Hokej v číslech: Bartošák vs. Hrubec. Komu lépe vyšel start sezony?

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Po skončení loňského play off opustila čerstvě korunovaného mistra jeho dosavadní jednička Šimon Hrubec, kterého mezi třineckými tyčemi nahradil brankářský fantom sezony 2018/19 Patrik Bartošák.

HokejkaSHOPvanoce

Ten už ve městě oceli chytá tři týdny. Zvládl za tu dobu prokázat, že Slezané vsadili na správnou kartu?

Třinec se momentálně drží se šestnácti body z devíti utkání jen o skóre na druhém místě. Loni za stejný počet duelů nasbíral bodů pouze jedenáct, mohlo by se tak zdát, že se Bartošákovi na východě republiky vše daří.

Statistiky už vůči němu tak milé nejsou.

Ve svých prvních šesti startech v novém klubu zaznamenal šestadvacetiletý gólman za statisticky nejpřesnějšího stavu 5 na 5 pouze 89,32% úspěšnost zákroků, zatímco v loňské sezoně se za stejnou zápasovou porci Šimon Hrubec vyšplhal na fantastickou hodnotu 94,96 %. Je zde tak obludná propast 5,64 %!

To tedy znamená, že v porovnání s loňskou jedničkou Slezanů dosud inkasoval odchovanec kopřivnického hokeje jen za plných sil o 5,81 branky více. Pokud by tedy Patrik Bartošák obdržel v každém ze svých odchytaných duelů o jednu branku méně, mohl by si jeho tým přijít v závislosti na dalším vývoji utkání na čtyři až sedm bodů, čímž by se utrhl na špici extraligové tabulky.

Navíc nutno podotknout, Bartošák má ve svých obráncích srovnatelnou, ba dokonce i o něco větší, podporu než jeho předchůdce. Za šedesát minut hry v pěti bruslařích na obou stranách totiž Třinec loni pustil na Hrubce 27,60 střely, letos musí hlavní maskovaný muž Ocelářů likvidovat takřka totožných 27,82 pokusu mířícího mezi tři tyče.

Ovšem tyto projektily bývají zpravidla méně nebezpečné, což nám ukazuje nejen nižší hodnota 11,88 v kolonce střel ze slotu za daných podmínek v porovnání s loňskými 13,22, ale také vizualizace na střelecké mapě níže.

Právě rány z ideální střelecké pozice činí rodákovi z Kopřivnice největší problémy, přesně každá čtvrtá totiž zamíří za jeho záda, kdežto jeho předchůdce zvládl ve svých prvních šesti zápasech ročníku likvidovat slušných 89,47 % takových puků.

Mapy střel na Šimona Hrubce a Patrika Bartošáka v jejich prvních šesti startech sezony.

Mapy střel na Šimona Hrubce a Patrika Bartošáka v jejich prvních šesti startech sezony.

V jednom aspektu gólmanské hry má však má nová maskovaná tvář Ocelářů navrch – pohyb. Ačkoliv musí Patrik Bartošák sáhnout k prudké změně svého postoje častěji, za 60 minut hry v plných silách čelí o 0,77 střele, které předcházela křižná přihrávka, víc než Hrubec, dokáže zneškodnit 92,86 % takových kotoučů, oproti tomu nynější brankář čínského Kunlunu držel jen 84,62% úspěšnost.

Co jsme se tedy doteď dozvěděli? Za špatným startem nové jedničky české reprezentace do extraligového ročníku stojí zejména trable při střelách z mezikruží za statického postoje. A pokročilé statistiky pak v tomto případě dokonce dokáží problém rozklíčovat až do samé nahé podstaty.

Vizualizace toho, do jakých částí branky inkasuje Patrik Bartošák nejčastěji.

Vizualizace toho, do jakých částí branky inkasuje Patrik Bartošák nejčastěji.

Na obrázku výše vidíte hodnotami znázorněno, do jaké části branky padlo kolik procent gólů, které Bartošák za hry 5 proti 5 inkasoval. Červené oblasti ukazují na nadprůměrnou úspěšnost zásahů při střelách do oné části klece, do modrých zón naopak třinecký brankář inkasuje častěji, než je ligový průměr. A těch nejhorších výkonů dosahuje v horní polovině svatyně a mezi betony.

Sečteno podtrženo

Patriku Bartošákovi start do letošního ročníku i přes vynikající týmové výkony a pevnou defenzívu nevychází, zvláště v porovnání se začátkem loňské sezony, kdy za Oceláře chytal Šimon Hrubec. Ovšem disponuje vynikajícími pohybovými schopnostmi a navíc má potenciál svým statistikám a celému mužstvu výrazně pomoct.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz