Hokej v číslech: Exslávista u rivala. Bude Růžička oporou Sparty?

Foto: hcsparta.cz

Má za sebou statisticky nejlepší sezonu v kariéře, jeho Chomutov však v boji o udržení neuspěl. Není tak ničím překvapivým, že se útočník Vladimír Růžička rozhodl ze severu Čech odejít. Trochu překvapivějším se však může zdát jeho nové působiště – bývalý slávistický forvard totiž od nové sezony obleče dres sparťanských rivalů.

HokejkaTV

„Obrovsky mě potěšilo, že zrovna mě Sparta oslovila. Hned to byla varianta číslo jedna. Vím, že to nebudu mít ve Spartě ze začátku lehké, chci ale fanouškům dokázat, že za Spartu mohu hrát a bojovat. Chci ji pomoci dostat zpět na pozice, kam patří,“ prohlásil sám Růžička po podpisu na začátku května.

Sparta za sebou nemá sezonu podle očekávání. Do vyřazovacích bojů, respektive do předkola, se probojovala z posledního možného 10. místa a na úvod uhrála v sérii proti Vítkovicím jediný zápas.

To Piráti dopadli ještě hůř – s 50 body skončili na předposledním místě a v baráži o čtyři body nestačili na z druhé pozice postupující Kladno – a sestoupili do Chance ligy. Po sezoně se tak dal očekávat větší exodus hráčů. Nepřekvapivě se pakoval i nejproduktivnější hráč Chomutova ze základní části Vladimír Růžička.

Třicetiletý odchovanec Slavie bude od nového ročníku působit na Spartě. Bude pro tým Uweho Kruppa oporou tak jako v Chomutově?

Nadšený z něj nebyl ani Vladimír Růžička mladší, jeho výraz je všeříkající

Nadšený z něj nebyl ani Vladimír Růžička mladší, jeho výraz je všeříkající | Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Jako vždy začneme shrnutím základních statistik. Růžička odehrál během základní části 50 utkání, v nichž vstřelil 16 gólů (17. místo v celé extralize) a zaznamenal 39 bodů (10.). Na brankáře soupeřů vyslal 111 střel (36.), 14,41 % z nich proměnil v přesnou trefu.

Čtyři ze 16 gólů a celkem 14 ze 39 bodů (13.) si připsal v přesilovkách, tři jeho trefy byly nakonec vítězné. V tabulce pravdy Růžička naprosto propadl – s hodnotou -11 skončil na 412. místě ze 442 hokejistů, kteří v uplynulém ročníku do nejlepší tuzemské soutěže nastoupili.

40 trestných minut ho vyšvihlo na 60. pozici, průměrný odehraný čas 20 minut a 1 sekundy za zápas znamenal 40. místo. Celkově strávil na kluzištích po celé republice 1001 minut a 7 sekund, 20 % z toho v početních výhodách (202:43) a 12 % v oslabení (02:29 na utkání).

Jeho otec-trenér ho často využíval i na vhazování, s 1055 absolvovanými souboji byl Růžička třetím nejvytíženějším hráčem v celé extralize. S vítěznými buly už to však bylo horší. Na kontě měl totiž 522 vítězství, což znamená 49,48 % úspěšnost. Zatímco v útočném pásmu se mu dařilo (55,83 %), v obranném pohořel (45,27 %).

Pozitivní vliv na spoluhráče, horší statistiky ze slotu

Nyní se pojďme podrobněji podívat na pokročilé statistiky při hře 5 na 5. Přestože Růžička patřil k ofenzivním oporám Chomutova, rozhodně nenastupoval jen na situace v útočném pásmu. Ba naopak, 51,16 % svých vhazování (nepočítáme-li ty ve středním pásmu) absolvoval v obranné třetině!

A stejně jako celému Chomutovu se mu ve statistikách týkajících se držení puku příliš nedařilo. V Corsi (= poměr všech vyslaných a inkasovaných střeleckých pokusů s hráčem na ledě) a poměru střel na branku má sice ještě pozitivní hodnoty (52,49 % a 50 %), avšak v nebezpečnějších pokusech ze slotu už zaostává.

V poměru střeleckých pokusů z prostoru slotu zapsal s Růžičkou na ledě Chomutov jen 47,76 %, v poměru střel na branek ze slotu pak 48 %. To se odráží i na gólovém poměru (47,37 %), i když nutno dodat, že v poměru vstřelených gólů ze slotu (53,33 %) si Růžička vede překvapivě dobře.

Dodejme ještě, že Piráti s ním na ledě drželi puk 46,56 % celkového času hry 5 na 5. Průměrně pak proměnili 8,85 % střel na branku, brankáři Pirátů naopak chytili 90,16 % střel soupeřů. Výsledný součet úspěšností 99,01 % nic na situaci nemění.

Ve všech výše zmíněných statistikách si však Chomutov s Růžičkou na ledě vedl lépe než bez něj. V Corsi jde o 3,81 % zlepšení (4. nejvyšší mezi 14 hráči Pirátů), v poměru střel na branku o 6,6% (7.), v poměru střeleckých pokusů ze slotu o 2,13% (8.), v poměru střel na branku ze slotu o 2,14% (5.), v gólovém poměru o 6,91% (5.) a v poměru gólů ze slotu o 6,87% (3.).

Lépe na tom třicetiletý útočník byl v jednotlivých individuálních statistikách přepočítaných na 60 minut hry 5 na 5. S 1,74 body za 60 minut byl mezi spoluhráči nejlepší, s 0,91 góly druhý, s 6,58 střelami na branku pátý, s 4,48 střeleckými pokusy ze slotu šestý a s 2,83 střelami na branku ze slotu sedmý.

Růžička patřil v minulé sezoně k nejdůležitějším hráčům Chomutova a byl jeho hlavní ofenzivní hvězdou. Pozitivně tak bezpochyby působil na celý tým, přesto není od věci si to trochu rozpitvat do detailu. Jaký vliv měl bývalý slávista na své spoluhráče?

Na obrázku níže můžete vidět dva grafy s kruhy. Každá dvojice kruhů odpovídá jednomu hráči, jehož jméno je napsáno pod nimi pod hraniční čárou. Velikost kruhu odpovídá času, který Růžička s daným spoluhráčem v loňské sezoně při hře 5 na 5 (ne)strávil.

Jaký měl Vladimír Růžička v Chomutově v sezóně 2018/19 vliv na spoluhráče? Na obrázku jsou vidět výkony Růžičky se spoluhráči (světle zelená) a výkony spoluhráčů bez něj (oranžová) v procentuálním podíle střeleckých pokusů ze slotu při hře 5 na 5. Je vidět, že většina spoluhráčů má lepší statistiky s Růžičkou než bez něj. Velikost kruhu značí velikost odehraného času v jednotlivých situacích.

Jaký měl Vladimír Růžička v Chomutově v sezóně 2018/19 vliv na spoluhráče? Na obrázku jsou vidět výkony Růžičky se spoluhráči (světle zelená) a výkony spoluhráčů bez něj (oranžová) v procentuálním podíle střeleckých pokusů ze slotu při hře 5 na 5. Je vidět, že většina spoluhráčů má lepší statistiky s Růžičkou než bez něj. Velikost kruhu značí velikost odehraného času v jednotlivých situacích.

Proč (ne)strávil? Světle zelené kruhy ukazují na ose y podíl Chomutova ve střeleckých poměrech ze slotu při hře 5 na 5, když byli Růžička a daný spoluhráč společně na ledě. Naopak kruhy oranžové ukazují daný podíl, když byl na ledě daný spoluhráč bez Růžičky.

Nejedná se o perfektní statistiku, dá se na ní však ukázat, který ze spoluhráčů koho spíše toho druhého tahal a byl tím důležitějším. Je samozřejmě dobré mít na paměti, že čím menší vzorek odehraného času, tím větší zkreslení a potenciální chybovost v závěrech.

Přesto můžeme říci, že Růžička většinu svých spoluhráčů, s nimiž nastupoval nejčastěji, ovlivňoval pozitivně a že s ním měli na ledě lepší statistiky (alespoň v poměru střeleckých pokusů ze slotu), než když hráli bez něj.

I to vypovídá o tom, že zkušený útočník patřil k oporám Chomutova a že bez šance být důležitým hráčem není ani ve svém příštím působišti – pražské Spartě.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz