Hokej v číslech: Deset důvodů, proč by Energie mohla být zase extraligová

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Karlovy Vary byly ve WSM Lize suverénní. Postup do baráže je pro ně ale jen prvním krokem k hlavnímu cíli – Energie chce po roce zpátky do Tipsport extraligy. Na čem bude stavět?

Plekanec Chance liga

1) Král Novotný
Jihlava s Litvínovem v extralize moc gólů nedávaly, třeba Dukla má úspěšnost střelby pod osmi procenty. No a teď je čeká pořádná výzva: Filip Novotný je ve skvělé formě – v play off měl úspěšnost zákroků 97 % a průměr inkasovaných gólů stlačil na 0,87. Mohl by být nejlepším gólmanem v baráži.

2) Flek si vydobyl flek na výsluní
Takový gepard na bruslích: Jakub Flek má rychlé nohy, šikovné ruce a je velký bojovník. Ovládl produktivitu i tabulku střelců play off. S celkem třiceti góly je nejlepším kanonýrem týmu.

3) Každá pětka má kvalitu
Elitní karlovarskou formací je ta s Flekem, Tomášem Rachůnkem a Stanislavem Balánem. I další tři lajny ale mají kvalitu na to, aby rozhodovaly zápasy. Stačí se podívat na zvučná jména ve čtvrté formaci: Daniel Vrdlovec, Henri Tuominen a Ondřej Beránek. To nejsou hráči, kteří by měli za úkol jen přečkat soupeřův tlak a zase uvolnit místo spoluhráčům. 

4) Olympionici
Energie měla dva zástupce na nedávné olympiádě v Jižní Koreji: Slovinsko povolalo beky Matice Podlipnika a Sabahudina Kovačeviće. Nejenže jsou produktivní, zároveň skvělé brání – první jmenovaný měl v play off +8 bodů, Kovačević zakončil statistiku +/- dokonce s 11 plusovými body.

5) Týmové pojetí
Jen hvězdy úspěch nezaručí, stačí se podívat na propadák Motoru. Karlovarská parta funguje, sestava je plná mladých hráčů, kteří výborně bruslí, jsou obětaví, důrazní a umí to s pukem. Jsou zkrátka věci, které se statistikou vyjádřit nedají.

Foto: Karel Švec, ČSLH

6) Oslabení
Jihlava a Litvínov měly v extralize podprůměrné přesilovky, Dukla dokonce ty nejhorší. Početní výhody nejsou ani doménou Kladna. Dobrá zpráva pro Energii, která měla v základní části nejlepší oslabení ve WSM Lize a také v play off si udržela jejich 92% úspěšnost.

7) Vhazování
Karlovy Vary měly na buly výbornou úspěšnost (v základní části 54,37 % a v play off 57,30 %) – mimo jiné díky kapitánovi Václavu Skuhravému.

8) První góly v zápase
Karlovy Vary daly první gól ve 45 z 60 utkání. Také v tomto ohledu neměly ve WSM Lize konkurenci. 

9) Vítězná nálada
Energie prošla prvoligovým play off bez porážky a naposledy nebodovala 29. ledna. V posledních třech zápasech navíc inkasovala pouze jednou! 

10) Podpora fanoušků
Karlovarští fanoušci se po letech strádání na extraligovém chvostu opět baví hokejem – návštěvnost oproti minulé sezoně výrazněji neklesla (v základní části z 2 977 na 2 561 diváků na utkání).

Karlovarští fanoušci ve druhém semifinálovém zápase.

Karlovarští fanoušci ve druhém semifinálovém zápase. | Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Na čem musí zamakat?

Nájezdy
I král této prvoligové sezony není bezchybný: Filip Novotný v samostatných nájezdech nezáří. Karlovy Vary prohrály čtyři z šesti rozstřelů. V baráži přitom může na nájezdy dojít často. 

Přesilovky
Nejsou špatné (v play off úspěšnost 20 %), pro baráž, kde budou rozhodovat detaily, by ale bylo vhodné jejich efektivitu zvýšit. 

Zastoupit zraněné
Zranění Vladimíra Sičáka je výraznou komplikací – tenhle zkušený bek je rozdílovým hráčem. Energii navíc do konce sezony vypadl útočník Sebastian Gorčík. V play off se po obětavém pádu do střely zranil bek Jan Tomeček a chybí také silový útočník Michal Vachovec. Dokážou svěřenci Martina Pešouta vybojovat postup navzdory nemalé marodce?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz