Hokej v číslech: Exocelář může být pro Vítkovice velkou posilou

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Vítkovice na začátku nového roku posilují. Kromě útočníka Vladimíra Svačiny přivedly dvě zajímavé posily do obrany: Filipa Pyrochtu a Guntise Galvinše.

O Kapku lepší hokej

V české nejvyšší soutěži se Guntis Galvinš poprvé objevil už v sezoně 2006/07 v dresu Vsetína, naplno však v tuzemsku zakotvil v předloňském ročníku.

Od té doby nastupoval za Třinec a vybudoval si pověst výborného defenzivního beka. Hned v prvním ročníku se výrazně podílel na zisku mistrovského titulu.

Loni v prosinci se však s Oceláři dohodl na ukončení smlouvy. Tehdy říkal, že neví, jestli sezonu někde dohraje. O pár dní později ale přišla zpráva z nedalekých Vítkovic, že se minimálně do konce ročníku domluvil právě s ostravským klubem.

Podpis si pochvaloval trenér Miloš Holaň: „Je to zkušený hráč. Má třicet čtyři let, je mistrem z Třince a stabilním hráčem lotyšské reprezentace. Hrál na mistrovství světa i na olympiádě. Máme na něj i velice dobré reference z Třince, takže i proto si myslím, že nám obranu vyztuží.“

Galvinš už v novém dresu odehrál první dva zápasy. Může opravdu vyztužit vítkovickou obranu?

Výborný poziční bek

Na úvod si připomeňme, jak jsme o Guntisi Galvinšovi psali v říjnu 2019. Tehdejšího třineckého obránce jsme chválili za to, že s ním Oceláři inkasovali nejméně střel ze slotu a že se mu dařilo zabraňovat protihráčům v přechodu obranné modré. Také proto patřil mezi pět nejlepších defenzivních zadáků extraligy.

Jak je na tom v probíhajícím ročníku?

Nejdříve statistiky z 21 zápasů v dresu Třince. V rámci týmu byly rozporuplné – tým s ním při hře 5 na 5 obdržel třetí nejnižší počet střel ze slotu (sCA/60 minut), ale také nejvyšší počet inkasovaných gólů mezi obránci (GA/60 minut).

Příčin bylo vícero. Jednak nižší úspěšnost zákroků třineckých brankářů, jednak těžší protihráči a více defenzivní práce (viz druhý nejnižší poměr startů v útočném pásmu, ZSR %). Na poměry extraligy však vykazoval stále velmi solidní hodnoty.

Čtyřiatřicetiletý obránce se navíc mohl pochlubit ještě další solidní statistikou – při rovnovážném stavu hráčů na ledě zabránil druhému nejvyššímu počtu přechodů protihráčů do vlastního obranného pásma! V grafice najdete tuto statistiku pod zkratkou EN-DN/60 minut.

Na poměry extraligy měl Galvinš stále velmi solidní hodnoty.

Směrem dopředu sice nezahrozil, ale góly a body od zkušeného Lotyše nikdo příliš nečeká. Zato nastupuje pravidelně v oslabení, i když statisticky se mu v něm v Třinci letos moc nevedlo.

Pro Vítkovice však může být a pravděpodobně bude velmi cennou posilou. Vedle zkušeností může přidat velmi dobrou poziční hru, díky níž dokáže dříve a častěji než ostatní hráči zneškodnit ofenzivní akci soupeře. I proto ho trenéři nasazovali ve finále 2019 proti největším hvězdám Liberce, a proto patřil v posledních sezonách k nejlepším defenzivním bekům Tipsport extraligy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz