Hokej v číslech: Dominance Třince i aktivní bratři. Co přinesl třetí zápas?

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Třetí díl, znovu zajímavý průběh a druhá výhra Ocelářů. Pondělní třetí utkání finále letošní Tipsport extraligy znovu nabídlo atraktivní hokej, v němž se Liberec dostal do vedení, ale domácí odpověděli čtyřmi brankami a dokráčeli k vedení 2:1 na zápasy. Jak první finálový duel na ledě Slezanů viděly statistiky?

Nový fanshop

Je důležité na začátku poznamenat, že se nesnažíme dělat žádné významnější závěry. Šlo o jeden zápas, a tudíž vzorek je tak malý, že jen pokoušet se o ně by byl nesmysl. Podíváme se ale na hru obou týmů v jednotlivých třetinách a v jednotlivých herních situacích.

Začneme shrnutím celého utkání. Celkem bylo v utkání uděleno 11 vyloučení, tzn. 22 trestných minut. Některá však byla souběžná, jiná se prolínala, tudíž v přesilovkách nakonec strávily oba týmy 10 minut a 39 sekund. Zbytek hry ještě zabraly jiné herní situace a čas ze hry 5 na 5 nám tak vychází na 48 minut a 17 sekund.

Během nich dominovali Oceláři ve všech základních statistikách – měli 50,67% Corsi (38:37), 60% poměr střel na branku (24:16), 64,29% poměr střeleckých pokusů ze slotu (18:10) a 66,67% poměr střel na branku ze slotu (12:6).

Svěřenci Václava Varadi byli lepší rovněž v držení puku (31,86 % vs. 29,93 % Libereckých z celkového času), z celkového času, během něhož nějaký z týmů byl v držení kotouče, ho měli na holi v 51,56 %. Přidejme ještě 59,18% úspěšnost na vhazování (29:20) ve prospěch domácích.

První třetina

Třinec vstoupil do zápasu aktivně už od úvodních minut a hned díky rychlé přesilovce po 43 sekundách si vytvořil řadu šancí. Do dalších příležitostí se dostali Aron Chmielewski (2 střely na branku v první třetině) či Martin Růžička (2 střelecké pokusy ze slotu), vidět zkraje zápasu byli také bratři Michal (3 střely na branku a 3 střely ze slotu) a Ondřej Kovařčíkovi s útoku s Davidem Ciencialou.

Bílí Tygři svoji první střelu na branku zaznamenali až v deváté minutě a díky Michalu Birnerovi (2 střely na branku) a Liboru Hudáčkovi (1 střela na branku a ze slotu) se dostali do tlaku, z něhož nakonec pramenila střela Martina Ševce do tyčky.

Zatímco Oceláři střelecky úvodní dvacetiminutovky ovládli, gól vstřelit nedokázali. Buď nebyli při zakončení efektivní nebo si na ně vyčíhal Roman Will. To naopak hosté s efektivitou problém neměli a po chybné nahrávce využil jedinou střelu ze slotu na branku v gól z brejku Marek Kvapil.

Třinec se na konci úvodní periody opět dostal do tempa a Vladimír Svačina s bratry Kovařčíkovy si vytvořili pár dobrých pozic. Nakonec se ale situace zklidnila a Oceláři poté nevyužili své dvě přesilovky 4 na 3 a 5 na 4.

Na góly při hře 5 na 5 (i při všech herních situacích) sice vyhrál první třetinu Liberec, ale ve statistikách dominoval Třinec. Více držel kotouč (4:57 oproti 3:35), měl více střel na branku (8:4), střeleckých pokusů ze slotu (6:1) i střel na branku ze slotu (5:1). 

 

Druhá třetina

I do druhé třetiny vstoupili aktivněji Třinečtí, Liberec hrál v úvodních minutách hlavně na brejky. První přesilovka z 28. minuty se jim vůbec nevydařila, problém jim dělalo se do útočného pásma už jenom dostat. Ve 31. minutě přišla největší šance celého zápasu, když před Jaroslavem Vlachem číhala prázdná branka, ale ten puk nedokázal dorazit za bezmocného Šimona Hrubce.

V následujících minutách se oba týmy v šancích střídaly, nakonec se ale prosadili Oceláři. Většinu podobných akcí, jak jich sólem z vlastního pásma začal ve 36. minutě David Cienciala, končila nahrávkou na modrou a střelou od obránce, tentokrát se ale třiadvacetiletý útočník rozhodl pokračovat v jízdě a na bližší tyč procpal šťastnou vyrovnávací branku.

Střelecké zóny Třince (odkud stříleli domácí nejčastěji)

Netrvalo dlouho a domácí už vedli. A neskórovali nijak jinak než v přesilovce. Po faulu Ševce ukázali svoji typickou rychlou hru s křižnými nahrávkami a po jedné z nich Petr Vrána vyzval ke skórování Martina Růžičku. Oba dva zmínění jsou s Tomášem Marcinkem s třemi body nejproduktivnějšími hráči finálové série.

Statisticky byla druhá třetina vyrovnanější. Na střelecké pokusy ze slotu i střely na branku ze slotu vyhráli liberečtí hokejisté 7:5 a 4:3, ve střeleckých pokusech byli lepší domácí (15:14), střely na branku byly vyrovnané (7:7). Oceláři dominovali v držení puku (6:06 oproti 5:20).

 

Třetí třetina

Třetí dvacetiminutovka přinesla šance z obou stran, na začátku zejména pro domácí. Po minutě a sedmadvaceti sekundách jednu z nich využil po vystihnutí rozehrávky Martin Adamský a v úniku odrazil puk o horní tyč do branky.

Pak znovu zahrozili bratři Kovařčíkové a Adamský s Gernátem z brejku. Will musel vytáhnout výborný zákrok, když obránci Liberce nechali před brankou nehlídaného Vránu.

Střelecké zóny Liberce (odkud stříleli hosté nejčastěji)

Ani Tygři se nechtěli nechat zahanbit – koneckonců prohrávali o dvě branky – a Lenc s Hudáčkem chtěli rozveselit hostující fanoušky. Na konci třetiny ovšem převzali inicativu zase Oceláři a Werek s Chmielewskim mohli díky dobré defenzivní práci domácích navýšit dvougólový náskok.

To se nakonec dvě a půl minuty před třetí sirénou podařilo Jiřímu Polanskému, jenž relativně brzy poté, co Filip Pešán odvolal Willa z branky, trefil odkrytou kasu a definitivně pečetil výsledek.

Liberec ve třetí dvacetiminutovce ovládl držení kotouče (5:32 oproti 4:20), střelecké pokusy (13:13) byly nastejno, jinak ale Slezané měli více střeleckých pokusů ze slotu (7:2), střel na branku ze slotu (4:1) i klasických střel na branku (9:5).


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz