GM Motoru Bednařík o bronzu, penězích i kádru. Měl zájem o Sedláka

Foto: hcmotor.cz

Českobudějovický Motor má za sebou nejpodařenější sezonu za dlouhou dobu. Ta vyvrcholila ziskem bronzových medailí. Teď je před jihočeským klubem možná ještě náročnější úkol – obhájit postavení v tuzemské hokejové špičce. Nejen o tom hovoří generální manažer klubu Stanislav Bednařík.

Motor stojí na prahu sezony, ve které bude obhajovat bronzové medaile. Je podle vás těžší získat úspěch poprvé, nebo úspěch obhájit?
Ze své zkušenosti mohu těžko soudit, protože takový úspěch, jakým je bronzová medaile, jsme za dobu mého působení v klubu získali poprvé. Ale obecně je to tak, že je daleko těžší úspěch obhájit. Takže bych řekl, že obhajoba bude určitě složitější.

Vědělo se, jak Motor před uplynulou sezonou posílil. Ale počítal jste vy osobně s bronzovou medailí?
Osobně jsem s bronzovou medailí nepočítal. Zase se ukázalo, že nějaké papírové předpovědi a predikce větších či menších odborníků jsou sice nějaké, ale skutečnost se ukáže vždycky až na konci sezony. My jsme byli bronzoví, což je holý fakt. Je to pro nás velký úspěch.

Nemáte trochu obavy z rozmlsanosti fanoušků a z toho, že teď budou další úspěch čekat automaticky?
Musím odpovědět v tom duchu, že se toho nebojím, protože to je skutečnost. (usmívá se) Ať už se toho bojím nebo nebojím, tak jsem přesvědčený o tom, že celá řada našich fanoušků bude očekávat, že příští sezona bude nejen stejně úspěšná, ale že bude dokonce ještě lepší než ta loňská. Naše výkony budou hodnotit optikou loňského příběhu. Uspokojit naše fanoušky pro nás letos bude podstatně složitější.

„Uspokojit naše fanoušky pro nás letos bude podstatně složitější."

Přitom bronzový ročník pro vás nezačal dobře. Jak velký šok pro vás byl, když vám před sezonou oznámil svůj konec tehdejší generální partner, jímž byla společnost Madeta?
Nemohu říct, že by to byl přímo šok, protože určité signály od pana ředitele Teplého jsme měli už od jara. Takže to konečné vyústění, že s námi nebude dál pokračovat, nebylo bleskem z čistého nebe. Ale pochopitelně byl a je to pro nás problém. Přišli jsme o velkého partnera, kterého si vážíme, a věděli jsme, že náš rozpočet bude právě díky ztrátě velkého partnera na konci sezony ztrátový. Když jsme na konci sezony všechno sečetli, byla ztráta poměrně velká, ale vzhledem k tomu, že jsme měli vytvořeny rezervy z předchozích let, tak jsme si s tím pro jednu sezonu poradili.

Neuvažovali jste o tom, že abyste rozpočtu ulevili, tak pošlete některé hráče s vyššími smlouvami na poslední chvíli jinam?
Takovou otázku jsme si vůbec nepokládali. Stále se snažíme udržet v rovnováze sportovní a ekonomické hledisko. Snažili jsme se především pracovat na tom, abychom příjmy rozpočtu zajistili v co největší míře.

„Vzhledem k tomu, že jsme měli vytvořeny rezervy z předchozích let, tak jsme si s tím pro jednu sezonu poradili."

Pro příští sezonu skládáte mladší a levnější Motor. Souhlasíte s takovým pojmenováním?
Souhlasím s tím, že bude poměrně výrazně mladší. Výrazně levnější ale nebude. Mladší ovšem každopádně.

Omlazení kádru jste plánovali dopředu, nebo jde spíš o souběh okolností?
Odpovím na to víc zeširoka. Hráčský kádr je živý organismus. Když vezmu dva hráče, kteří nás posílili a kteří nám loni věkový průměr zvýšili a teď v kádru nejsou, tak u Michala Vondrky byl velký otazník, jestli návrat k profesionálnímu hokeji po vleklých zdravotních problémech a vynechané sezoně zvládne. Jirka Novotný nás posílil ve chvíli, kdy jsme na podzim měli velký počet zraněných a nemocných hráčů. Původně na jeden nebo dva zápasy, ale nakonec to byla pomoc do konce sezony. Nevylučuju, že když bude potřeba, tak nás i během letošní sezony někdo takhle zkušený opět posílí.

Slyšel jsem, že ohledně Michala Vondrky a jeho případného pokračování v Motoru je situace pořád ještě otevřená.
Mohu k tomu říct pouze to, že momentálně s Michalem žádnou písemnou dohodu o tom, že by pokračoval, nemáme. Na druhou stranu, jsme v kontaktu…

„S Michalem Vondrkou momentálně žádnou písemnou dohodu o tom, že by pokračoval, nemáme."

V předešlých rozhovorech jste zmínil, že rozpočet Motoru pro příští sezonu bude pravděpodobně nižší. Je tomu tak?
Nižší rozpočet mít budeme. Ale nižší pouze kosmeticky, to znamená v řádu procent, a nikoliv desítek procent. Navíc příjmová stránka se zatím vzhledem k těžké době vyvíjí velmi pozitivně.

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Hodně vám pomáhá příjem ze vstupného, že? Dá se říct, že fanoušci do Motoru velmi investují.
Je to tak. Permanentní vstupenky jsme před příští sezonou mírně zdražili. Přesto jejich prodej probíhá v rámci očekávání. Jsme pozitivně naladěni. Další otázkou je, jak se vláda postaví k případné pandemii covidu.

„Budeme mít nižší rozpočet. Ale nižší pouze kosmeticky, v rámci procent."

Máte obavy?
Vždycky se snažím být optimista. Ale to jsem byl loni i předloni, a nakonec přišly plošné zákazy, na které doplatily i hokejové kluby. Předloni vznikl dotační program, který nám pomohl ztráty částečně sanovat. Za to bych chtěl touto cestou opět poděkovat. V loňském roce jsme zase zažili období, kdy byl počet fanoušků na tribunách výrazně omezený. Motor tohle období stálo pět až šest milionů korun. Takže uvidíme.

Pomohl vám zisk bronzu v očích partnerů klubu?
Mohu potvrdit, že zisk bronzových medailí a sportovní úspěch nám při letošních jednáních s partnery o podpoře jednoznačně pomohl. Na druhou stranu musím říct, že v klubu pracujeme ve víceméně nezměněném složení deset let, co se týče obchodního úseku. Za tu dobu máme trh zmapovaný velice dobře. V našem regionu je minimum firem, které bychom v minulosti nekontaktovali. Každopádně musím s potěšením říct, že i přestože žijeme ve složité době, kdy nás dva roky škrtil covid, ke kterému se poté přidal válečný konflikt na Ukrajině, tak celá řada našich partnerů byla naším sportovním úspěchem pozitivně ovlivněna. Přestože pociťují dopady současné těžké společenské doby.

Pojďme ke kádru. Na post asistenta trenéra jste angažovali Davida Čermáka. Proč jste se rozhodli právě pro něj?
Jak je tomu v podobných případech v klubu vždycky zvykem, vypracovali jsme si poměrně dlouhý seznam kandidátů, kteří by byli reálně k dispozici. Ten jsme poté zredukovali a na samém vrcholu nám vyšel David Čermák. Oslovili jsme ho a velmi rychle se dohodli. Věříme, že nám pomůže.

„V případě Jiřího Ondráčka jsme měli na stole konkrétní smlouvu. On ale akceptoval nabídku Zlína."

Do týmu jste přivedli několik zajímavých mladíků, kteří by Motor mohli v budoucnosti táhnout.
Podle mého názoru je věková skladba našeho kádru velmi dobrá. Máme zkušené hráče a zároveň hráče v nejlepších hokejových letech. K těm jsme přivedli Lukáše Vopelku, Vojtu Tomečka, Jakuba Strnada, Zdeňka Doležala a Martinše Dzierkalse. Pak tu máme mladé hráče jako Tomana, Chlubnu, Koláčka, Přikryla, Hovorku nebo Kachyňu, kteří, pokud si pozici uhrají, tak by v budoucnu opravdu mohli převzít otěže.

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

K nejcitelnějším odchodům se řadí ztráty Jindřicha Abdula a Jiřího Ondráčka. Neměli jste o ně zájem?
Co se týče Abdula, tak bych řekl, že se rozhodl po roce změnit působiště bez ohledu na to, jakou bychom mu nabídli smlouvu. V případě Ondráčka jsme měli konkrétní smlouvu na stole, ale on se rozhodl akceptovat nabídku Zlína.

„Za sebe můžu říct, že odchod Martina Beránka příliš nechápu a že mě moc mrzí."

Do Mladé Boleslavi zamířil talentovaný odchovanec Martin Beránek. Jeho odchod vás možná mrzí nejvíc, co? Mohli jste si v něm vypiplat lídra.
Je to tak. Někdy v průběhu listopadu od nás dostali jeho agenti nabídku, přičemž vypadalo to, že ji akceptují. Pak jsme byli trochu překvapení, že se rozhodl podepsat jinde. Ale na konkrétní důvody se musíte zeptat jinde, ne nás. Za sebe můžu říct, že odchod Martina Beránka příliš nechápu a že mě moc mrzí.

Plánujete před startem sezony ještě posílit?
Odpovím jednoduše v tom smyslu, že v dané chvíli posílit neplánujeme. Ale to neznamená, že k tomu nemůže dojít.

„Jednoznačně jsme měli zájem o budějovického hráče Lukáše Sedláka."

Co vlastně říkáte na situaci v KHL a exodus hráčů v některých případech i do české extraligy?
Z pohledu Motoru víme, že se do finančních dostihů zkrátka a dobře pouštět nemůžeme. Bezpochyby jsme schopni nabídnout velmi dobré podmínky hráčům, které u nás máme, ale nejsme schopni konkurovat ve výši nabídky pěti nebo šesti nejbohatším extraligovým klubům. Pokud se tedy o nějakého takového hráče náš zájem sejde, tak jsme většinou ti, kdo prohrávají.

A měli jste tedy o někoho takového zájem?
Jednoznačně jsme měli zájem o budějovického hráče Lukáše Sedláka. Ten se ale nakonec dohodl v Pardubicích, přičemž poté zamířil do NHL. Tu mu moc přeju, protože jde o fajn a pracovitého kluka. Tohle je každopádně jedna z těch nabídek, které jsme nemohli konkurovat.

Taky s v kuloárech zmiňovalo v souvislosti s Motorem jméno Rudolfa Červeného.
Jednání probíhala, ale nedostali jsme se vůbec k tomu, abychom se bavili o konkrétní smlouvě. Ruda měl jiné priority a ty se mu naplnily.

Foto: hcmotor.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz