Hattrick Mazancové nestačil, juniorky podlehly starším Finkám 4:7

Foto: Karel Švec, Český hokej

České hokejistky do 18 let ve čtvrtek rozehrály turnaj Kuortane Cup ve Finsku, na úvod jim k bodům nestačily ani čtyři vstřelené góly včetně hattricku Terezy Mazancové (na snímku). Od staršího a fyzicky vyspělejšího týmu Finek do 23 let totiž inkasovaly sedmkrát.

HokejkaTV

„Finky byly důraznější, silnější, zkušenější. Zápas jsme určitě mohli odehrát líp, ale celkově jsme proti starším soupeřkám nepodali špatný výkon. Začali jsme ostýchavě, možná jsme měli velký respekt, ale postupně jsme se do toho dostávali,“ říká hlavní trenér Pavel Zuziak.

Český tým v první třetině dvakrát prohrával, pokaždé však vyrovnal. O pozdějším výsledku rozhodla druhá část. Finky ji vyhrály 4:1 – byly nejen důraznější a přesnější ve střelbě, ale také využily své fyzické převahy ve chvílích, kdy to měly Češky daleko na střídačku.

„Zápas jsme určitě mohli odehrát líp, ale celkově jsme proti starším soupeřkám nepodali špatný výkon.“

„Když jsme se dostali pod tlak, tak jsme nemohli vystřídat. Finky naopak prostřídaly, takže nás pod tlakem držely déle, a pak už jsme prostě nestíhali a padly jim tam góly. Při přechodu modré čáry jsme ztráceli hodně puků a ony nás zaháněly zpátky,“ ví Zuziak. „Pod tíhou toho tlaku jsme dělali zbytečné chyby, což takový zkušený soupeř umí potrestat,“ doplňuje.

Výběr Suomi je na turnaji složený z hráček, které bojují o místo v elitní seniorské reprezentaci, věkově jde o hokejistky ročníků 1996 až 2001. Když tedy na led šla třeba třetí česká formace složená z ročníků 2004, čelila soupeřkám starším až o osm let!

Sestřih utkání

Pozitivem jsou čtyři vstřelené góly. Tři z nich zařídila Tereza Mazancová, a to zejména díky nahrávkám Sáry Čajanové a pokaždé v jiné situaci – nejdřív skórovala ve hře pět na pět, potom v početní výhodě a tři sekundy před koncem dokonce v oslabení. „Doufáme, že jí to vydrží,“ usmívá se Zuziak na adresu české tahounky, která naposledy sestřelila v Jihlavě Rusky.

O zbývající trefu se postarala obránkyně Adéla Hanzlíková, tedy další členka první formace. A český tým by potřeboval i příspěvek dalších. „Určitě, ale na druhou stranu, třeba Hanka Haasová ve druhé formaci měla asi tři šance. Škoda, že jsme to nedotáhli, ale je dobré, že i v takovém zápase jsme se do šancí dostávali. Myslím, že další lajny budou přispívat taky, až to prolomí,“ doufá český lodivod.

Těžká prověrka každopádně dostala reprezentaci do potřebného tempa, které jí ve zbytku turnaje jen pomůže. Druhou bitvu svede v pátek od 13 hodin českého času proti finským vrstevnicím.

„Holky působí sebevědomě, na zápas se budou těšit a nechají tam všechno, co v nich je.“

„Hrajeme s nimi vyrovnané zápasy, je to na houpačce. Na mistrovství světa jsme prohráli, teď v Jihlavě jsme je v prodloužení porazili. Holky působí sebevědomě, na zápas se budou těšit a nechají tam všechno, co v nich je. Jako dneska,“ burcuje Zuziak. Na Finky má český tým poslední roky pifku, motivace je zaručená. „Je to cítit, kabina žije. Myslím, že holky to sebevědomí prodají.“

První duel na turnaji odchytala Julie Pejšová, pro druhý udělají trenéři změnu – do branky pošlou Alexandru Hřívovou. Česká dvojka prozatím špičkovému soupeři nikdy nečelila, ale stačí si vzpomenout na její zářivé představení v šestnáctce proti starším Slovenkám na turnaji ve Zlíně. Jestli takový výkon zopakuje, nikdo nebude mít o výsledek strach!

„Bude to pro Sašu těžký zápas, ale určitě se s tím popasuje. Potřebujeme ji vidět v takovém utkání. Podobné zápasy prověří všechny,“ dodává trenér juniorek Pavel Zuziak.

ČESKO "18" – FINSKO "23" 4:7 (2:2, 1:4, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Mazancová (Čajanová), 15. Hanzlíková (Kalová), 33. Mazancová (Hanzlíková, Čajanová), 60. Mazancová (Čajanová, Černá) – 5. Yli-Mäenpääová (Valkjärviová, Koukkulaová), 14. Nousiainenová (Karjalainenová, Tohilaová), 25. Vesaová (Seikkulaová, Nousiainenová), 28. Vesaová (Karjalainenová, Allinenová), 30. Seikkulaová (Yli-Mäenpääová, Valkjärviová), 36. Karjalainenová (Vesaová, Nousiainenová), 52. Kailaová (Kaitalaová).
Rozhodčí: Tauriainenová, Saarimäkiová – Palolaová, Maijalaová.
Vyloučení: 4:3, navíc Hrubanová (Česko) 10 minut.
Využití: 1:2.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 22:34 (7:9, 10:11, 5:14).
Diváci: 30.
Nejlepší hráčky: Adéla Hanzlíková – Ida Karjalainenová.
Česko "18": J. Pejšová – Vaněčková, Hanzlíková, Habartová, G. Horáková, Z. Černá, Chladová, Machková, Mudráková – Mazancová, Kalová, Čajanová – Haasová, Škorpíková, T. Horáková – A. Trnková, Gruntová, Bartáková – Hrubanová, Eignerová, Nowáková. Trenéři: Zuziak, Vozák a Vojtek.
Finsko "23": Aholaová – Ukkolaová, Tohilaová, Allinenová, Seikkulaová, Hietaharjuová, Rouhiainenová – Vesaová, Nousiainenová, Karjalainenová – Koukkulaová, Yli-Mäenpääová, Valjkärviová – Kailaová, Kemppainenová, Kaitalaová – Jaaková, Mäkeläová, Ruuskanenová. Trenéři: Niemiová, Tolvanen a Voutilainenová.

Finsko "18" – Norsko "18" 10:0 (2:0, 5:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Rantalaová (Laitinenová, Sundelinová), 9. Keränenová (Ahlskogová), 28. Sundelinová (Yrjänenová), 29. Yrjänenová (Laitinenová, Sundelinová), 31. Täksová, 33. Yrjänenová (Laitinenová, Rantalaová), 37. Yrjänenová (Laitinenová, Tervonenová), 52. Teräväinenová (Nuutinenová, Yrjölaová), 55. Yrjänenová (Laitinenová, Rantalaová), 59. Teräväinenová (Salonen).

Další program Kuortane Cupu

Pátek 4. října:
13:00 Finsko "18" – Česko "18"
16:30 Norsko "18" – Finsko "23"

Sobota 5. října:
9:00 Finsko "18" – Finsko "23"
12:30 Česko "18" – Norsko "18"

Začátky jsou uvedeny v českých časech, ve Finsku je o hodinu víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz