Hokej v číslech: Finále je tu! Kdo dominuje ve statistikách?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Mistr je mrtev, ať žije mistr! Po semifinálových sériích je jasné, že brněnská Kometa třetí titul v řadě nepřidá. Přesto vidíme ve finále známé tváře, však právě hokejisté Třince a Liberce byli těmi, kteří Brnu v posledních dvou finálových sériích podlehli. Kdo bude mít v letošním boji o Masarykův pohár navrh a co může sérii rozhodnout?

Nový fanshop

Brankáři

Roman Will, Bílí Tygři Liberec
11 GP, 8 výher, 3 prohry, 92.81 %, 1.84 GAA, 0 nul

Roman Will patřil po čtvrtfinále v nabité konkurenci k překvapivě spíše průměru (92,38% úspěšnost byla až sedmá), na rozdíl od svých protivníků si ale dobré statistiky udržel. V semifinále chytil 92,49 % střel brněnských hráčů (nejlepší hodnota mezi semifinálovými gólmany) a 80,7 % střel ze slotu (znovu nejlepší). Liberec na něj bude proti ostostřelcům Třince spoléhat.

Šimon Hrubec, HC Oceláři Třinec
11 GP, 8 výher, 3 prohry, 92.41 %, 2.09 GAA, 1 nula

Šimon Hrubec si v semifinále své výtečné statistiky z prvního rychlého čtvrtfinále proti Vítkovicím zhoršil, koneckonců to ani není překvapení. Na druhou stranu 90,77% úspěšnost zákroků není příliš vysoká (a ze čtyř pravidelně chytajících semifinálových brankářů druhá nejhorší), to stejné platí o 2,58 inkasovaných branek za 60 minut, opět druhé nejhorší hodnotě. V úspěšnosti chycených střel ze slotu však patří sedmadvacetiletému gólmanovi druhá příčka za Willem (80,52 %), takže se dá možná vyčíst, že zkrátka inkasuje více střel z delší vzdálenosti, než je obvyklé.

Nejužitečnější hráči v play off

Libor HudáčekBílí Tygři Liberec

Před začátkem čtvrtfinále proti Boleslavi jsme na liberecké straně za nejužitečnějšího hráče základní části označili Marka Kvapila, před semifinále s Brnem už volba padla na Michala Birnera. A přestože druhý jmenovaný opět patřil mezi klíčové muže Bílých Tygrů, sáhneme nyní po Liboru Hudáčkovi. Osmadvacetiletý slovenský útočník působí v české extralize poprvé v kariéře, v play off ale ukazuje, proč hrál dlouho v zahraničí. V 11 utkáních má na kontě šest bodů (2+4), z toho čtyři (1+3) v semifinálové sérii proti Brně. Všechny zaznamenal při hře 5 na 5 a všechny asistence byly primární. Kromě toho byl s 10,38 střelami za 60 minut sedmým nejčastějším semifinálovým střelcem, s 5,84 střelami ze slotu za 60 minut byl dokonce druhý! Navíc se může pochlubit výbornými pokročilými statistikami (57,43% Corsi, 55,91% poměr střel na branku, 60,71% poměr střeleckých pokusů ze slotu).

Martin RůžičkaHC Oceláři Třinec
Volba nejproduktivnějšího hráče Třince a druhého nejproduktivnějšího hráče celého play off není v kategorii nejužitečnějšího hráče Ocelářů příliš překvapivou volbou, ale Martin Růžička opravdu je největší oporou Slezanů. V semifinále zapsal pět bodů (3+2), z toho tři branky a nahrávku při hře 5 na 5. Na rozdíl od některých dalších produktivních hráčů Třince se může pochlubit i nadprůměrnými pokročilými statistikami (54,67% Corsi, 50% poměr střeleckých pokusů ze slotu a 52,13% poměr střel na branku). 

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Tajná zbraň v semifinále

Dominik LakatošBílí Tygři Liberec

Dominik Lakatoš neprožívá ideální sezónu. Přes dvacítku utkání odehrál ve Zlíně, do čtvrtfinále proti Boleslavi pak nezasáhl. Své první zápasy ve vyřazovacích bojích tak okusil až v semifinále, příliš času na ledě ale nedostal. V průměru odehraje jen něco přes devět minut, přesto se Liberci s ním na ledě daří. Ve čtvrté formaci s Tylerem Redenbachem (1+1 v semifinále), který se mimochodem může pyšnit výbornými pokročilými statistikami, a Jaroslav Vlachem (1+1) dominovali čtvrtému útoku Komety a totéž se od nich bude očekávat proti Třinci. Sám Lakatoš má na kontě jen jednu asistenci, pokud však bude hrát stejně dobře i nadále, určitě se prosadí. A třeba i v důležitých chvílích.

Guntis GalvinšHC Oceláři Třinec
Každý obránce má svého psa obranáře, který nastupuje proti hlavním hvězdám soupeře. V Třinci mají na tuto velice těžkou práci určeného Davida MusilaGuntise Galvinše, kteří si v semifinále skvěle počínali proti plzeňským superhvězdám Gulašovi a Kovářovi. Gulaš si proti Musilovi s Galvinšem připsal ze svých šesti bodů při hře 5 na 5 jen gól a asistenci, Kovář pak ze stejného počtu bodů jen jednu asistenci. V některých zápasech se Galvinšovi s Musilem dařilo pacifikovat plzeňskou dvojici i v pokročilých statistikách a je jasné, že Václav Varaďa s nimi bude počítat proti hlavním libereckým ofenzivním oporám.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Co je třeba zlepšit?

Střely ze vzdálenosti (Bílí Tygři Liberec)
Za celé play off má Liberec výtečné pokročilé statistiky a v některých dominoval při hře 5 na 5 i nad Kometou, nikoli však v Corsi % (poměr všech střeleckých pokusů) a střelách na branku. Zatímco v poměru střeleckých pokusů ze slotu (54,55 %) a střelách na branku ze slotu (57,58 %) na tom byli svěřenci Filipa Pešána lépe, v Corsi už s hodnotou 47,45 % a v poměru střel na branku s hodnotou 48,85 % ztráceli.

To sice na jednu stranu může být pozitivní – indikuje to výbornou obranu Libereckých ve slotu –, když se ale podíváme na vzájemné zápasy Liberce a Třince v této sezóně, už to tak pozitivně nevypadá. Bílí Tygři sice tři ze čtyř vyhráli, ve statistikách ovšem výrazně zaostávali – dokazují to 45,21% Corsi, 45,69% poměr střeleckých pokusů ze slotu, 43,62% poměr střel na branku a 47,89% poměr střel na branku ze slotu.

Speciální formace (HC Oceláři Třinec)
U Třince je situace naprosto jasná. V oslabení ubránili v celém play off 77,14 % přesilovek soupeře, v semifinále proti v početních výhodách velmi efektivní Plzni jen 75 % (21 z 28). Ani ve vlastní přesilovce Ocelářů není situace příliš odlišná – v play off proměnili 17,39 % příležitostí, zatímco proti Škodovce pouhých 8,82 procent! Oceláři však mají kádr na to, aby s touto nepříznivou hodnotu něco udělali. A měli by, může to být rozhodující faktor.

Co je třeba udržet?

Speciální formace (Bílí Tygři Liberec)

Nedaří se-li Třinci ve speciálních formacích, Liberec je v nich naopak suverénem. Bílí Tygři dominovali už v základní části a pokračovali i ve čtvrtfinále. V semifinále proti Kometě se jim přesilovková úspěšnost zhoršuje (z celkové 21,95% úspěšnosti v play off na 14,81 %), zlepšují se tak alespoň v oslabení na 91,17 %. Proti Třinci, kterému se proti Plzni v přesilovce a oslabení nedařilo, půjde o klíčovou herní disciplínu.

Statistiky ze vzájemných zápasů (HC Oceláři Třinec)
Už o tom byla řeč, Třinec ale ve vzájemných zápasech proti Liberci v základní části dominoval. 54,79% Corsi, 54,31% poměr střeleckých pokusů ze slotu, 56,18% poměr střel na branku a 51,1% poměr střel na branku poukazují na to, že Oceláři hráli proti Liberci lépe. Částečně to samozřejmě může být způsobené tím, že Liberec většinu ze vzájemných zápasů vedl (tím pádem neměl takovou motivaci se hnát do útoku), Severočeši ale dominovali hlavně ve vysokých úspěšnostech. Pokud ovšem Slezané budou se svojí výbornou hrou proti Liberci pokračovat i ve finále, jejich šance se rapidně zvýší.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Tváří v tvář (play off)

Bilance:
Bílí Tygři Liberec (8 výher, 3 prohry), 
HC Oceláři Třinec (8 výher, 3 prohry).

Úspěšnost přesilovek: 
Bílí Tygři Liberec (21,95 %), 
HC Oceláři Třinec (17,39 %).

Úspěšnost oslabení: 
Bílí Tygři Liberec (91,11 %), 
HC Oceláři Třinec (77,14 %).

Skóre:
Bílí Tygři Liberec (35:23, +12), 
HC Oceláři Třinec (32:23, +9).

Střely na branku za 60 minut PRO: 
Bílí Tygři Liberec (29,63 střel), 
HC Oceláři Třinec (31,09 střel).

Střely na branku za 60 minut PROTI: 
Bílí Tygři Liberec (25,60 střel), 
HC Oceláři Třinec (27,55 střel).

Úspěšnost střelby: 
Bílí Tygři Liberec (10,3 %), 
HC Oceláři Třinec (9,4 %).

Úspěšnost zákroků:
Bílí Tygři Liberec (92,2 %), 
HC Oceláři Třinec (92,4 %).

Úspěšnost vhazování: 
Bílí Tygři Liberec (56,89 %), 
HC Oceláři Třinec (54,71 %).

Trestné minuty: 
Bílí Tygři Liberec (116 TM), 
HC Oceláři Třinec (116 TM).

Počet zblokovaných střel: 
Bílí Tygři Liberec (135 SB), 
HC Oceláři Třinec (134 SB).

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz