1946–1951

Sezóna 1946/1947

Státní liga - skupina A

1. LTC Praha                 4 4 0 0 54:11 8
2. ŠK Bratislava             4 3 0 1 25:26 6
3. HC Stadion Podolí         4 2 0 2 18:23 4
4. AC Stadion Č. Budějovice  4 1 0 3 15:33 2
5. SK Libeň                  4 0 0 4 13:32 0

Skupina B

1. I. ČLTK Praha             5 5 1 0 38:10 9
2. VŠ Bratislava             5 3 1 1 39:18 7
3. AC Sparta Praha           5 3 0 2 28:24 6
4. SK Horácká Slavia Třebíč  5 3 0 2 20:20 6
5. DSK Tábor                 5 1 0 5 14:40 2
6. HC Tatry Poprad           5 0 0 5 12:39 0

  • Finále: LTC Praha - I. ČLTK Praha 10:0 a 5:8

  • LTC Praha: Modrý, Jirka, Štěpánek - Trousílek, Šťovík, O. Zábrodský ml., M. Pokorný, O. Němec - Troják, V. Zábrodský, Konopásek, Kus, Stibor, Müller, Buckna, A. Bubník, Sysel - kouč Tožička, v závěru soutěže Buckna

  • I. ČLTK Praha: Jarkovský, Tesař - Pácalt, Švarc, R. Robětín - Kobranov, Zobrosky, O. Kučera, Lonsmín, M. Sláma, Matouš, Prchal, Krammer, Drobný - kouč Zobrosky

  • ŠK Bratislava: Kuchár - Bláha, Maleček, Martinko, McKenzie - Reitmeyer, Reimann, Králik, Stopka, Fábry, Smetanay, Lenardt, Klubal, Kraus, Káles - kouč Maleček

  • VŠ Bratislava: Škovran, Zelenay - O. Okoličány, Faško, R. Horský, Bollardt - Slavkovský, Ullrich, Kočan, Špindler, L. Horský, Chmel, Chrenko, Urban, Juháry, Dohnányi - kouč Šolty

  • Nejlepší střelec: Vladimír Zábrodský (LTC Praha) 17 (na fotografii)

Sloučení SK Podolí a Stadionu Praha bezprostředně před zahájením soutěže zúžilo skupinu A na pět týmů. V každé skupině si zajistily další účast vždy první čtyři týmy.

  • Finále divizí - středočeská: SK Slavia - SSC Říčany 2:4

  • Českého venkova: západní semifinále SK Felbabka - SK Čechie Louny 7:3, východní BK Havlíčkův (dříve Německý) Brod - Dolnobousovský SK 6:5, finále Havlíčkův Brod - Felbabka 7:2

  • Moravskoslezská: SK Prostějov - SK Královo Pole 1:1 (nedohráno), 4:2; ze Slovenska ŠK Banská Bystrica.

Postoupili všichni čtyři vítězové.

 

Sezóna 1947/1948

Státní liga - skupina A

1. I. ČLTK Praha             5 5 0 O 61:6  10
2. HC Stadion Podolí         5 3 0 2 52:11  6
3. SK Prostějov              5 3 0 2 28:24  6
4. SK Horácká Slavia Třebíč  5 2 1 2 13:29  5
5. VŠ Bratislava             5 1 1 3 12:29  3
6. ŠK Banská Bystrica        5 0 0 5  6:63  0

Skupina B

1. LTC Praha                 5 5 0 0 55:7  10
2. ŠK Bratislava             5 3 1 1 28:21  7
3. AC Sparta Praha           5 3 0 2 23:18  6
4. AC Stadion Č. Budějovice  5 2 1 2 32:16  5
5. ČSK Říčany                5 1 0 4 10:31  2
6. BK Havlíčkův Brod         5 0 0 5 13:68  0

  • Finále:LTC Praha - I. ČLTK Praha 7:1 a 13:5

  • LTC: Modrý, Jirka - Trousílek, Šťovík, O. Zábrodský ml., M. Pokorný, P. Hainý - Troják, V. Zábrodský, Konopásek, Buckna, Stibor, A. Bubník, Sysel - kouč Buckna

  • I. ČLTK: Jarkovský, Tesař - M. Sláma, R. Robětín, Švarc, Jeřábek - Kobranov, Prchal, Fatka, Krammer, Matouš, Sekyra, Veselý - kouč Cvetler

  • Podolí: Jiří Hanzl - Schejbal, Kohout, Raba, Pýcha, Švabenický - Roziňák, Jan Hanzl, Charouzd, Roubík, Žák, Plocek, Kubalík, Škobis, Kysela, Jirsa - kouč Hromádka

  • ŠK Bratislava: Kuchár - Bláha, O. Němec, Maleček, Masný - Reitmeyer, Reimann, Pištěk, Fabry, Králik, Klubal, Smetanay, Kraus - kouč Polóni

  • Nejlepší střelec: Vladimír Kobranov (I. ČLTK Praha) 20

Kvalifikace divizních vítězů se nehrála; při přechodu na jednoskupinovou ligu o osmi účastnících si zachránili
účast v příštím ročníku vždy první čtyři z každé skupiny, ostatní sestoupili.

 

Sezóna 1948/1949

Státní liga

1. Sokol Pražský - LTC         7 7 0 0  70:23 14
2. S. Bratislava / ŠK          7 4 1 2  30:30  9
3. ATK Praha                   7 4 0 3  39:29  8
4. S. Stadion Č. Budějovice    7 4 0 3  31:32  8
5. S. Zbrojovka Židenice       7 3 1 3  33:42  7
6. S. Sparta Bubeneč           7 3 0 4  28:26  6
7. S. Prostějov II (s)         7 2 0 5  22:46  4
8. S. Praha I - I. ČLTK (s)    7 0 0 7  21:46  0

  • LTC: Modrý, Vladík - Trousílek, O. Zábrodský ml., O. Němec - Roziňák, V. Zábrodský, Konopásek, Pipka, A. Bubník, Charouzd, J. Hainý - kouč oficiálně Vodička, fakticky V. Zábrodský

  • Bratislava: Kuchár, Záhorský - Okoličáni, Masný, Bollardt, Králik, Jančuška - Reitmeyer, Reimann, Kočan, Fábry, R. Horský, L. Horský, Smetanay, Sladkovský - kouč Polóni

  • ATK: Jirka, Umlauf - Španninger, P. Hainý, Bláha, Řezáč, Šašek, Z. Ujčík, Harnach - Marek I, Marek II, Stock, V. Bubník, Bílek, Jirsa, Škobis, Čech, Kalista - kouč Z. Ujčík

  • Nejlepší střelec: Vladimír Zábrodský (LTC Praha) 19

Do ligy byl bez jakékoli kvalifikace zařazen vojenský ATK místo Stadionu Podolí, který ukončil činnost. Zbrojovka převzala práva i hráče Horácké Slavie Třebíč. Během sezony byly kluby postupně začleněny do sokolských jednot. Součástí klubových názvů se stalo až do další reorganizace sportu v roce 1953 označení Sokol (S), později ZSJ (Závodní sokolská jednota).

  • Vítězové divizí - středočeská A: S. Černošice, B: S. Hostivař

  • Západočeská A: S. Holoubkov, B: S. Meteor České Budějovice

  • Východočeská A: S. Pardubice I, B: S. Mladá Boleslav

  • Moravskoslezská A: ZSJ GZ Královo Pole, B: ZSJ Vítkovické železárny

  • O postup - finále kvalifikačního turnaje: Královo Pole 4, Vítkovické železárny 4 - Meteor Č. Budějovice 4, Pardubice 0

 

Sezóna 1949/1950 

Celostátní mistrovská soutěž

1. ATK Praha                    14 12 0  2 85:45 24
2. ZSJ Vítkovické železárny     14 10 0  4 71:43 20
3. ZSJ Zdar LTC Praha           14  9 1  4 88:49 19
4. ZSJ OD Stadion Č. Budějovice 14  7 1  6 60:53 15
5. ZSJ GZ Královo Pole          14  5 4  5 53:70 14
6. S. NV Bratislava             14  4 2  8 55:78 10
7. ZSJ Bratrství Sparta Praha   14  1 3 10 42:76  5
8. ZSJ Zbrojovka Brno I         14  2 1 11 35:75  5

  • ATK: Jirka, Markl - Španninger, P. Hainý, Šašek, Remiáš, Höhn - Kobranov, A. Bubník, Stock, Hajšman, Marek I, Čech, Pospíšil, Koller, Mach

  • Vítkovice: Štěpánek, Nachmillner - Ošmera, O. Pavlík, Šumlanský, Otte - Blažek, Bouzek, V. Bubník, Vašat, Staněk, Schober, Planka - kouč Bouzek

  • LTC: Modrý, Vladík - Trousílek, O. Němec, Bláha, Kubes - Roziňák, V. Zábrodský, Konopásek, Žák, J. Hainý, Charouzd, Z. Bartoš, Sysel, Pipka - kouč V. Zábrodský

  • Nejlepší střelec: A. Bubník (ATK) 26

Liga se poprvé hrála dvoukolově a v pevných termínech.

  • Kvalifikační turnaj vítězů oblastních soutěží (divizí) - semiginále I: ZSJ Rovnost Č. Budějovice / Meteor 4, S. Pardubice I 4, ZSJ ZMP Praha / I. ČLTK 4, S. Jimlín 0; II. ZSJ ČSSZ Prostějov 4, S. Tatry Poprad 2, ZSJ Zbrojovka Židenice II 0

  • O postup - finále: Pardubice I 6, Prostějov 4 - Rovnost / Meteor 1, Tatry 1

 

Sezóna 1950/1951 

Celostátní mistrovství

1. ZSJ SKP České Budějovice   14 8 2 4 62:54 18
2. ZSJ Vítkovické železárny   14 8 1 5 73:45 17
3. ZSJ GZ Královo Pole        14 7 3 4 73:63 17
4. ATK Praha                  14 6 2 6 64:70 14
5. S. NV Bratislava           14 6 2 6 61:75 14
6. ZSJ ČSSZ Prostějov         14 5 2 7 58:56 12
7. ZSJ OD Praha / LTC         14 5 2 7 65:65 12
8. ZSJ Slavia Pardubice       14 3 2 9 43:71  8

  • České Budějovice: Kroupa, Kolouch, Vodička - Vacovský, Charypar, V. Mizera, S. Pícha, Lenc, Lidral - V. Němec, F. Mizera, Č. Pícha, Pešek, Vávra, Bílek, Kalista, Oberleitner, Horák - kouč oficiálně Kališ, fakticky F. Mizera

  • Vítkovice: Štěpánek, Nachmillner - Otte, Planka, Šumlanský, O. Pavlík - Blažek, Bouzek, V. Bubník, Schober, Staněk, Vašat, Garstka, Sysala, Návrat, Piatkewicz - kouč Bouzek

  • Královo Pole: J Richter, K. Pavlík - Žurek, Biedermann, Olwjník, Nečas, Ostřížek - Vl. Bubník, Pilnáček, Vala, Hrubeš, Biedermann, Havlát, Kekus, Autrata - kouč Müller

  • Nejlepší střelec: Čeněk Pícha (ZSJ SKP České Budějovice) 24

Podle původních propozic měly z přejmenované ligy sestoupit poslední dva týmy; pro rozšíření soutěže k tomu
nedošlo.

O postup: Ve složité a nepřehledné dvojstupňové kvalifikaci nejlepších ze sedmi oblastí (divizí), rozehrané v době, kdy se vědělo, že dojde k rozsáhlé reorganizaci nejvyšší soutěže, ale nikdo neznal její příští podobu, postoupily ze západní skupiny českých zemí Bratrství Sparta Praha, Hutě Chomutov, ZMP / I. ČLTK Praha, Škodovka Plzeň a Slavia Karlovy Vary, z východní skupiny Zbrojovka Brno I a KP Opava, ze Slovenska Tatranské píly Poprad; na úkor Partizánu Liptovský Mikuláš, který se rovněž kvalifikoval, byla do ligy zařazena Slovena Žilina, která měla k dispozici umělý led. Nováčkem ligy se nakonec stalo i SONP Kladno, vyřazené v jednom z turnajů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz