Hokej v číslech: Co můžou Kašpar a Vlach nabídnout novým týmům?

Foto: FB: HC VERVA Litvínov

Úderem sobotní půlnoci skončí pro všechny extraligové kluby možnost učinit jakékoliv další změny v kádru, před uzávěrkou přestupů tak jako obvykle bude v hokejových vodách rušno. Navíc v současnosti je k dispozici hned několik velice známých jmen, která stále čekají na nového zaměstnavatele...

Aplikace Tipsport extraligy

Lukáš Kašpar

Nejčerstvější přírůstek mezi nezaměstnané hráče, kteří letos nastupovali v nejvyšší české soutěži; s hokejistou se zkušenostmi z NHL se Litvínov rozloučil teprve minulý týden při velké čistce ve svých řadách. Čím může Lukáš Kašpar nalákat potenciální zájemce?

Bezpochyby svými nahrávačskými schopnostmi. Za stavu pět na pět dokázal přihrát svým spoluhráčům na 5,9 střeleckého pokusu každých šedesát minut, z toho hned na 2,9 střely z mezikruží. Právě tato hodnota je navíc třetím nejlepším výkonem mezi útočníky Vervy. I s vlastními střeleckými pokusy, kterých za 60 minut stihl 12,9, se Kašpar držel v lepší polovině žluto-černých, ovšem i vinou nižší preciznosti zakončování – 6,3 % – se za 34 utkání zmohl jen na osm bodů za hry 5 na 5.

Ovšem největší kvality Lukáše Kašpara tkví v přesilových hrách. Z celkových sedmnácti bodů si jich totiž za početní výhody připsal hned sedm a s průměrem 5,7 bodu na 60 minut byl třetím nejproduktivnějším hráčem Litvínova. Hlavním důvodem jsou opět jeho nahrávky na střelu – 22,6 za průměrnou šedesátiminutovku, třetí nejvyšší číslo, z čehož mezi Severočechy vůbec nejlepších 11,3 do slotu.

Právě z toho důvodu by se čtyřiatřicetiletý křídelník nejvíce hodil týmům, které mají problémy v přesilových hrách, zejména jde-li právě o kombinace a obsazování předbrankového prostoru. Jako ideální zájemci se tedy jeví Mladá Boleslav nebo Olomouc.

Roman Vlach

Roman Vlach má za sebou letos už dvě různé extraligové štace – ročník zahájil v barvách Plzně, koncem listopadu ale putoval do Pardubic. Jenže tam po necelých dvou měsících také skončil a v současnosti si hledá své třetí angažmá v nejvyšší české soutěži.

Na první pohled je jasné, proč se s ním v obou působištích rozloučili – ve škodovce za osmnáct zápasů zaznamenal pouze dvě asistence, v Dynamu pak za třináct utkání jen jedinou branku. Nicméně není to vyloženě Vlachova vina; třicetiletý forvard se totiž na obou koncích Čech ukázal jako výborný, nebo přinejmenším opravdu aktivní, nahrávač.

V Plzni za 60 minut hry 5 na 5 přihrál svým spoluhráčům na střelu 8,5krát, což tvořilo celkem 33,8 % všech asistencí střeleckému pokusu, které Škoda vyplodila s ním na ledě – obě čísla patřila mezi nejlepší v týmu. A v Pardubicích to bylo ještě lepší, tam s hodnotami 11,0, respektive 38,0 %, v obou statistikách vévodil všem útočníkům Dynama.

A dalším schodným rysem je pak Vlachova výborná práce při vstupech do útočného pásma. Každých šedesát minut úspěšně překonal ofenzivní modrou sedmnáctkrát v případě působení v Plzni, 13,6krát za hájení barev Pardubic – znovu v obou ohledech patřil mezi nejlepší tři, respektive pět, forvardů svého celku.

V současnosti je zlínský rodák spojovaný s transferem do prvoligového Motoru, nicméně vzhledem k jeho schopnostem by se v extralize výborně hodil například Kladnu.

Patrik Bartošák

Příběh Patrika Bartošáka je letos hodně zajímavý. Poté, co před sezonou posílil Třinec, největšího rivala jeho předchozího zaměstnavatele – Vítkovic, se ve městě oceli usadil jen do půlky listopadu, než z nehokejových důvodů přerušil svou kariéru a od té doby do ostrého zápasu nenaskočil; posledních několik dní jen trénoval s prvoligovou Jihlavou.

Během své štace v Třinci potvrdil své známé kvality, které mu loni i vynesly pozici brankářské jedničky na mistrovství světa. S Petrem Kváčou si rozdělili herní čas rovným dílem, oba odchytali jedenáct utkání, celkově o něco lepší statistiky zaznamenal Bartošák.

Dohromady pochytal 93,2 % všech střel na jeho branku a spolu s Karlem Vejmelkou vévodil všem extraligovým gólmanům, byť díky kvalitní obraně nemusel zasahovat až tak často (27,7 zákroku za 60 minut hry 5 na 5 – mírný podprůměr soutěže).

Rodák z Kopřivnice vynikal zejména svým pohybem, díky čemuž zaznamenal za plných sil na obou stranách výjimečnou 96,9% preciznost zásahů proti střelám z první a obdobně nadprůměrnou 92,0% úspěšnost v případě střel, jimž předcházela křižná přihrávka. Vše pak podtrhl výbornou 93,2% jistotou při vlastním oslabení – za početní nevýhody inkasoval jen třikrát.

Ovšem s největší pravděpodobností nebude jeden z nejlepších českých gólmanů posledních let k dispozici, během středečního odpoledne se totiž objevily zprávy, že by Patrik Bartošák měl být během čtvrtka představený jako nová posila MODO Hockey, týmu z druhé švédské ligy. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz