Hokej v číslech: 2. nejlepší hráč extraligy? Muellerův vliv byl ohromný

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Změna dresu Petera Muellera v rámci Tipsport extraligy vzbudila velké pozdvižení. Americký forvard zakotvil v poměrně překvapivé destinaci, když se upsal Vítkovicím. Ty tak ulovily jednoho z nejlepších hráčů soutěže. Zároveň ovšem Mueller bude muset najít nové spoluhráče, v dresu Komety totiž podával výborné výkony s Petrem Holíkem a Martinem Zaťovičem.

Peter Mueller patří od svého příchodu do extraligy k nejproduktivnějším hráčům soutěže. V sezoně 2020/2021 sesadil z pozice nejproduktivnějšího hráče Milana Gulaše, když si připsal 64 bodů ve 46 zápasech. V poslední sezoně pak nasbíral 55 bodů ve 48 zápasech a obsadil čtvrtou příčku. Své body rozdělil mezi 23 gólů a 32 asistencí.

Někoho pak může zaskočit, že v přesilovkách si připsal pouze čtrnáct bodů, zato se činil především při hře 5 na 5. V té si Mueller v přepočtu na čas připsal za hodinu hry 2,64 bodu, šestý nejlepší výsledek. Z toho vstřelil v průměru 1,28 gólu, v tomto ho překonali pouze čtyři další útočníci.

Mueller zároveň patřil při hře 5 na 5 v ofenzívě k nejvíce aktivním hráčům, řadil se do nejlepší desítky v četnosti střeleckých pokusů i přihrávek na střely spoluhráčů. Vlastních pokusů Mueller vyslal v průměru 17,3 za 60 minut, spoluhráčům pak připravil dalších 12,3 za stejný čas.

Celkově si pak tvořil šance na 0,91 očekávaného gólu, v čemž patřil mezi deset procent nejlepších. Jeho přihrávky pak měly kvalitu na 0,55 očekávaného gólu za 60 minut hry 5 na 5, což Muellera řadí do třetí desítky.

Ofenziva Komety za účasti Muellera na ledě pak patřila mezi nejlepší v extralize. V průměru si Kometa tvořila 63 střeleckých pokusů a šance na 2,89 očekávaného gólu. Jak bývá u elitních hráčů zvykem, tak očekávání překonal, Mueller byl na ledě u 3,39 vstřeleného gólu za 60 minut.

Vliv Petera Muellera na ofenzivu týmu pak tradičně patřil k největším. Za jeho účasti se šance Komety zvyšovaly o 0,85 očekávaného gólu za hodinu hry, což byl šestý nejvyšší rozdíl mezi útočníky. Vstřelené góly brněnského celku bez Muellera ovšem klesly hned o 1,86 gólu za 60 minut, žádný z útočníků tedy neměl větší vliv na vstřelené góly svého týmu.

Celkově byl Mueller v ofenzivě při hře 5 na 5 podle našeho modelu Game Score třetím nejlepším forvardem. Jako třetí nejvyšší je pak jeho ofenzivní vliv projektovaný i pro následující sezonu.

Dohromady byl Peter Mueller v modelu Game Score druhým nejlepším hráčem celé extraligy, když za 48 zápasů nakumuloval hodnotu 4,6 výhry, a zaostal tak pouze za Filipem Chlapíkem. Pro příští sezonu je pak jeho celková hodnota očekávaná jako druhá nejvyšší po Martinu Růžičkovi z Třince.

Otázkou ovšem je, jak si poradí bez Martina Zaťoviče a především Petra Holíka, se kterými strávil podstatnou část své kariéry v dresu Komety.

V posledních dvou sezonách Mueller odehrál při hře 5 na 5 s Holíkem lehce přes 1 000 minut. Bez sebe naopak strávili ani ne polovinu tohoto času. Mueller si po boku Holíka připsal 47 bodů, Holík jich pak měl na kontě 39. A když byli od sebe? Mueller měl 22 bodů, Holík pak pouze osm.

Při přepočtu na čas Mueller dokonce bodoval bez Holíka více než s ním. Za 60 minut si totiž připsal 2,88 bodu, s Holíkem 2,67. Naopak Holíkova produkce klesla z 2,22 bodu na 1,33.

To je ovšem pouze část příběhu. Nutno totiž dodat, že Holík se bez Muellera trápil v koncovce, když si tvořil šance na 0,93 očekávaného gólu, proměnil je ovšem pouze v 0,33 vstřeleného gólu za 60 minut. Celkově pak poklesla střelecká úspěšnost týmu z 10,2 % v době, kdy byl na ledě Mueller s Holíkem, na 6,4 %, když byl na ledě Holík bez Muellera.

Peter Mueller si naopak dokázal udržet podobné hodnoty v obou případech, tedy s Holíkem i bez něj. Počet střeleckých pokusů Komety se v obou případech pohyboval okolo 60. Šance pak Kometa měla na 2,93 očekávaného gólu za účasti obou hráčů a na 2,78 za účasti pouze Muellera. Ten pak byl na ledě u 3,41 vstřeleného gólu za 60 minut po boku Holíka a dokonce u 3,53 gólu bez jeho přítomnosti.

Z dostupných statistických údajů se tedy dá konstatovat, že zaprvé Mueller si dokázal udržet podobné hodnoty, i když nehrál po boku Holíka. Nejen individuální, neměnily se ani výsledky celé formace.

Zadruhé pak, že u Holíka došlo naopak k ofenzivnímu zhoršení, a to jak individuálnímu, tak i týmovému. Možné důvody jsou dva. Holík měl bez Muellera zkrátka smůlu v zakončení, i když vzorek necelých 400 minut je dost velký na to, aby šlo pouze o náhodu. Druhou variantou pak je, že Peter Mueller je natolik kvalitním hráčem, že má na výkony spoluhráčů velmi vysoký vliv, a ti díky němu získají o několik bodů navíc.

Jak to většinou bývá, pravda leží někde uprostřed. A z velké části nám na tyto otázky odpoví následující sezona, kterou Peter Mueller a Petr Holík stráví odděleně. A o výkonu obou se budou jejich týmy hodně opírat.

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz