Hokej v číslech: Generační talent? Svozil předvádí velmi dobré výkony

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Loni debutoval ve velmi útlém věku brankář Jan Bednář, letos se dočkal teprve 16letý Stanislav Svozil. Obránce Komety má za sebou šest startů v extralize, v tom úterním se mimochodem představil proti Jaromíru Jágrovi, který je o 31 let starší!

Aplikace Tipsport extraligy

Přerovský odchovanec začal tento ročník mezi svými vrstevníky, avšak stihl pouze tři utkání (nasbíral v nich parádních osm bodů). Dále odehrál sedm utkání za brněnskou dvacítku, a pak byl povolán i do hlavního týmu Komety.

Svůj debut v TELH si Stanislav Svozil odbyl 1. října na ledě Karlových Varů. Brno vyhrálo 4:3 a Svozil odehrál solidních 11 minut a 55 sekund.

Největší důvěru od trenérů dostal ve svém třetím utkání proti Zlínu, kdy na ledě strávil více než 16 minut.

Mentor Ondřej Němec

Nastoupit v tak mladém věku mezi dospělými, natož na té nejvyšší úrovni, není vůbec lehké. Čehož si je velmi dobře vědomá i Kometa, která Svozila zařadila do obranné dvojice se zkušeným Ondřejem Němcem. Spolu odehráli víc než 60 minut.

A věřte, nebo ne...

Společně vytvořili nejlepší obrannou dvojici svého celku! Jistě, vzorek k posouzení zatím není příliš velký, ovšem v posledních zápasech tomu tak skutečně bylo.

Kometa bývá ve většině zápasů letošní sezony zatím přehrávána, i když při pohledu na tabulku se to nemusí zdát. Potvrdili jsme si však, že s obrannou dvojicí Svozil-Němec to neplatí.

Generační talent?

V drtivé většině případů mladých obránců, kteří debutují v dospělém hokeji, bývá problém jejich bránění a celkově hra v defenzivní zóně kluziště. Obvykle jsou totiž tito mladíci z mládežnických utkání zvyklí až příliš útočit, dominovat na puku a sbírat velké množství bodů i ze zadních řad.

V případě Stanislava Svozila ovšem zatím nic takového nemůžeme tvrdit. Jistě, trenéři se mu snaží co nejvíce pomoci, tedy nasazují ho s nejlepším obráncem Brna, má druhé nejlehčí starty mezi všemi beky týmu, ale i tak si ve své roli vede velmi dobře.

Jenom s Tomášem Bartejsem na ledě totiž dovolila Kometa méně střel ze slotu. A to o pouhých 0,05 pokusů za 60 minut hry. Pokud k tomu však přičteme naopak i střely ze slotu na soupeřovu branku, s nikým jiným Kometa nevykazuje tak dominantní výsledky jako právě s 16letým zadákem.

30,71 střeleckých pokusů ze slotu na soupeřovu branku za 60 minut hry se Stanislavem Svozilem na ledě je nejlepší výsledek nejen mezi defenzivními hráči Brna, ale mezi všemi hokejisty moravského klubu. Jinak řečeno, s žádným jiným hráčem na ledě není Kometa tak nebezpečná jako se Svozilem.

Ať už Kometu máte rádi, či ji nesnášíte, za jedno si velký kredit vskutku zaslouží. Dává nemalý prostor teprve 16letému hokejistovi, který má i díky tomu nakročeno k velké kariéře. Jednou by se mohl stát i pilířem zadních řad nejen našeho národního týmu, ale i týmu NHL, který si jej draftuje v červnu 2021.

Odvážné tvrzení? Možná.

Ale předvádět takové výkony v extralize už v 16 letech? To je opravdu znamenité...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz