Hokej v číslech: Čím pomůže Motoru mladičká posila z Frýdku?

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

České Budějovice v létě přiváděly jednu hvězdu za druhou. Podepsaly Jana Kloze, Miroslava Holce, Jana Veselého... A pro mnohé překvapivě se do Motoru vydal i 22letý útočník Vít Christov.

partneři českého hokeje

Čím si vysloužil zájem prvoligového favorita?

Jednoduchá odpověď: parádními výkony ve druhé polovině sezony.

Po prvních 24 kolech měl Christov mizernou bilanci 1+2, ale to, co předváděl od konce listopadu, to bylo něco...

V 28 závěrečných duelech nasázel čtrnáct gólů a přidal osm asistencí. Hattrickem sestřelil Prostějov a pak i Kladno.

Byl tedy jednou z ústředních postav Frýdku-Místku, který se díky senzačnímu vzepětí málem dostal z posledního místa tabulky až do play off. Nakonec to o jediný bod nevyšlo.

Christov vstřelil celkově patnáct gólů a stal se třetím nejlepším střelcem svého týmu. Průměrný ice time měl přitom jen 14 minut a 27 vteřin.

Mladý křídelník těžil především z málo vídané úspěšnosti střelby: v gól proměnil 21 % svých střel.

Jsou dvě varianty, jak si takto vysokou úspěšnost vyložit.

Ta první je pro Motor nepříjemná: Christov měl občas štěstí, v příští sezoně ho proto může potkat propad. 21% úspěšnost střelby rozhodně není v dlouhodobém měřítku obvyklá.

Jenže je tu i druhá verze: Christov to prostě umí. Ostatně svědčí o tom fakt, že každá druhá jeho střela letěla ze slotu, tedy z předbrankového prostoru, odkud historicky padá nejvíc gólů. 

A možná – dokonce nejpravděpodobnější – je kombinace obojího. Ukazuje to i sestřih jeho branek proti Kladnu ↓

Christov bude mít těžké, aby se v českobudějovické konkurenci dostal na přesilovky. Až tak to ale nevadí – jeho přednosti jsou především při pře pět na pět.

Hned dvanáct ze svých patnácti gólů dal totiž v rovnovážném počtu. Žádný jiný frýdecko-místecký útočník v této herní situaci neskóroval víckrát. 

A to už je co říct!

I v rámci Chance ligy je na tom Christov skvěle. Za 60 minut hry při hře pět na pět dal 1,28 gólu. To byla 26. nejlepší hodnota v celé soutěži.

Pro srovnání: téměř totožná čísla měli třeba Rostislav Martynek s Jakubem Strnadem, prostějovský kanonýr Tomáš Nouza byl v tomto ohledu dokonce až za Christovem.

Ještě někdo tady pochybuje o případném přínosu Christova pro Motor?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz