Hokej v číslech: Dvě tváře Plzně. Proč se jí venku nedařilo?

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Nedávno jsme v rubrice Hokej v číslech rozebírali výhodu domácího prostředí v extralize a v množství čísel se nám objevil jeden anomální tým – plzeňská škodovka. Západočeši totiž vykazují abnormálně výrazné rozdíly mezi parádní hrou doma a nejistými výkony venku.

Nejprve obecně k výsledkům – doma Plzeň dominovala celé soutěži, když získala ve 26 utkáních 64 bodů; naopak venku jí s pouhými 28 body, tedy s méně než polovičním obnosem, patřila až jedenáctá příčka v soutěži. Celkově tak před vlastními příznivci získala v průměru o 1,38 bodu více, než když hrála mimo západočeskou metropoli, a v tomto ohledu druhé Kladno těžilo z výhody domácího prostředí přesně o třetinu méně.

Pokud tento rozdíl vyjádříme v gólech, zjistíme, že zatímco ve vlastním byla Plzeň s 99 brankami nejproduktivnějším týmem ligy a 58 inkasování ji zařadilo na pátou příčku, venku naopak s pouhými 63 trefami patřila na čtvrté místo od konce a 84 inkasovaných gólů bylo až osmým nejnižším číslem soutěže.

Když pro zpřesnění výsledků zohledníme pouze góly za stavu 5 na 5, dostaneme poměr vstřelených vůči inkasovaným brankám v domácích zápasech 59,6 %, kdežto venku činí tato metrika pouhých 41,1 % – jinými slovy, Plzeň venku vstřelí v průměru o jeden gól méně a inkasuje o 0,8 více než doma. Ze čtvrtého místa doma se tak propadla až na dvanácté a zhoršení poměru skóre o 18,5 % je vůbec nejcitelnějším v celé extralize.

Jako prvním důvodem, proč by se tak mohlo dít, nás napadne střelecká aktivita a naopak výrazně horší bránění soupeřových projektilů. Doma je škodovka s 60,7 střeleckým pokusem za 60 minut hry druhým nejčastěji pálejícím týmem extraligy, jenže ouha, venku s 55,2 pokusem dokonce celou soutěž vede; obdobně pak mluví i statistiky Corsi proti Plzni, až sedmé místo doma (49,0 pokusu proti/60) se venku změní na druhé (49,8 pokusu proti/60).

V součtu tedy škodovka v porovnání s ostatními týmy české nejvyšší soutěže vlastně vykazuje venku lepší poměr střeleckých pokusů pro a proti než doma. V tom tedy zakopaná hokejka nebude.

Co se takhle podívat jen na střelecké pokusy ze slotu, tedy místa, odkud vycházejí ty nejnebezpečnější rány. Ovšem i zde se nám ukazuje takřka shodný obrázek – v domácích zápasech mají Plzeňští na svědomí 55,7 % ze střel z mezikruží obou soupeřů daného utkání, až sedmý nejlepší podíl ligy, kdežto 52,3 % z venkovních duelů jim v extraligovém ohledu vynáší bronzovou medaili.

A takřka stejně mluví i téměř všechny další základní týmové metriky, Plzeň je v nich venku minimálně srovnatelná s výkony doma. Proč se tedy ve finále škodovce na kluzištích soupeřů tak nedaří? Odpovědi nakonec nalezneme tři.

Odpověď první – speciální týmy. Dovolit Plzni v Home Monitoring Areně přesilovku bývá jistou cestou k prohře, škodovka využívá doma 26,12 % početních výhod, třetí nejvyšší podíl v soutěži; jenže venku její úspěšnost klesá až na 18,29 % a dělenou šestou příčku.

To stejné při hře v oslabení, třetí nejlepší preciznost jejich bránění doma – 88,68 %, ovšem až šestá nejvyšší venku – 81,82 %. Jen při hře v nevyrovnaném počtu hráčů na ledě Plzeň přišla na hřištích soupeře o třináct gólů.

Odpověď druhá – přesnost střel. Při hře 5 na 5 škodovka doma promění 9,2 % svých střel na branku, v extraligových poměrech lehce nadprůměrný podíl. Nicméně venku její úspěšnost střel dramaticky spadne na pouhých 6,4 %, žádný jiný celek v soutěži není na hřištích soupeře v tomto ohledu horší.

A není to problém jednotlivců, leč celého týmu – s výjimkou Matyáše Kantnera, Vojtěcha Němce a Jaroslava Kracíka všichni pravidelně nastupující hráči Plzně do jednoho vykazují zhoršení preciznosti střelby. Když to celé sečteme, objeví se nám hned dalších devatenáct branek, o kterých takhle Západočeši přišli.

Odpověď třetí – úspěšnost zákroků. Stejně jako vepředu, i vzadu to ve venkovních duelech drhne. A bohužel, tohle jde z větší části na vrub Dominika Frodla. Ten před domácími diváky Frodl za stavu 5 na 5 vyčape 92,9 % puků mířících na jeho klec, mezi pravidelně chytajícími gólmany jedenáctý nejlepší poměr; nicméně venku jeho úspěšnost spadne na 90,5 % a až sedmnácté místo.

Tady Plzeňští ztratili dalších třináct gólů a nabízí se otázka, zdali není jejich jednička přetěžovaná, ostatně žádný jiný brankář v extralize neodchytal větší porci minut a gólman Západočechů si mohl odpočinout jen v jednom jediném kole. Obrana na tomto propadu totiž nese vinu minimální, Frodl má oproti ostatním brankářům venku méně práce než doma – jeho spoluhráči na něj v Plzni pouští devátý nejmenší počet střel, na hřištích soupeře pak šestý nejmenší.

Ani argument o nebezpečnosti těchto projektilů mezi čísly moc neobstojí, střel ze slotu musí Frodl doma chytat třinácté nejnižší množství, venku jedenácté.

Vizualizace pozic, ze kterých Dominik Frodl inkasoval v domácích vs. venkovních utkáních.

Vizualizace pozic, ze kterých Dominik Frodl inkasoval v domácích vs. venkovních utkáních.

Sečteno podtrženo

Ve své podstatě není Plzeň venku jiným týmem než doma, alespoň v ohledech, které nám mohou nabídnout pokročilé statistiky. Jedinými metrikami s výrazně odlišnými výkony jsou totiž hra speciálních týmů, úspěšnost střel celého mužstva a úspěšnost zákroků; tyto rozdíly jsou však ve všech případech poměrně markantní a podle hrubých odhadů mohly připravit škodovku v porovnání s výsledky v domácích duelech o čtyřicet až padesát branek (vstřelených i inkasovaných). 

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz