Hokej v číslech: Dominance Komety? Mág v kleci či smrtící střelba

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Čtyři střípky a zlatá skládanka bude po roce opět hotová. Brněnská Kometa působí stejně jako minulé play off téměř nepřekonatelně, také zatím v letošní jízdě za obhajobou klopýtla jen jednou. Co stojí za její dominancí? Dle statistik se dají vypozorovat hlavně dvě veličiny – skvělý brankář Marek Čiliak a neuvěřitelně přesná střelba. Faktorů, proč Brňané mílovými kroky kráčí za obhajobou, je ale víc.

HokejkaTV

Čaroděj Čilo

Zřejmě nejklíčovější muž obhájce titulu. Na branku Komety jde v přepočtu na 60 minut 34,46 střel, což je nejvyšší číslo v dosavadním průběhu play off. Ale mág v modro-bílém hábitu jako kdyby si v tom liboval. V dosavadních devíti utkáních kryl 94,66 % všech střel a v průměru inkasuje pouze 1,52 gólů na zápas. V obou nejsledovanějších gólmanských statistikách je nejlepší. Loňské play off zakončil s 94,59% úspěšností zákroků a gólovým průměrem 1,42.

Zorro Zohorna

Martin Erat, nebo Martin Nečas? Oba mají obrovský podíl na skvělých výkonech Brna. Pokud bychom ale měli pohledem statistik ukázat na dosud největší ofenzivní hvězdu úřadujících mistrů, bude to Hynek Zohorna. Pět z jeho šesti branek padlo v situaci, kdy byl těsný stav ve skóre (remíza, o gól více, či méně pro tým). Jeden z nich byl vítězný. S 11 body je nejproduktivnějším hráčem Brna, s šesti trefami jeho nejlepším střelcem.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Úder může přijít odkudkoliv

I když předchozí odstavec byl o jednom hráči, může v podání Komety udeřit prakticky jakákoliv formace. Jihomoravský celek musel v cestě do finále dát osm rozhodujících branek. Až na Martina Erata, který zapsal dvě rozdílové trefy, je pod zbylými šesti podepsán vždy někdo jiný – Hynek Zohorna, Martin Nečas, Petr Holík, Jan Štencel, Radim Zohorna a Marcel Haščák. Vězte také, že osm hráčů Brna má na svém kontě minimálně pět bodů.

Vystřelit a usmrtit

Brňané ze všech týmů, které prošly až do semifinále, vyslali na branku soupeře nejméně střel – 265. Vstřelili však 30 gólů. Lepší už je jen Třinec (37), jenže ten má o tři odehrané zápasy navíc. Úspěšnost střelby Komety je ale nejlepší ze všech – 11,30 %! Oceláři mají o procento méně (viz ZDE). Nejlepším hráčem ze Zábranského družiny je v tomto ohledu Hynek Zohorna, který z 20 střel na branku dal šest gólů, což činí 30% úspěšnost.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Střelba z nebezpečných prostorů

Nejvíce šancí vzniká v bezprostřední blízkosti branky. Stará známá pravda. A hráči Komety se jí drží. Nejvýraznější to bylo v sérii proti Vítkovicím, kde v každém ze čtyřech zápasů měli Brňané větší procento střel vyslaných z tzv. stolu než Ostravané. Pokaždé z tohoto prostoru vystřelili minimálně 33 % ze všech svých střel. Nejvíc to pak bylo hned v úvodním utkání (48 %). V následující sérii byla Plzeň v tomto ohledu dvakrát lepší, procento Komety přesto kleslo nejníže na 26 %.

Procentuálně vyjádřená střelecká mapa z pátého semifinále Plzně (vlevo) proti Brnu (vpravo).

Procentuálně vyjádřená střelecká mapa z pátého semifinále Plzně (vlevo) proti Brnu (vpravo).

Buly, to je naše gusto

Asi se shodneme, že vhazování není to, díky čemu Kometa dosud v play off tak válí. Přesto nejde činnost ze středu kruhů opomenout. Brňané dosud vyhráli 54,53 % všech buly, což je ze všech deseti celků, které se probojovaly do play off, nejlepší počin. Považte, že zbylí semifinalisté jsou na tom následovně – Třinec 50,74 % (4.), Hradec Králové 48,21 % (6.), Plzeň 47,85 % (7.). Z hráčů, kteří ve vyřazovací části absolvovali alespoň 100 vhazování, je absolutním králem kapitán Brna Leoš Čermák s 61,24% úspěšností (viz ZDE). 

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz