Hamrla o misi ve Vyškově i Zlínu. Jakou posilu chce do 2. ligy?

Foto: Robert Hamrla

Jméno Roberta Hamrly je v posledním období v českém hokejovém rybníčku poměrně hodně skloňované. Bývalý brankář a nynější úspěšný podnikatel se ucházel o pozici generálního manažera ve Zlíně a zároveň je majitelem hokejového klubu ve Vyškově. Ten se po letech vrací do 2. ligy. V následujícím rozhovoru objasňuje Hamrla vizi, se kterou do nové kapitoly jde.

Kdy přišla prvotní myšlenka, že byste pro Vyškov koupil 2. ligu?
Původně to nebylo o tom, že bych chtěl licenci kupovat pro Vyškov. Šlo o reakci na nabídku paní Gajošové (manažerka SHK Hodonín, pozn. red.), která licenci nabídla k prodeji. To, že se licence dostala do Vyškova, je souhra jiných okolností. Generálním partnerem klubu je společnost STAEG, kterou vede můj velký kamarád, s nímž jsme se domluvili, že by bylo dobré hrát soutěž právě ve Vyškově. Jednak jde o dobře geograficky položenou lokalitu a zároveň je ve Vyškově úplně nový stadion, na kterém chyběla mužská soutěž.

Navíc podmínkou paní Gajošové prý bylo, aby licence zůstala na jižní Moravě.
Je to tak. Věděli jsme, že licence brněnského béčka se vrací do Znojma, přičemž paní Gajošová chtěla, aby soutěž zůstala na jižní Moravě. Právě tuhle roli my suplujeme, protože máme spoustu brněnských i okolních hráčů. Zároveň nechtěla, aby licence zamířila do Čech, protože už nyní je v Čechách víc druholigových klubů než na Moravě.

Vy se navíc v hokeji pohybujete dlouhé roky. Asi i to vám při jednáních pomohlo, že?
S paní Gajošovou se známe dlouho. Jak jste říkal, v hokejovém prostředí mám já i můj otec něco za sebou. Dlouhé roky jsme v Karlových Varech organizovali Zlatou hokejku, otec dělal na svazu, takže informace o tom, že licence je k dispozici, nám nemohla uniknout. Pak už vzala jednání rychlý spád.

„Paní Gajošová chtěla, aby licence zůstala na jižní Moravě."

Prozradíte cenu druholigové licence?
Nezlobte se, prozradit ji nemůžu. Máme ve smlouvě, že částka zůstane neveřejná.

Ve Vyškově začínáte prakticky od nuly. Musí to být velká výzva…
Výzva to je, ale nebojíme se toho. Myslím, že já i otec máme s hokejem dost zkušeností. Víme, s kým jednat nebo na koho se obrátit. Další výhodou je, že z okolních klubů známe všechny manažery, takže máme otevřenou možnost spolupráce.

Jak máte s otcem rozděleny role? Na webových stránkách Vyškova je uvedeno, že vy jste majitel a otec generální manažer.
Původně to bylo myšleno tak, že otec bude generálním manažerem Vyškova, protože já se hlásil ve výběrovém řízení na stejnou pozici do Zlína. Jenže ve Zlíně to nakonec nevyšlo, takže teď se na vedení Vyškova podílíme společnými silami.

„Na vedení klubu se s otcem podílíme společnými silami."

Vy i otec v byznys sféře platíte za podnikatele, kteří vždy dokázali sehnat finanční prostředky. Jaký plánujete ve Vyškově rozpočet?
Vizi máme takovou, že náš rozpočet na následující sezonu se bude pohybovat kolem pěti milionů korun.

Slušná částka, když zohledním sumy, které se točí v jiných klubech 2. ligy.
Nevím, jak vysoké mají rozpočty jinde. Ale je třeba si uvědomit, že pro nás je startovací sezona o to dražší, že musíme spoustu věcí nakupovat. Například výstroje a tak dále. Jsou tu i další položky, které musíme zařídit. Navíc je třeba investovat do kvalitního hráčského kádru, protože jsem přesvědčen o tom, že východní skupina 2. ligy je smrtící.

„Naše vize je taková, že rozpočet na následující sezonu se bude pohybovat kolem pěti milionů korun."

V aktuálním kádru Vyškova figurují dva brankáři, devět obránců a čtrnáct útočníků…
Je to kádr, ze kterého chceme vybrat osu týmu pro soutěž. Dále čekáme na konec srpna, kdy budou prvoligové kluby redukovat soupisky a řadu hráčů pošlou do 2. ligy. O některé z nich bychom chtěli poté posílit. Zároveň chceme mít širší kádr. 2. liga je poloprofesionální soutěž, kdy hráči chodí do práce. Navíc můžou přijít zranění a nemoci.

K těm nejzkušenějším ve vašem týmu momentálně patří Jakub Čuřík nebo Tomáš Komínek. Plánujete příchod ještě nějaké další zvučné posily?
Věřím, že Tomáš se na mě nebude zlobit. Jednáme spolu o formě spolupráce a po 13. srpnu by se k nám měl připojit Tomáš Žižka.

Tomáš Žižka by pro váš jinak velmi mladý tým mohl být dobrým mentorem.
Jsem přesvědčený, že tohle je správná cesta. Máme u nás mladé kluky, kteří jsou kmenovými hráči Komety, Zlína nebo Olomouce. Jsou to kluci, kteří většinou skončili juniorku a potřebují se otrkat v dospělém hokeji. My jim tu šanci dáme. Proto tady jsme. Sám mám dva mladé syny, kteří hrají hokej, takže mi hokejové cítění nechybí. Myslím, že prostor pro mladé je velmi důležitý. Podívejte se na Dana Šimonů, ten chytal ve Zlíně. Poté dostal šanci v Novém Jičíně a loni byl nejlepším brankářem 2. ligy.

„Po 13. srpnu by se k nám měl připojit Tomáš Žižka."

U vás je jedním z nejzajímavějších mladíků Matěj Sebera, který má na svém kontě starty v extralize i první lize. I přes svůj mladý věk by mohl být jedním z tahounů, ne?
Jak říkáte. Znám ho ze Zlína, je to velmi poctivý kluk. Kluk, který potřebuje cítit podporu. U nás ji bude mít a věřím, že se zařadí mezi klíčové hráče.

Foto: Facebook Hokej Vyškov

Na post hlavního trenéra jste angažovali Michala Konečného, který ve 2. lize často pracoval s mladými hráči, kterých máte hodně i vy. Je i tohle důvod, proč jste vybrali právě jeho?
Ano! Michala mám za velkého odborníka. Každý den si voláme a řešíme jednotlivé hráče. Myslím, že ve 2. lize snad ani nejsou hokejisté, které by Michal neměl zmapované a o kterých by nedokázal říct pár vět.

Z týmového pohledu máte jaké ambice?
Jednoznačně se chceme vyhnout sestupovým starostem. Ve skupině máme Znojmo a Havířov, což jsou dva z největších favoritů soutěže. Dále výborný Nový Jičín, Valašské Meziříčí, Opavu či Kopřivnici. Fakt si myslím, že to bude velmi těžká skupina a podle toho se na ni připravujeme.

„Michala Konečného mám za velkého odborníka. Ve 2. lize snad ani nejsou hokejisté, které by neměl zmapované."

Tipnul bych si, že nejvíc se těšíte na konfrontaci se Znojmem.
Na Znojmo se těším, protože znám majitele klubu Pavla Oheru. Ale my tomuto týmu konkurovat nemůžeme. Myslím, že Pavel staví prvoligový tým, který bude hrát 2. ligu. (usmívá se)

Poškádlíte se spolu před vzájemnými zápasy?
Určitě jo! V kontaktu jsme běžně. Ale znovu říkám, že my Znojmu konkurovat nemůžeme. Těším se i na další týmy. V Havířově znám Milana Mikulíka, ve Žďáru nad Sázavou Martina Nečase nebo v Hodoníně Martina Vyrůbalíka. Dá se říct, že se známe všichni navzájem. I proto jsem do toho šel. Mám hokej rád, mám reklamní agenturu, tak jsme to dali dohromady a doufám, že Vyškov bude co nejdéle druholigový.

Od začátku rozhovoru se bavíme o tom, že do Vyškova se dospělý hokej vrací po letech. Budete tedy muset znovu nalákat fanoušky. Přímo se nabízí, abyste k tomu využil své zkušenosti z podnikatelské sféry.
Samozřejmě! Když se podíváte na naše internetové stránky tak je doufám vidět, že víme, že marketing je dnes už nedílnou součástí fungování hokejového klubu. Na první domácí přátelák s Hodonínem, který se hraje v úterý 9. srpna od 18:00 hodin, jsme dali dobrovolné vstupné. Po městě jsme navíc vylepili plakáty, aby si lidé zvykli, že Vyškov je opět hokejový. Zimák ve Vyškově je podle mě známý, je tu celoroční led a sjíždí se sem lidé z celé Moravy. Ale bude třeba, abychom do nich dostali, že se tu opět hraje mužský hokej.

„Mám to ve svojí hlavě nastavené tak, že město by mělo podporovat primárně mládež."

Když se bavím s manažery druholigových klubů, tak řada z nich hořekuje nad nedostatečnou podporou města. Jak to máte v tomto ohledu ve Vyškově?
Když se podíváte na naše logo, tak je v něm erb města Vyškova. Abychom ho mohli používat, samozřejmě jsme se museli představit a pořádat radu města o svolení, které jsme dostali. První rok provozu jakéhokoliv zapsaného spolku se podpora neudává, ale bylo nám řečeno, že od 1. ledna už zažádat můžeme a že s prázdnou určitě neodejdeme. Vše ale samozřejmě záleží také na volbách, které proběhnou.

Může se tedy stát, že v případě změny politického vedení a případné absence podpory města přehodnotíte svůj záměr dělat ve Vyškově 2. ligu?
Podívejte se… Mám to ve svojí hlavě nastavené tak, a i proto jsem kandidoval do Zlína, že město by mělo podporovat primárně mládež. Když jsme začali realizovat záměr dělat ve Vyškově hokej, šli jsme do toho s určitým byznys plánem, který s penězi od města nepočítal. Jasně, budeme rádi za jakýkoliv příspěvek třeba na dopravu a podobně, ale šli jste do toho, i přestože žádnou sumu od města zaručenou nemáme.

Jak vás poslouchám, tak podle vás je špatné přijít na radnici s nataženou rukou a prostě počkat, kolik vám nasypou?
Narážíte na Zlín, že? Pro mě není zklamání, že jsem neuspěl ve výběrovém řízení na generálního manažera, pokud se najde soukromý investor, který to celé bude platit a řídit jako firmu a město bude klub podporovat stejně, jak podporuje ostatní kluby ve Zlíně. Toto veřejně prohlašuji celou dobu. Pokud se někdo takový najde, tak tleskám.

„Věděl jsem, že situace není růžová a že dokud nebudu ve Zlíně sedět, tak není nic hotové."

Jak se s odstupem několika týdnů vlastně díváte na vaše nejmenování generálním manažerem Beranů, třebaže se to jednu chvíli mělo za hotovou věc?
Věděl jsem, že dokud tam nebudu sedět, tak to není hotové. Věděl jsem i to, že situace není růžová a že tři spolumajitelé netáhnou za jeden provaz. Zástupcem zapsaného spolku Tomášem Valáškem jsem byl ujištěn, že proti výběru města se nepůjde. Dal mi to i písemně, ale nakonec se rozhodl hlasovat jinak. Řekl, že ví, že to s klubem myslím dobře. Dál se v tom nechci motat. Je to na jeho vědomí a svědomí. Oni mají klub ve Zlíně a já ve Vyškově, přičemž spolu budeme dále spolupracovat.

Takže podle vás ochladnutí vztahů nehrozí?
Myslím, že by byla hloupost dělat z těch mladých kluků rukojmí, kteří by nemohli hrát hokej kvůli tomu, že se Vyškov se Zlínem nedomluví. Nedovedu si to ani představit. Z mojí strany k tomu určitě nedojde.

Foto: Facebook Hokej Vyškov

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz