Hokej v číslech: Co dělá z Anthonyho Camary tak cenného hráče?

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Kanadské bodování může poprvé za dlouhou dobu vyhrát cizinec. Peter Mueller však není jediným zahraničním hráčem, jenž si dělá v české nejvyšší soutěži dobré jméno. Výrazně se prosazuje také kanadský útočník Anthony Camara, kterého si v Pardubicích nemůžou vynachválit.

Aplikace Tipsport extraligy

Do Pardubic přišel v polovině listopadu, tedy v době, kdy se tým potácel na posledním místě tabulky. Měl přinést hlavně produktivitu a góly, které od něho fanoušci viděli například v předchozím ročníku ve švédské SHL.

Střih. Začátek března a Anthony Camara očekávání do puntíku naplnil. S 34 body ve 42 zápasech vévodí týmové produktivitě a patří mu výborné 16. místo v extraligovém bodování.

Co o sedmadvacetiletém Kanaďanovi říkají pokročilé statistiky a proč patří mezi cenné hokejisty?

Odpověď je jednoduchá: mezi pravidelně hrajícími útočníky byste stěží našli tak skvěle všestranného, jako je právě Anthony Camara. Zdobí ho ve všech ohledech výborná hra v soupeřově slotu – tedy nejnebezpečnějším prostoru na ledě v mezikruží a před brankou.

Dokazují to především dvě statistiky: střelecké pokusy ze slotu (sC/60) a přihrávky na střelecké pokusy ze slotu (sSA/60). V první je Camara dvanáctý nejlepší extraligový útočník (lepší než Růžička či Gulaš), ve druhé sedmý nejlepší.

Právě proto používáme slovo všestrannost. Schopnost střílet ze slotu a zároveň připravovat spoluhráčům střely ze slotu je totiž opravdu ojedinělá a mají ji jen skutečně špičkoví hráči, včetně Camary.

Rodáka z Toronta nacházíme na špici i u dalších statistik.

Tak například v úspěšných vstupech do útočného pásma (EN.W/60), u nichž statistici počítají, kolikrát daný hráč překročil útočnou modrou s pukem na holi, a založil tak nový útok. Camarovi v nich patří druhé místo za boleslavským Davidem Šťastným.

A na závěr také jedna z nových statistik: očekávané góly, tedy počet branek, který můžeme od Camary v dlouhodobém trendu očekávat (na základě toho, odkud a jak dobře střílí). Kanadský forvard je z celé extraligy druhý nejlepší, jen těsně za Martinem Růžičkou!

Hvězda do play off

Pardubice se tři kola před koncem základní části nacházejí na sedmém místě. Postup do předkola už mají jistý a nyní tak hrají o co nejlepší pozici. Ať už se však v play off střetnou s kýmkoliv, budou spoléhat na Anthonyho Camaru, jednoho z nejvšestrannějších útočníků Tipsport extraligy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz