Hokej v číslech: Českým Budějovicím roste extraligová hvězda

Foto: Petr Tibi, hcmotor.cz

Že je Pavel Pýcha obránce s extraligovým potenciálem, muselo každému dojít nejpozději v loňské sezoně. V letošním ročníku však kapitán Motoru zařadil ještě vyšší rychlostní úroveň.

O Kapku lepší hokej

Na ledě je za všech herních situací. Více než 4 minuty odehraje za zápas v přesilovkách, téměř 2 minuty a čtvrt v oslabení. Celkově to činí 21 minut a 40 sekund za utkání v průměru, což je nejvíc v týmu. Zároveň je to desátá nejvyšší hodnota mezi extraligovými beky.

Mezi elitními obránci nejvyšší soutěže najdeme Pavla Pýchu poměrně často. I to mu koneckonců vyneslo pozvánku do reprezentace, v jejímž dresu odehrál dva zápasy na prosincovém Channel One Cupu.

Pojďme se na výkony čtyřiadvacetiletého kapitána Motoru podívat očima čísel.

Puky střílí i rozdává

Nejdříve pár těch základních. Ve 30 zápasech vstřelil 7 gólů a přidal 16 asistencí. Celkem tak má na kontě 23 bodů, což je druhá nejlepší hodnota mezi ligovými obránci. V rámci Motoru pak kanadské bodování dokonce vede, jeho nejbližším vyzyvatelem je se 17 body útočník Zdeněk Doležal.

To, že je ofenzivně laděným obráncem, není žádné překvapení, v loňském ročníku byl se 60 body pátým nejproduktivnějším hráčem Chance ligy. V počtu bodů na 60 minut (nasbíraných při hře 5 na 5) patří mezi 18 nejlepších zadáků.

Daří se mu jak střílet, tak nahrávat do šancí svým spoluhráčům. V prvním ohledu patří do nejlepší dvacítky beků (ve střeleckých pokusech ze slotu), v přihrávkách na střely je dokonce na úplné špičce! A to jak v přihrávkách na všechny střelecké pokusy (8. místo, sSA/60 minut), tak na ty z prostoru slotu, tedy mezi kruhy a před brankou (8. místo).

Co na první pohled tak pozitivně nevypadá, je Pýchova pozice v tabulce pravdy, hodnota -15 je v celém týmu nejhorší. Relevantnější statistiky jako podíl vystřelených a inkasovaných střel ze slotu, které s ním na ledě tým vyslal, pro něj však vypadají o poznání lépe. Hodnota 50,4 % je mezi budějovickými beky druhá nejlepší, a to dodejme, že přestože ho trenéři výrazně častěji nasazují na buly v útočném pásmu, musí čelit největším hvězdám soupeřů.

Budějovicím se s ním navíc daří přestřílet protihráče ve vyšší míře, než když je na střídačce. Dokazuje to například statistika Relative sCF %, jež ukazuje, o kolik se zvýší nebo sníží poměr vyslaných a obdržených střel ze slotu, když je hráč na ledě, oproti stavu, kdy je na střídačce. V Pýchově případě je na tom Motor lépe, a to v průměru o 4,9 procent!

Závěr

Jak jsme se právě přesvědčili, Pavel Pýcha je velkou oporou Českých Budějovic i v Tipsport extralize. I přes nepříznivé výsledky týmu se mu navíc daří vynikat mezi špičkovými extraligovými obránci.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz