konrád, v závěru základní části se ve výborném světle předvedl mladý Jan Lukáš a čísla hrají právě ve prospěch olomouckého odchovance. Zkušenější Konrád totiž v průměru pochytá jen 91,14 % střel letících na jeho svatyni, navíc je dokonce třetí nejhorší jedničkou co se týká likvidování ran ze slotu, kterých zastavuje pouze 82,55 %, a tudíž stál svůj tým oproti průměrnému brankáři soutěže už 9,36 inkasované branky z předbrankového prostoru.

Co zlepšit?

HC Škoda Plzeň  vstupy do zápasu
Ačkoliv škodovka stihla během základní části vyhrát hned 33 utkání, dělený nejvyšší počet v soutěži, mohlo být radostných zápasů ještě více, kdyby na západě Čech uměli lépe zahajovat zápasy. Ve 27 duelech totiž Plzeň inkasovala jako první, což je páté nejhorší číslo v extralize. Jistě, v Plzni již pětkrát otočili zápas, který po první dvacetiminutovce prohrávali, což zvládly pouze dva další týmy, ale není pochyb o tom, že nepovedené začátky mohou v play off hrát klíčovou roli v západočeský neprospěch.

HC Olomouc  úspěšnost střelby
V Olomouci se výrazně trápí s koncovkou, vždyť v základní části stihli rozvlnit síť soupeřovy branky jen ve 127 případech, což je řadí až na jedenáctkou příčku ligového žebříčku. Ono se taky není čemu divit, když za gólmana Hanáci protlačí zoufalých 7,64 % všech střel na branku, hůře si vedou už jedině celkově poslední Pardubice. Olomoučtí tento mizerný výkon alespoň zachraňují kvantitou, s 53,79 střeleckým pokusem za šedesát minut jsou třetím nejaktivnějším celkem soutěže, ovšem v play off je nutně potřeba přidat i kvalitu.

Co udržet?

HC Škoda Plzeň – kombinace GulašKovář
Jestliže je Milan Gulaš tím vůbec nejproduktivnějším Západočechem, pak se Jan Kovář se 33 body nachází hned za ním na druhém místě, a to i přesto, že odehrál jen lehce přes polovinu základní části! To znamená, že pravidelný reprezentant sbírá body s frekvencí 3,07 za 60 minut. Navíc se oba borci fantasticky doplňují, Gulaš má díky třiceti brankám roli zakončovatele, kterému vždycky naservíruje kotouč přímo na hokejku Kovář, toho času s 26 asistencemi na triku. Není pak divu, že spolu na ledě připravila tato kombinace Plzni již 46 branek a drží si fantastický 76,67% poměr vstřelených a obdržených gólů.

HC Olomouc – forma
Ať se zeptáte kohokoliv zainteresovaného v hokeji, řekne vám, že když tým najede na dobrou vlnu, mnohem snadněji ze sebe hráči vydají i zdánlivě nemožné. Právě na to budou sázet v Olomouci, Hanáci totiž z posledních deseti utkání sedmkrát vyhráli, z toho hned šestkrát za tři body, a dohromady v osmi zápasech si připsali alespoň bod. To znamená, že za onen počet duelů nastřádali fantastických 21 bodů, díky čemuž mají vůbec nejlepší formu z celé čtrnáctky celků.

Tváří v tvář

Posledních deset zápasů:
HC Škoda Plzeň: 6-0-1-3, 19 bodů
HC Olomouc: 6-1-1-2, 21 bodů

Vzájemné zápasy:
HC Škoda Plzeň: 1-0-1-2, 4 body
HC Olomouc: 2-1-0-1, 8 bodů

Po základní části:
HC Škoda Plzeň: 98 bodů, 3. pozice, 178:116
HC Olomouc: 85 bodů, 6. pozice, 127:136

Úspěšnost přesilovek:
HC Škoda Plzeň: 46/232 - 19,83 %
HC Olomouc: 32/195 - 16,41 %

Úspěšnost oslabení:
HC Škoda Plzeň: 212/227 - 93,39 %
HC Olomouc: 164/203 - 80,79 %

Střely na branku/60 PRO:
HC Škoda Plzeň: 32,67
HC Olomouc: 31,64

Střely na branku/60 PROTI:
HC Škoda Plzeň: 26,58
HC Olomouc: 29,25

Přihrávky na střelu/60 PRO:
HC Škoda Plzeň: 30,47
HC Olomouc: 24,70

Přihrávky na střelu/60 PROTI:
HC Škoda Plzeň: 21,28
HC Olomouc: 24,32

Úspěšnost střel na branku:
HC Škoda Plzeň: 10,32 %
HC Olomouc: 7,64 %

Úspěšnost zákroků:
HC Škoda Plzeň: 91,95 %
HC Olomouc: 91,41 %

Zblokované střely/60:
HC Škoda Plzeň: 8,19
HC Olomouc: 10,90

Hity/60:
HC Škoda Plzeň: 9,62
HC Olomouc: 9,38

Bilance v samostatných nájezdech:
HC Škoda Plzeň: 5 výher, 3 prohry
HC Olomouc: 2 výhry, 4 prohry


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz