Hokej v číslech: Čtyři důvody, proč Liberec začne vítězit

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Poslední utkání na ledě Sparty s přehledem ovládli, předtím však prohráli pětkrát v řadě. Hokejisté Liberce tak rozhodně ideální říjen neprožili. Statistiky však ukazují, že se Bílým Tygrům znovu začne dařit.

HokejkaSHOPvanoce

Tady jsou čtyři důvody, proč byla série proher pro svěřence Patrika Augusty pouze přechodnou anomálií!

(Do statistik bereme v potaz pět utkání od 11. do 27. listopadu, která Liberec všechny prohrál.)

LIBEREC NAD SOUPEŘI DOMINOVAL, ALE.. 56,84% Corsi (3. místo), 53,42% poměr střel na branku (3.), 55,26% podíl střeleckých pokusů ze slotu (3.) a 53,26% poměr střel na branku ze slotu (4.) ukazují, že Liberec nad soupeři většinu hry dominoval (stejně jako jednotlivé statistiky po rozboru a také statistiky přihrávek).

Za normálních okolností by Bílí Tygři nejspíše dali více branek a možná by o nějaký bod či výhru navíc urvali. Leč tak jednoduché to přece jenom není.

Severočeši totiž přes 121 z 229 minut hry 5 na 5 prohrávali. Je empiricky dokázáno, že týmy se za stavu, kdy prohrávají, ženou více do útoku (a tím si vytvářejí více střeleckých pokusů a střel), zatímco druhé mužstvo spíše častěji brání. To může částečně vysvětlovat velice dobré liberecké statistiky, které sráží negativní čísla za vyrovnaného stavu, během něhož odehrál Liberec téměř 98 minut.

STŘELCŮM ŠTĚSTÍ MOC NEPŘÁLO... I přesto můžeme s velkou jistotou říct, že nebýt mizérie svých střelců, Liberečtí by určitě o nějaký ten gól navíc dali. Vždyť při hře 5 na 5 proměnili v gól pouze 5,6 % svých střel – to byla třetí nejhorší hodnota –, v přesilovkách pak 7,5 % (4. místo od konce). To jsou vzhledem k předchozím zkušenostem i kvalitě kádru velice nízké hodnoty a pravděpodobně se zvýší.

A ANI BRANKÁŘŮM SE NEDAŘILO... S malou úspěšností střelby, pokud se týmu nedaří, jde často ruku v ruce i nízká úspěšnost zákroků, a nejinak je tomu i v tomto případě. S 86,24% úspěšností byl Liberec během pěti utkání nejhorším extraligovým týmem. Brankářům Marku Schwarzovi a Justinu Petersovi se nedařilo ani v oslabení – celkem zaznamenali 76,67% úspěšnost, druhou nejhorší.

SPECIÁLNÍ FORMACE NEBYLY TAK ŠPATNÉ... To je tvrzení, které může na první pohled vypadat naprosto nesmyslně. A jistě, ačkoli statisticky se Tygrům v přesilovce i oslabení nevedlo tak špatně, s 8,7% využitím přesilovek a 81,8% úspěšností v oslabení by se v tabulce za celou sezonu pohybovali na nejhorších pěti místech.

Zatímco v oslabení se Liberec pohyboval okolo průměru nebo lehkého podprůměru, v početních výhodách patřil k nejlepším. Podívejte se například na 71,29 střel na branku za 60 minut (1. místo), 58,81 střeleckých pokusů ze slotu (2.) a 35,64 střel na branku ze slotu (3.). Roli zde však opět hrály nízké úspěšnosti zákroků a střelby, které jsme již zmiňovali.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz