Hokej v číslech: Filip Chlapík neměl v letošní sezoně konkurenci

Foto: Jakub Pláteník, hcsparta.cz

Poslední dva roky jsme se v našem seriálu Hokej v číslech věnovali vždy po skončení sezony nejlepším hráčům na jednotlivých pozicích. To nechybí ani po ročníku 2021/2022, kdy se pohledem čísel podíváme postupně na nejlepšího brankáře, obránce a útočníka.

Po brankářích a obráncích je čas podívat se i na nejlepšího útočníka. Zatímco mezi obránci či brankáři nemuselo jít o jasnou volbu, mezi útočníky byl mezi tím nejlepším a ostatními jasný rozdíl.

Filip Chlapík ovládl extraligovou sezonu – a to nejen bodově, ale svými celkovými výkony.

V hodnocení našeho modelu Game Score byl právě Filip Chlapík tím nejlepším hráčem, když celkově nakumuloval hodnotu 7,2 výhry. Na další pronásledovatele pak měl náskok více než 1,5 výhry!

Jak k tomu ofenzivní tahoun Sparty došel?

Filip Chlapík si v základní části připsal v 53 zápasech hned 70 bodů, na své nejbližší pronásledovatele měl náskok třinácti bodů. 

Kromě kanadského bodování ovládl s 31 góly i střeleckou tabulku. 27 ze svých bodů si Chlapík připsal v početních výhodách, kde byl třetím nejproduktivnějším hráčem.

Při hře 5 na 5 pak se ziskem 34 bodů zaostal o bod pouze za Peterem Muellerem. V přepočtu na čas to pro Chlapíka znamenalo 2,8 bodu za 60 minut, předčil ho pouze jeho spoluhráč Vladimír Sobotka.

Mezi střelci Chlapíkovi s 1,15 gólem patřilo desáté místo. S 1,1 primárním asistencí pak byl v přepočtu na čas šestý nejlepší.

V rámci kvality střel i přihrávek patřil Chlapík mezi nejlepší čtvrtinu útočníků. V průměru měl 12,5 střeleckého pokusu, přičemž polovina z nich byla z prostoru slotu, a vytvářel si šance na 0,75 očekávaného gólu.

Spoluhráčům Chlapík připravil v průměru 9,8 střelecké příležitosti (zhruba čtyři z jeho přihrávek mířívaly do prostoru slotu). Celkově pak připravil šance na 0,52 očekávaného gólu.

S Chlapíkem na ledě si Sparta celkově tvořila šance na 2,82 očekávaného gólu za 60 minut, ty pak dokázala proměnit ve 3,87 vstřeleného gólu za stejný čas, když šlo o druhou nejvyšší gólovou produkci v extralize.

Vliv Filipa Chlapíka pak byl znatelný především na vstřelených gólech, bez jeho účasti totiž klesala gólová produkce Sparty o 1,3 gólu za 60 minut hry, což byl sedmý nejvyšší rozdíl mezi útočníky.

Celkově byl ofenzivní vliv Filipa Chlapíka při hře 5 na 5 v porovnání s průměrem lepší o téměř 30 gólů, v tomto směru byl lepší než 94 % útočníků. V defenzívě byl lepší oproti průměru o pět gólů, i směrem dozadu tedy Spartě přinesl pozitivní hodnotu.

Kde byl Chlapík jednoznačně nejlepším hráčem extraligy, to byly přesilové hry. V těch Chlapík sbíral v průměru 5,7 primárního bodu a střílel 3,5 gólu. S ním na ledě pak měla Sparta šance na 11,7 očekávaného gólu, což je až absurdně vysoká hodnota. Navíc je skutečně dokázala proměnit ve 12,3 vstřeleného gólu za 60 minut.

Po fantastické sezoně, kdy byl nejen nejlepším útočníkem, ale celkově i nejlepším hráčem Tipsport extraligy, míří Filip Chlapík do švýcarské soutěže. V tom tedy napodobí hráče, který byl na extraligovém trůnu jako nejlepší hráč před ním – a to Matěje Stránského, který se také přesunul do Švýcarska.

Vybojuje si v dresu Ambri-Piotty Filip Chlapík vytoužený návrat do NHL?

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz