Hokej v číslech: Hradec má nového trenéra. Herně přitom dominuje

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Mountfield se zatím v tabulce nachází na šesté pozici. Přesto se odhodlal k angažování zkušeného kouče Vladimíra Růžičky a věří, že tato změna povede ke zlepšeným výsledkům. Skutečně to ale v Hradci Králové je tak špatné?

HokejkaSHOPvanoce

Většina analytiků se v zámoří v nadsázce řečeno naučila jednu věc. Když se spekuluje o konci trenéra, nebo k němu rovnou došlo, první místo, kam padne zrak, je kolonka PDO. Tedy součet střelecké a brankářské úspěšnosti – a jakýsi ukazatel štěstí. A i u Hradce Králové je to správný instinkt.

Hradec má při hře 5 na 5 nejhorší PDO ze všech týmů: 94,2. Střelecká úspěšnost je se 7,6 % třetí nejhorší a úspěšnost zákroků s 86,6 % úplně nejhorší.

Herní dominance

Na opačném pólu extraligových týmů se však Mountfield nachází ve střeleckých statistikách. Poměr střeleckých pokusů (CF%) má Hradec hned 62,07 %, bezkonkurenčně nejlepší v lize. Druhá Plzeň je o více než čtyři procenta horší. Podobně dominantní je Hradec Králové i v rámci střeleckých pokusů ze slotu, kde má poměr 59,88 %, opět o více než čtyři procenta lepší než druhý tým, tentokrát Třinec.

Nejenže Hradec dominuje v celkovém poměru jednotlivých pokusů, může se pyšnit i nejlepší obranou. Proti brankářům Mountfieldu míří totiž jen 39,97 pokusu za 60 minut hry a pouze 14,88 pokusu ze slotu za stejný časový úsek. Obě čísla jsou taktéž nejlepší v celé lize.

Pokud se však podíváme na samotné góly, zde už to pro Hradec růžové není. Projevuje se zde právě zmíněné velice špatné PDO. Ve střílení gólů je s 2,78 brankami za 60 minut hry Mountfield pátý nejhorší a v inkasovaných gólech je s číslem 2,89 branek za hodinu hry 5 na 5 na osmém místě.

Nicméně, právě statistiky jako jsou poměr střeleckých pokusů a pokusů ze slotu se projevily pro predikci budoucích výsledků lépe než samotné vstřelené branky. Hradec by tak měl být v delším časovém horizontu na lepším místě, pokud si udrží svůj vysoký standard.

Při prohrávání Hradec zapne

Zatím jsme se dívali na statistiky za všech stavů skóre. Jak se mění hra Hradce Králové, když prohrává nebo vede?

Graf nám ukazuje, že se Hradec chová, jak by se dalo předpokládat. Při vedení jeho poměr střeleckých pokusů a střel ze slotu klesá. Pokud však prohrává, v obou statistických ukazatelích má poměr okolo 70 %! Ve všech situacích si pak Hradec Králové drží převahu.

To, že Hradec umí zvýšit obrátky, ukazuje i CF/60, tedy střelecké pokusy na branku soupeře za 60 minut. Pokud Mountfield ztrácí, vyprodukuje jich 76,15, nejlepší číslo v lize. A dostává se i do nebezpečných pozic, ze slotu míří na branku soupeřů 23,9 střel za 60 minut, což jej řadí na čtvrté místo.

Mazanec se musí zlepšit

Pokud Hradec přehrává své soupeře, proč se mu nedaří? Jedna z odpovědí na tuto otázku je i v brankovišti. Marek Mazanec, který má za sebou několik sezon v Severní Americe, zatím Mountfield příliš nepodržel.

I přesto, že na Mazance míří nejmenší počet střel za 60 minut hry (22,45), má s 87,7 % druhou nejhorší úspěšnost zákroků mezi brankáři, kteří odchytali minimálně 200 minut. Druhé nejhorší místo, po libereckém Justinu Petersovi, mu patří i ve statistice GSAA. Jedná se o Goals Saved Above Average, tedy počet gólů, které brankář chytil navíc oproti průměrnému ligovému gólmanovi. Mazanec má v této statistice hodnotu -4,88. Znamená to tedy, že chytil téměř o pět branek méně než průměrný gólman na jeho místě.

Speciální týmy

Hradec Králové nejenže dominuje při hře 5 na 5, nemůže si ani stěžovat na nepřízeň osudu při přesilových hrách. Zde totiž dokáže vstřelit 8,24 branky za 60 minut. Jedná se o druhé nejlepší číslo, lepší je pouze Liberec. Mountfield si navíc tvoří i dostatek příležitostí z prostoru slotu, se 49,46 pokusem za 60 minut je čtvrtý nejlepší a se 118,4 střeleckým pokusem ze všech pozic nejlepší v celé lize.

V oslabení je naopak Hradec slabší. Inkasuje 7,48 branek za 60 minut, z prostoru slotu povolí soupeřům 49 pokusů. Celkově však speciální týmy vyznívají pro Hradecké pozitivně.

Sečteno a podtrženo

Hradec Králové patří k ligové špičce téměř ve všem. Kontroluje hru po většinu času, má nadprůměrné přesilovky… Jen mu zatím chybí kvalitnější zakončení. Pokud si všechny nedostatky sednou, můžeme se dívat na jednoho z favoritů soutěže.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz