1951–1956

Sezóna 1951/1952

Mistrovství republiky

Skupina A

1. ZSJ Hutě Chomutov              10 9 0 1  68:30 18
2. ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha  10 7 0 3  59:33 14
3. ZSJ SKP České Budějovice       10 5 1 4  43:39 11
4. ZSJ Škodovka Plzeň             10 4 0 6  41:59  8
5. ZSJ Slavia Karlovy Vary        10 2 2 6  36:58  6
6. ZSJ SONP Kladno                10 1 1 8  25:53  3

Skupina B:

1. ZSJ Zbrojovka Brno I           10 6 3 1  53:31 15
2. ZSJ Tatra Smíchov / LTC        10 6 2 2  40:30 14
3. ZSJ ČSSZ Prostějov             10 5 3 2  38:28 13
4. ZSJ GZ Královo Pole            10 5 0 5  56:35 10
5. ZSJ Slavia Pardubice           10 0 4 6  31:56  4
6. ZSJ Šverma Jinonice / I.ČLTK   10 2 0 8  23:61  4

Skupina C:

1. ATK Praha                      10 9 0 1  80:12 18
2. ZSJ Vítkovické železárny       10 8 0 2 100:22 16
3. S. NV Bratislava               10 6 1 3  66:51 13
4. ZSJ Tatranske píly Poprad      10 3 0 7  39:59  6
5. ZSJ KP Opava                   10 2 1 7  25:76  5
6. ZSJ Slovena Žilina             10 1 0 9  28:118 2

Finále:

1. Vítkovické železárny            5 4 0 1  28:12  8
2. ATK Praha                       5 3 2 0  21:15  8
3. Tatra Smíchov / LTC             5 2 1 2  17:25  5
4. Zbrojovka Brno I                5 1 2 2  19:16  4
5. Sparta ČKD Sokolovo             5 2 0 3  20:19  4
6. Hutě Chomutov                   5 0 1 4   9:27  1

  • Vítkovice: Nachmillner, Hromniak - Remiáš, O. Pavlík, Planka, Šumlanský, Otte - Blažek, Bouzek, V. Bubník, Seiml, Staněk, Garstka, Schober, Sysala, Návrat - trenér Bouzek

  • ATK: Záhorský, F. Bartoš - M. Nový, Ošmera, Z. Pýcha, Lidral, R. Jančuška - Rejman, Bartoň, Sekyra, Vašat, Šinágl, Fišer, Pleticha, Náprstek, Kámiš, Pertešín - trenér Komínek

  • Tatra / LTC: Brothánek, Markl - Gut, O. Němec, Trousílek, Hroník - Veselý, F. Žák, Charouzd, Nepomucký, Pipka, M. Pospíšil, Petkov, Reisner, Švabenický - trenér Stárka

  • Nejlepší střelci: Oldřich Seiml (Vítkovice) a Miroslav Kluc (Chomutov) 23 (na fotografii)

Finále se v této i následujících třech sezonách hrálo jako jednorázový turnaj v rozpětí jediného týdne - v této
sezoně v Ostravě a Praze.

Podle propozic měl z každé skupiny 6. tým sestoupit a 5. obhájit účast v baráži s 2. z regionálně příslušné
oblastní kvalifikace krajských přeborníků; nakonec nesestoupil nikdo, liga byla rozšířena na 21 účastníků.

  • Ligová kvalifikace - turnaje krajských přeborníků - A: TOS Holoubkov 12, Pérovna Hostivař 10, HDB Sokolov 6, ČSSZ Tábor 6, AZNP Mladá Boleslav 4, Kolora Liberec 4, Korda Litvínov 0

  • B:OKD Ostrava 12, Staré Město 8, MŽ Olomouc 8, PZ Havlíčkův Brod 8, Sokol Šlapanice 4, Škoda Hradec Králové 2, RAMO Pardubice 0

  • C: ČSSZ Dukla Prešov, Kovosmalt Petržalka, atd.

Vítěz slovenské skupiny nakonec do ligy nepostoupil, aby mohl být rovnou po svém vzniku zařazen další armádní tým - Křídla vlasti Olomouc

  • Baráž: Slavia K. Vary - Hostivař 8:4, 15:0; Slavia Pardubice - Staré Město 5:3, 9:2; KP Opava - Petržalka 12:1, 8:4

 

Sezóna 1952/1953 

Mistrovství republiky

Skupina A:

1. ZSJ Sparta ČKD Sokolovo       12 11 0  1  89:27  22
2. ZSJ Hutě Chomutov             12 10 0  2 100:38  20
3. ATK Praha                     12  7 1  4  78:39  15
4. ZSJ Slavia Karlovy Vary       12  5 1  6  68:61  11
5. ZSJ ZVIL Plzeň                12  4 1  7  46:70   9
6. ZSJ TOS Holoubkov             12  3 0  9  61:86   6
7. ZSJ SONP Kladno               12  0 1 11  11:132  1

Skupina B:

1. ZSJ SKP Č. Budějovice         12 10 0 2   83:41  20
2. ZSJ GZ Královo Pole           12  8 1 3   85:55  17
3. ZSJ Zbrojovka Brno            12  7 0 5   72:45  14
4. ZSJ Slavia Pardubice          12  5 3 4   47:52  13
5. ZSJ Tatra Smíchov / LTC       12  5 1 6   51:69  11
6. ZSJ Motorlet Praha / I. ČLTK  12  2 2 8   38:70   6
7. ZSJ ČSSZ Prostějov            12  1 1 10  35:79   3

Skupina C:

1. ZSJ Vítkovické železárny      12 11 1 0  100:21  23
2. ZSJ OKD Ostrava               12 10 0 2   90:59  20
3. Křídla vlasti Olomouc         12  6 2 4   92:48  14
4. ZSJ Tatranské píly Poprad     12  6 0 6   74:67  12
5. ZSJ NV Bratislava             12  5 1 6   76:51  11
6. ZSJ KP Opava                  12  2 0 10  35:109  4
7. ZSJ Slovena Žilina            12  0 0 12  11:123  0

Po vytvoření tzv. "DSO" převzaly civilní týmy v průběhu soutěže povinně jejich názvy podle začlenění patronátních závodů do odborových svazů; finálové turnaje už byly sehrány pod novými jmény.

Finále A:

1. TJ Spartak Praha Sokolovo / Sparta  5 4 1 0 25:16 9
2. TJ Baník Vítkovice                  5 3 0 2 27:17 6
3. TJ Slavoj České Budějovice          5 2 2 1 29:21 6
4. TJ Baník Chomutov                   5 2 0 3 21:23 4
5. TJ Baník Ostrava OKD                5 1 2 2 23:33 4
6. TJ Spartak Královo Pole             5 0 1 4 21:33 1

Finále B:

 7. TJ Spartak Brno ZJŠ / Zbrojovka    5 4 1 0 28:11 9
 8. TJ Dynamo Karlovy Vary             5 2 2 1 31:15 6
 9. Křídla vlasti Olomouc              5 3 0 2 26:19 6
10. ATK Praha                          5 2 1 2 22:18 5
11. TJ Dynamo Pardubice                5 2 0 3 18:22 4
12. TJ Tatran Poprad                   5 0 0 5 11:51 0

  • Sparta: Jiří Hanzl, Mangl - Cee, Z. Ujčík, Tikal - Kus, V. Zábrodský, Vecko, Kameník, Prchal, Jan Hanzl, Ziegler, Karban - trenér V. Zábrodský

  • Vítkovice: Nachmillner - Ošmera, O. Pavlík, Remiáš, Planka, Otte - Blažek, Bouzek, V. Bubník, Seiml, Staněk, Garstka, Schober, Návrat - trenér Bouzek

  • České Budějovice: Vodička, Kolouch - Vacovský, Španninger, Charypar, Lenc - V. Němec, F. Mizera, Č. Pícha, Hajšman, Bílek, Fiala, Pešek - trenér Piloušek

  • Nejlepší střelec: Miroslav Kluc (Chomutov) 33

Finále A se hrálo v Ostravě a Brně, finále B v Karlových Varech a Praze.

Poslední a předposlední ze skupin (až na Motorlet / I. ČLTK) sestoupili, kvalifikace krajských přeborníků se
neuskutečnila - z civilních týmů nesměl postoupit nikdo, aby mohly být do příštího ročníku ligy zařazeny nově vytvořené týmy ozbrojených složek Tankista Praha (pozemní vojsko) a Rudá hvězda Brno (ministerstvo vnitra) a soutěž mohla být znovu zúžena na 18 účastníků.

Protože od tohoto roku až do konce totalitní éry nesly všechny sportovní kluby povinné označení TJ (Tělovýchovná jednota), nebude v napříště v jejich bázvech uváděno.

 

Sezóna 1953/1954 

Mistrovství republiky

Skupina A:

1. Spartak Sokolovo / Sparta   10 9 1  0  67:21 19
2. Křídla vlasti Olomouc       10 5 2  3  53:29 12
3. Sparta Brno ZJŠ             10 5 2  3  37:38 12
4. Baník Chomutov              10 4 1  5  42:39  9
5. Tankista Praha              10 3 2  5  39:49  8
6. Slovan Bratislava ÚNV       10 0 0 10 31:96   0

Skupina B:

1. Rudá hvězda Brno            10 8 0  2  66:32 16
2. Baník Vítkovice             10 6 0  4  37:41 12
3. Spartak Smíchov Tatra / LTC 10 4 1  5  32:45  9
4. Dynamo Karlovy Vary         10 3 2  5  47:51  8
5. Spartak Plzeň ZVIL          10 3 2  5  49:55  8
6. Dynamo Pardubice            10 2 3  5  39:46  7

Skupina C:

1. ÚDA Praha / ATK             10 9 0  1  52:29 18
2. Slavoj Č. Budějovice        10 6 1  3  73:37 13
3. Spartak Královo Pole        10 5 1  4  39:37 11
4. Baník Ostrava OKD           10 4 1  5  69:51  9
5. Spartak Motorlet / I. ČLTK  10 3 1  6  32:47  7
6. Tatran Poprad               10 1 0  9  32:86  2

Finále:

1. Spartak Praha Sokolovo       5 4 1 0   32:10    9
2. Rudá hvězda Brno             5 4 1 0   21:10    9
3. Křídla vlasti Olomouc        5 2 1 2   23:26    5
4. Baník Vítkovice              5 2 0 3   13:17    4
5. ÚDA Praha                    5 1 0 4   12:27    2
6. Slavoj Č. Budějovice         5 0 1 4   18:29    1

  • Sparta: Jiří Hanzl, Mangl, Podhorský - Gut, Z. Ujčík, Cee, Kubera, Podrázský - Jan Hanzl, V. Zábrodský, M. Pospíšil, Kameník, Prchal, Vecko, Matys, Ziegler, Karban - trenér V. Zábrodský

  • RH Brno: Kolouch, Trávníček - Olejník, B. Sláma, Sventek, Chocholatý - Vl. Bubník, Danda, Zamastil, Návrat, Prošek, J. Liška, Bartoň - trenér Řezáč

  • Křídla vlasti: Pšenčík, Vacek - Šmat, Bacílek, Kubát, Dobrovolný - Veselý, Sysel, Vidlák, J. Pokorný, Nepomucký, Peka, Buriánek, Zábojník, Čechura, Novotný, Petkov - trenér Anton

  • Nejlepší střelec: Vladimír Zábrodský (Sparta) 30 (na fotografii)

Finále se hrálo v Brně a Praze.

  • Celostátní soutěž (II. liga) - A: (Slovensko) Červená hviezda Bratislava

  • B: Tatran Prostějov 12, Slavoj Opava 6, Sokol Velká Bystřice 13, Jiskra Staré Město 2

  • C: Spartak Mladá Boleslav AZNP 8, Jiskra Havlíčkův Brod 7, Spartak Hradec Králové 6, Jiskra Liberec 3

  • D: Baník Kladno 10, PDA (Posádkový dům armády) Karlovy Vary 7, Spartak Ústí n. L. 3, Spartak Holoubkov 3

  • O postup - finále II. ligy: Mladá Boleslav 6, Prostějov 4, Kladno 2, ČH Bratislava 0

  • Turnaj sestupujících: Pardubice 4, Tatran Poprad 2, Slovan Bratislava 0

  • Baráž o volné místo v lize: Pardubice - Mladá Boleslav 6:4, 6:4

Poprvé použitý model baráže umožnil snížit počet účastníků nejvyšší soutěže na 16.

 

Sezóna 1954/1955 

Mistrovství republiky

Skupina A:

1. Rudá hvězda Brno         14 11 2  1 82:32 24
2. Tankista Praha           14  9 3  2 65:42 21
3. Křídla vlasti Olomouc    14  8 0  6 65:47 16
4. Baník Vítkovice          14  6 2  6 51:45 14
5. Spartak Královo Pole     14  5 4  5 38:47 14
6. Dynamo Pardubice         14  4 2  8 54:62 10
7. Spartak Brno ZJŠ         14  3 3  8 42:67  9
8. Baník Ostrava OKD        14  1 2 11 37:92  4

Skupina B:

1. Spartak Praha Sokolovo   14 11 1  2 75:32 23
2. Baník  Chomutov          14  9 2  3 89:43 20
3. Dynamo Karlovy Vary      14  7 0  7 61:69 14
4. Slavoj Č. Budějovice     14  6 1  7 70:62 13
5. Motorlet / I. ČLTK       14  6 0  8 65:76 12
6. Spartak Plzeň LZ         14  6 0  8 48:61 12
7. ÚDA Praha                14  5 1  8 44:70 11
8. Tatra Smíchov / LTC      14  3 1 10 44:83  7

Finále:

1. Rudá hvězda Brno          3  2 1  0 14:7   5
2. Tankista Praha            3  1 1  1  8:7   3
3. Baník Chomutov            3  1 0  2  9:9   2
4. Spartak Sokolovo / Sparta 3  1 0  2  7:15  2

  • RH Brno: Kolouch, Trávníček - Olejník, B. Sláma, Chábr, Mašláň - Vl. Bubník, Danda, Zamastil, Návrat, F. Vaněk, Prošek, Scheuer, Bartoň, Šuna, M. Rys - trenér E. Farda

  • Tankista: Vodička, Weber - Bünter, Tikal, Bártl, Jirků Jedlička - Fako, L. Horský, Železník, Kaftan, Tesařík, Pejcha, Sysala, Netolička, O. Pavlík, Vít - trenér Kus

  • Chomutov: K. Straka, Pašek - Mojžíš, Knotek, Jančuška, Kolář, Hroník, B. Kluc - J. Kluc, M. Kluc, Cimrman, Kámiš, Seiler, Černý, Klíma, Mottl - trenér Pergl, v závěru M. Kluc

  • Nejlepší střelec: Miroslav Kluc (Chomutov) 25 (na fotografii)

Finále se hrálo v Ostravě.

  • Celostátní soutěž (II. liga) - A: Tatran Poprad

  • B: Slovan Bratislava (Slovensko)

  • C: Tatran Prostějov 11, Tatran Opava 9, Sokol Velká Bystřice 2, Jiskra Staré Město 2

  • D: Jiskra Havlíčkův Brod 10, Spartak Hradec Králové 7, Jiskra Pardubice RAMO 4, Tatran Uherský Ostroh 3

  • E: Dynamo Praha / Slavia 8, Spartak Mladá Boleslav 8, Jiskra Liberec 4, Spartak Ústí n. L. 4

  • F: Baník Kladno 12, DA Karlovy Vary 8, Slavoj České Budějovice B / Meteor 2, Spartak Holoubkov 2

  • O postup: Slovan Bratislava 16, Baník Kladno 16 - Tatran Prostějov 10, Jiskra Havlíčkův Brod 9, Dynamo Praha 6, Tatran Poprad 3

 

Sezóna 1955/1956 

Mistrovství republiky

Skupina A:

1. Rudá hvězda Brno           12 11 0  1  80:27  22
2. Baník Vítkovice            12  9 0  3  44:36  18
3. Tankista Praha             12  7 1  4  43:30  15
4. Dynamo Pardubice           12  5 2  5  53:51  12
5. Spartak Brno ZJŠ           12  4 0  8  36:51   8
6. Spartak Královo Pole       12  3 1  8  32:46   7
7. Slovan Bratislava ÚNV      12  1 0 11  29:76   2

Skupina B:

1. Baník Chomutov             14 12 1  1  84:33  25
2. Spartak Sokolovo / Sparta  14 11 1  2  91:43  23
3. Spartak Plzeň LZ           14  8 0  6  61:59  16
4. ÚDA Praha                  14  7 0  7  62:65  14
5. Baník Kladno               14  6 0  8  59:59  12
6. Motorlet / I. ČLTK         14  5 0  9  68:78  10
7. Slavoj Č. Budějovice       14  5 0  9  45:76  10
8. Dynamo Karlovy Vary        14  1 0 13  49:106  2

Finále:

1. Rudá hvězda Brno            6  5 0  1   29:12 10
2. Baník Chomutov              6  3 1  2   22:21  7
3. Spartak Sokolovo /Sparta    6  3 0  3   19:24  6
4. Baník Vítkovice             6  0 1  5   14:27  1

  • RH Brno: Kolouch, Trávníček - Kasper, B. Sláma, Chábr, Mašláň - Vl. Bubník, Bartoň, Danda, Návrat, F. Vaněk, Prošek, Scheuer, Zamastil, Šuna - trenér Bouzek

  • Chomutov: K. Straka, M. Pašek, Weber - Mojžíš, Knotek, Jirků, Dobrovolný - J. Kluc, M. Kluc, Cimrman, Kamiš, Seiler, Černý, J. Klíma - trenér M. Kluc

  • Sparta: Jiří Hanzl, Podhorský - Gut, Nepomucký, Haak, Ujčík - Hlásek, V. Zábrodský, M. Pospíšil, Starší, Pantůček, Charouzd, Kameník, Prchal, Hřebík, Petkov - trenér V. Zábrodský

  • Nejlepší střelec: Miroslav Kluc (Chomutov) 26 (na fotografii)

Mužstvo Křídel vlasti bylo těsně před zahájením soutěže rozpuštěno, uvolněné místo zůstalo neobsazeno.
Sestoupil jen poslední tým skupiny B.

Po skončení sezony byly další vojenské celky ÚDA a Tankista spojeny do jednoho, který byl pod hlavičkou Dukla Olomouc přeřazen do II. ligy, takže počet účastníků I. ligy se snížil na 14 a umožnil plynulý návrat ke klasickému systému jediné skupiny.

Finále se hrálo jako dvoukolový turnaj vždy na ledě obou soupeřů.

  • Celostátní soutěž (II. liga) - skupina A: Tatran Opava 19 - Baník Ostrava OKD 16, Tatran Prostějov 9, ČH Bratislava 7, Tatran Poprad 6, Tatran Prešov 3

  • B: Tatra Smíchov / LTC 17 - Dynamo / Slavia Praha 13, Jiskra Havlíčkův Brod 12, Spartak Mladá Boleslav 8, DA Karlovy Vary 8, Spartak Hradec Králové 2

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz