Hokej v číslech: Co mohou v Litvínově čekat od svého navrátilce?

Foto: hcverva.cz

V Litvínově strávil svoje poslední mládežnické roky, v jeho dresu si také poprvé zahrál za seniorskou reprezentaci. Teď se Matěj Stříteský na sever Čech vrací. Co od něj mohou fanoušci Vervy čekat?

Fanshop národního týmu

Za posledních pět sezon si třicetiletý obránce vyzkouší už šesté angažmá. Postupně vystřídal Mladou Boleslav, Jihlavu, Liberec, Karlovy Vary a naposledy Plzeň. Za tu v uplynulém ročníku odehrál 48 zápasů, ve kterých si připsal 17 bodů (4+13).

Vydařil se mu zejména začátek základní části: v prvních šesti duelech zaznamenal pět bodů. Tehdy, na konci října, jsme o něm psali jako o čtvrtém útočníkovi na ledě. To také platilo, vždyť Matěj Stříteský platil mezi beky za nejčastější střelce i nahrávače.

Pokračoval rodák ze Vsetína ve výborných výkonech i po zbytek ročníku? A může nám odpověď něco naznačit o jeho budoucnosti v Litvínově?

Plzni se dařilo lépe se Stříteským na střídačce

Ze statistik při hře 5 na 5 je zřejmé, že jen částečně. V počtech bodů skončil mezi pravidelně hrajícími obránci na 30. místě, v dalších statistikách – včetně střel a nahrávek na střely – však Stříteský klesl. Většinou patřil stále k průměru, ale ve srovnání s předchozí sezonou se zhoršil.

Samozřejmě nebylo všechno jen negativní: ve Škodovce byl druhým nejčastěji střílejícím bekem a druhým nejlepším zadákem ve schopnosti vyvést puk z vlastní obranné třetiny. V extraligovém měřítku ale o zlepšení nešlo.

„Matěj je konstruktivní obránce s výbornou střelou, který je vhodným typem do přesilové hry,“ prohlásil v polovině května při podpisu smlouvy se Stříteským trenér Litvínova Vladimír Országh.

To potvrzovaly především jeho statistiky ze sezony 2019/20, ve které patřil mezi tahouny Karlových Varů. U rivala v Plzni sice do početních výhod také nastupoval, ale se šesti body už zdaleka takovou díru do světa neudělal. Tady je však nutné poznamenat, že při nich strávil na ledě jen necelé dvě minuty za zápas.

Co však může být alarmující, jsou Stříteského pokročilá čísla. Z jejich interpretace docházíme k závěru, že se Škodovce dařilo přehrávat soupeře častěji bez třicetiletého obránce než s ním. Konkrétně: s ním na ledě zaznamenala Plzeň 47,8% poměr očekávaných gólů, zatímco bez něj 51,2 procent.

Závěr

Jak si tedy odpovědět na úvodní otázku? Ze statistik Matěje Stříteského v uplynulé sezoně vychází, že se mu příliš nevydařila. Na první pohled sice zaznamenal skoro stejně bodů jako rok předtím, ale ve srovnání extraligových obránců se mírně zhoršil.

Prostředí v Litvínově, kde určitě dostane dost prostoru při hře 5 na 5 i přesilovkách, by mu ale mohlo vyhovovat a pomoct mu se vrátit k výkonům typickým pro pověstného čtvrtého útočníka na ledě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz