Hokej v číslech: Co přinese vítkovické obraně Štencel?

Foto: hc-vitkovice.cz

Vítkovice se kvůli špatným výsledkům propadly až na 13. pozici v tabulce, a v týdnu tak reagovaly změnou v obranných řadách. Z Komety získaly Jana Štencla. Co tento zadák přináší?

HokejkaSHOPvanoce

Jan Štencel si v letošní sezoně v dresu Komety připsal pět kanadských bodů za jeden gól a čtyři asistence ve 23 odehraných zápasech. Všechny jeho body přišly při hře 5 na 5. Po Ondřeji Němcovi s Filipem Pyrochtou byl třetím nejproduktivnějším bekem Komety.

Štencel měl velmi limitovanou roli, když měl až šestý nejvyšší čas na ledě mezi obránci Brna. V průměru strávil Štencel na ledě pouze 14 minut, a to především kvůli tomu, že nedostával příležitost ve speciálních týmech. V přesilovce se objevil za 23 zápasů na ledě dohromady pouze na tři a půl minuty a v oslabení neodehrál ani dvě.

Střelecká převaha

I přes limitovanou roli měl Štencel pozitivní vliv na brněnské výkony. S ním na ledě totiž měla Kometa poměr střeleckých pokusů i pokusů ze slotu nejlepší ze všech obránců Brna.

Štencel je navíc jediným obráncem, s kterým Kometa vykazovala pozitivní poměr střeleckých pokusů (tedy nad 50 %). Jeho hlavní vliv pak byl především v ofenzivní části. Kometa s ním na ledě vyprodukovala o 6,55 více střeleckých pokusů za 60 minut než bez něj. Podobně se dařilo Brněnským i v rámci střeleckých pokusů ze slotu, kdy byli se Štencelem na ledě lepší o 2,68 pokusu za hodinu hry.

Štencelovy solidní výsledky v rámci střeleckých statistik se odráží i v kolonce gólů, když byl na ledě u 15 vstřelených a 11 inkasovaných. Při přepočtu na 60 minut s ním na ledě Kometa inkasovala třetí nejmenší počet branek (2,09) a vstřelila 2,86 gólu, což ho mezi obránci zařadilo na čtvrtou pozici.

Dobrá rozehrávka

Štencel patřil v Kometě také mezi nejaktivnější obránce při rozehrávce. Za 60 minut svého pobytu na ledě úspěšně rozehrál z vlastního pásma více než 10krát a po Pyrochtovi byl v tomto směru druhým nejlepším obráncem. Jeho úspěšnost je navíc výborných 96,61 %. Zkazil tak jen lehce přes tři procenta svých pokusů o rozehrávku.

Štencel patří mezi obránce, kteří se nebojí zapojit do útočení. To i trochu vyplývá z výše zmíněných statistik, kdy s ním na ledě Kometa byla lepší především v ofenzívě. I proto byl druhým nejproduktivnějším obráncem Brna při přepočtu na 60 minut se ziskem 0,57 primárního bodu (góly a první asistence).

Místo v sestavě má

Místo Štencelovi Vítkovice udělaly, když se rozloučily se slovinským obráncem Blažem Gregorcem. Tomu letošní sezona v dresu ostravského celku vůbec nevyšla, když ve většině statistik patřil mezi nejhorší obránce Vítkovic.

S Gregorcem na ledě Vítkovice hořely především v defenzívě a byly výrazně přestřílené. To, že výkony bez Gregorce byly o něco lepší, nám ukazují relativní statistiky. Ty počítají rozdíl mezi výkony s hráčem na ledě a bez něho.

A Gregorc je v rámci střeleckých pokusů i pokusů ze slotu v záporných číslech. Zatímco Štencel měl pozitivní vliv na výkony Komety v rámci střeleckých pokusů i pokusů ze slotu, u Gregorce tomu tak bylo přesně naopak.

Závěr

Vítkovice tedy do svých řad získaly obránce, který je schopen zvednout výkony týmu především v ofenzivní části. Měl by tak pomoci k lepší produkci. Hlavním důvodem, který zmiňoval při jeho přestupu i Libor Zábranský, byl nedostatek prostoru v dresu Komety. S větším časem na ledě a případně i příležitostí při přesilových hrách by se mohl Štencel ukázat jako více než solidní posila.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz