Hokej v číslech: Hradecké výkony aneb když vám ani statistiky nepomůžou

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Každý nejspíš ten pocit zná. Děláte všechno podle návodu, ovšem ani tak vám to nevychází. Přesně tak se po úvodních dvou zápasech čtvrtfinálové série proti Brnu můžou cítit hokejisté Hradce Králové. Mountfield totiž proti Kometě vede v podstatě ve všech důležitých statistikách. Jenže doplácí na pověstné hokejové štěstíčko.

MS U20 2020

Statistiky se v hokeji (i dalších sportech) stávají důležitým faktorem. S postupnou technologickou evolucí se na ně v zámoří a v poslední době i v Evropě dává čím dál větší důraz, koneckonců je to také důvod, proč vznikl seriál Hokej v číslech.

Pojďme ale k meritu věci. Přestože jsou statistiky dobrým indikátorem výkonů a výsledků týmů, nelze na jejich základě ve všech případech předpovídat, jak si budou kluby vést. Na to je hokej příliš komplexní sport, který je samozřejmě ovlivňován dalšími, statisticky nezměřitelnými faktory.

I to je jedním z vysvětlení, proč Mountfield po úvodních dvou utkáních série proti Kometě prohrává 0:2 na zápasy. Proč v posledním střetnuti dokonce nevstřelil gól a v pátek jede na led soupeře pokusit se získat klíčové vítězství, jehož (ne)zisk dost možná rozhodne o tom, jak celé čtvrtfinále nakonec skončí.

Výkony svěřenců Tomáše Martince totiž na papíře vypadají skvěle. 62,5% Corsi (poměr všech vystřelených a inkasovaných střeleckých pokusů), 33,9 inkasovaných střeleckých pokusů za 60 minut, 10,58 inkasovaných střeleckých pokusů z prostoru slotu, 64,81% poměr střeleckých pokusů ze slotu, 38,92 vyslaných střel na branku za 60 minut, 18,83 inkasovaných střel na branku za 60 minut a 67,39% poměr střel na branku.

Všechny tyto statistiky počítáme při rovnovážném stavu hráčů na ledě. A ve všech těchto statistikách je Mountfield mezi týmy, které ještě v play off zbyly, nejlepší.

Naopak Kometa patří v těchto statistikách mezi týmy na chvostu tabulky, v některých je dokonce nejhorší. Přesto vede parta okolo kapitána Leoše Čermáka v sérii 2:0, na góly pak poměrem 8:1.

Ptáte se tedy, proč Moravané vedou a Východočeši ztrácí? Vysvětlení jsme už naznačili v úvodním odstavci. Jedním z důvodů je tzv. hokejové štěstíčko, známé také pod zkratkou PDO.

V něm se sdružují úspěšnost zákroků úspěšnost střelby. Za ideální hodnotu – tedy tu, která ukazuje, že tým nemá ani štěstí, ani smůlu – je považován součet úspěšností někde okolo 100 %. Případně lehce nad, nebo pod tímto číslem.

Je ovšem možné (a normálně se to stává), že v krátkém herním období se tým od této klasické hodnoty odchýlí. Naopak v dlouhodobém měřítku se většina klubů dostane do okolí pověstné stovky. Vždyť hokejisté Hradce (100,25 %) i Komety (100,19 %, obě statistiky při rovnovážném stavu hráčů na ledě) toho byli v základní části ukázkovým příkladem.

Letošní vyřazovací boje ovšem zatím nabízejí úplně jinou podívanou. Kometa má při rovnovážném stavu hráčů na ledě ze všech týmů nejvyšší součet obou úspěšností – celých 111,69 % (13,33% střelecká úspěšnost a 98,36% úspěšnost zákroků)! Mountfield má přitom jen 88,28 % (1,61 % a 86,67 %).

Říkáte si, je to jasné: Kometa má štěstí jak Brno, zatímco Hradci se lepí smůla na paty. Zjednodušeně by se to tak říci dalo, leč zjednodušování pomíjí důležité faktory.

Například ten, že Kometa dala čtyři ze svých osmi gólů v přesilovkách. V oslabení už nemá Hradec tak příznivé statistiky, především mu ale zatím nechytá Brandon Maxwell. 80,49% úspěšnost zákroků je totiž opravdu nízká.

Jistě, mohli byste argumentovat, že na góly z tečí nebo rychlých souher v přesilovkách s hbitou střelou ze slotu nemohl dost dobře zareagovat. Přesto musí své výkony zlepšit, chce-li Hradec pomýšlet na úspěch.

Důvodem pro vysoký součet úspěšností může být bezpochyby také forma dvou hlavních mužů Komety. Marek Čiliak (79 zákroků proti 80 střelám, 98,75% úspěšnost) i Jakub Orsava (4 góly ze 7 střel, 57,14% úspěšnost) mají statistiky vyšší, než bývá zvykem, na čemž ale v krátkodobém měřítku není nic zvláštního.

Statistiky může zčásti zkreslovat také fakt, že Kometa ještě ani minutu neprohrávala a naopak ze 120 minut 102 minut a 49 sekund vedla, tj. 85,68 %. V extralize tyto statistiky zatím k dispozici nemáme, v zámoří jsou ale k dispozici tzv. přizpůsobené (adjusted) statistiky například u Corsi, které berou v potaz stavy utkání (za pomoci složitých vzorců).

Je totiž empiricky dokázáno (alespoň v NHL), že týmy, které v zápasech vedou, mají nižší tendenci se pouštět do útoku a tím produkovat více ofenzivy. Naopak více brání a jejich procentuální statistiky se tak snižují. Vlastně je to vcelku logické, i když to na první pohled možná zní složitě, že? Když vedete, spíše bráníte, když prohráváte, budete se do ofenzivy tlačit mnohem více.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Právě tento faktor přizpůsobené statistiky odbourávají, je k nim ale potřeba, opět aby nedošlo ke zkreslení, většího časového vzorku. My máme k dispozici alespoň statistiky při vyrovnaném stavu sérií při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Ze série Hradce s Kometou to je však pouhých 12 a půl minuty. Statistiky ani zde nevypadají pro Brno příznivě (36% Corsi a 27,27% poměr střeleckých pokusů), ovšem jde o opravdu velmi nízký vzorek.

Sečteno podtrženo, pojďme si to celé shrnout. A samozřejmě musíme trochu zjednodušovat. Nejprve je však znovu důležité připomenout malý vzorek pouhých dvou zápasů, u něhož je vždy lepší závěry, pokud je to možné, příliš nedělat. Protože novináři jsou ovšem placení za to, aby závěry dělali, a protože čtenář je určitě chce slyšet, tady jsou.

Brno nepodává statisticky příliš dobré výkony. Hradec podává statisticky výkony, s nimiž by měl vyhrávat. Nedokáže ale ubránit oslabení a Brandon Maxwell by taky na první dva zápasy nejspíše nejraději zapomněl. Brno má na své straně úspěšnosti – zčásti díky štěstí, zčásti díky svým vlastním hráčům –, Mountfield nikoli – opět pravděpodobně zčásti kvůli smůle, zčásti kvůli svým vlastním hráčům.

A ačkoli je to možná celé ovlivněné dalšími faktory, které se nedají statisticky změřit, a navíc play off není o statistikách, nýbrž o tom dosáhnout v sérii na čtyři výhry, je to vlastně úplně jedno. Ale pamatujte, štěstí a smůla se můžou rychle střídat. Nota bene v play off. Jedinou jistou věcí tak je, že nás čeká ještě velice atraktivní série.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz