Gengel o konci sezony i aktuální situaci. Co mu vadí na počínání klubů?

Foto: hctabor.com

26. března 20:51

Pavel Mandát

Patří k nejzkušenějším borcům 2. ligy. Příbramský Ladislav Gengel už toho ve svém hokejovém životě zažil opravdu hodně. Vyzkoušel si 2. ligu, 1. ligu i extraligu. S hokejovým prostředím už má proto bohaté zkušenosti. Co říká na konec letošní sezony? Co mu vadí na počínání některých klubů? Přečtěte si v zajímavém rozhovoru.

partneři českého hokeje

Letošní sezona skončila dost neslavně.
Je to nepříjemné. Nikdo jsme si konec sezony takhle nepředstavovali. Myslím si, že se ani nikdy nic podobného nestalo, my jsme asi první, koho to takto potkalo. Nejdůležitější je ale rozhodně zdraví. Takže je sice pravda, že takový konec sezony je smutný, ale myslím si, že ho všichni rádi obětujeme, abychom byli zdraví. To je opravdu to zásadní. O nic jiného ani nejde.

Kde vás konec sezony zastihl?
Ono se to řešilo už nějakou dobu. Nebylo to zničehonic. Náznaky byly z médií a tak dále. Já byl zrovna v kabině, když jsme se to všichni dozvěděli. Ve hře bylo už to, že se nebude hrát ve středu, pak se nakonec hrálo bez diváků. No a další den jsme se definitivně dozvěděli o úplném konci.

Když jsme spolu mluvili naposledy, tak jste říkal, že vaším cílem je utkat se s Vrchlabím o právo účasti v Chance lize. Už přebolela skutečnost, že to letos nevyjde?
Mrzí mě pořád strašně moc, že jsme ty síly nemohli poměřit. I když jsme šli krok za krokem. Pořád jsme vedli nad David Servisem jen 2:1 na zápasy. Ale síla v týmu byla ohromná, věřili jsme si. Je to každopádně ohromná škoda, že jsme nemohli poměřit síly s Táborem, Kolínem a pak třeba i s vítězi ostatních dvou skupin, což by bylo asi Vrchlabí a Šumperk. Moc jsem se chtěl do superfinále podívat.

„Hrozně mě mrzí, že jsme toho v play off neodehráli víc. Zdraví nás všech je ale přednější."

Vy jste si s Příbramí zahrál jeden zápas před prázdnými tribunami. Pro hráče, který má rád emoce, to asi muselo být utrpení, co?
Bylo to špatné, to říkám narovinu. Byl to zápas, který mi připomínal přípravu, když se hrálo bez diváků. Chtěli jsme každopádně vyhrát. Musím říct, že i trenéři nás nabádali k tomu, abychom do toho šli naplno. Všichni si byli vědomí, že je to dost možná poslední zápas téhle sezony, přičemž my jsme chtěli sezonu zakončit vítězně.

V souvislosti s koronavirem se hodně řeší také ekonomická krize. Vnímáte to?
Hodně to sleduju. Ať už v televizi nebo na internetu, byť je pravda, že televizi jsem teď nějakým způsobem omezil. Bude to mít dopad na nás všechny, na celý svět. Musíme to nějak přečkat, bude to boj. A já věřím, že to společně vybojujeme.

Vy sám máte firmu. Dovedete odhadnout, jak dlouho se bude ekonomika narovnávat do původního stavu?
Vůbec nemám žádnou představu, jak dlouho by to mohlo trvat. Můžu vám ale s klidným svědomím říct, že ty dopady už teď pociťuje i moje firma. Všichni je pociťujeme. Přeju si, abychom při zdolávání téhle krize všichni táhli za jeden provaz, ať jsou to občané, stát nebo Evropská unie, ve které jsme. Měli bychom si všichni pomáhat, to je zásadní. Třeba v našem městě Nové Strašecí tohle funguje parádně. Ať jsou to hasiči, vedení města a tak dále, všichni tomu dávají maximum a společně táhneme za jeden provaz. Já sám se snažím přiložit ruku k dílu, když moje firma nabídla bezplatně k zapůjčení automobil, kterým se mohou rozvážet obědy a podobné věci. Já věřím, že to takto funguje také v dalších městech. Podle zpráv, které mám, to tak je. No, a právě takto by to mělo fungovat na všech úrovních.

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Říkal jste, že se krize dotkla také vaší firmy. Jak?
Je to o zákaznících. Řekl bych, že celkově jezdí méně lidí, což se pak projevuje i na tom, kolik lidí si přijede umýt, popřípadě vyčistit auto. To mě ovlivňuje.

„Ekonomická krize se už teď dotýká nás všech. Doufám, že při jejím zdolávání potáhneme za jeden provaz."

Plánujete ve firmě nějaká opatření?
To ukáže čas. Kdyby bylo nejhůř, tak se to dá zavřít. Takový je příklad třeba restaurací. Je to naše obživa, ale na druhou stranu musím říct, že budu mít radši zdravou rodinu, než aby mi prosperovala firma. Myslím si, že takto uvažují lidé v celé republice. Podívejte se na Škodovku v Mladé Boleslavi. Z obavy o zdraví svoje lidi raději nechali doma. Právě proto doufám v pomoc státu. Nežádáme po nikom, aby nám zaplatil všechno, ani nejde o nějaké úlevy v milionech či statisících, ale vždy jde najít nějaké maličkosti, kterými nám mohou podat pomocnou ruku.  

Opatření každopádně učinila řada klubů, které propustily své hráče s cílem ušetřit. Jak se na to díváte?
Opatření chápu, ale hrozně mě mrzí, že některé kluby sahají k propouštění. Tak by to podle mě být opravdu nemělo. Když některé kluby krachovaly, tak apelovaly na hráče, aby jim podepsali splátkové kalendáře. Ty pak v řadě případů stejně nebyly dodržovány, přičemž svaz pak licenci bez ohledu na to udělil. A teď? Při první příležitosti někteří své hráče hned propouštějí. Pro mě je to nepochopitelné. Hráči mají hypotéky, leasingy na auta... A jejich zaměstnavatel jim během dvou nebo tří týdnů řekne, že z ničeho nic dostávají výpověď. Já jsem teď v Příbrami, přičemž dávám ruku do ohně za to, že generální manažer pan Bláha nebo i pan Kántor s městem Příbram by se k tomuhle nesnížili. Nestalo by se to tady.

Evidentně vás to hodně štve. Myslíte si, že se někteří hráči mohou dostat až na hranici živobytí?
Určitě. Já doufám, že takovým pak pomůže rodina nebo známí. Opravdu to není legrace. Já nechci nikoho špinit, nechci ani na nikoho ukazovat prstem, ale některé kluby propouštějí, jiné snižují platy o 50 procent... Můj názor je takový, že každý klub by měl mít sezonu alespoň platově pokrytou až do konce. Teď nám z ní zbývaly dva měsíce. Někteří by vypadli v prvním kole play off. Ani pak by na ty výplaty neměli? Pro mě je to taková ta klasická česká vychytralost. Koukněte na Kladno. Ti sestoupili z extraligy, jsou to pro ně ztráty, ale není slyšet, že by si od nich na to někdo stěžoval. Majitel klubu Jarda Jágr by toho totiž podle mě nikdy nezneužil, protože s těmi hráči soucítí. A víte proč? Jde o člověka, který je rovný, když má něco domluveného, tak to prostě dodrží. Takhle by to mělo být vždy, ale bohužel není.

„Štve mě, že některé kluby využily hned první možnosti, jak hráče vyhodit a ušetřit. Když někdo krachoval, tak jim hráči podepsali splátkové kalendáře, které pak stejně často plněny nebyly."

Kluby to ale jednoduché rozhodně nemají. Jak byste to tedy řešil vy coby manažer?
Když jsme se spolu bavili naposledy, tak jsem říkal, že bych jednou byl rád manažerem. To platí pořád. S těmi hráči bych se nejprve sešel a osobně jim vysvětlil, jak se věci mají. Pokud bych jim chtěl sáhnout na peníze, podal bych to nějak takhle: Pánové já teď prostě nemám, protože jsem počítal s nějakým rozpočtem ze vstupenek a tak dále. Můžete mi měsíc nebo čtrnáct dní počkat? Stoprocentně bych je hned nechtěl vyhodit. Je pravdou, že tu máme zásah vyšší moci, ale mým cílem by bylo se s nimi v první řadě domluvit a vše jim doplatit, byť třeba později.

Foto: hctabor.com

Třeba takovému Tomáši Divíškovi oznámil Prostějov výpověď poštou. To by vás tedy asi naštvalo, že?
Přesně tak! To je právě jednání, o kterém se bavíme. Místo toho, aby mu zavolali a řekli Hele Divochu, mohl bys za náma přijet? Chtěli bychom si o něčem popovídat z očí do očí, tak mu to raději pošlou poštou. To pro mě není jednání. Já vím, že my hokejisté jsme v podstatě zboží na trhu, ale oni se k němu zachovali jako ke kusu masa. Za mě prostě ne. Divoch se pak proti tomu ohradil, načež mu Jirka Vykoukal řekl, že se s ním chce spojit. Tak proč to ale neudělal už dřív?

Jak se teď k tomu podle vás postaví hráči, kteří byli propuštěni, popřípadě jim byly zkráceny platy?
To je právě to. Oni se proti tomu vlastně nemůžou postavit. Já to za celou svou kariéru taky nemohl říct na plnou pusu. Nechci házet všechny do jednoho pytle. Zažil jsem spoustu manažerů, kteří jsou rovní. Ať už teď v Příbrami nebo i jinde. Ale pro některé ostatní jsme my hráči prostě jen kusem masa. A kdyby se někdo ozval? No tak už by si příští rok nezahrál, protože by nedostal smlouvu. Takže musí být potichu.

„Hráči musí být potichu. Kdyby se někdo ozval, tak by riskoval, že už příští rok nedostane smlouvu."

Takže kdyby vám teď bylo dvacet, tak byste o tom takhle otevřeně nemluvil?
Přesně tak. Kdyby mi bylo dvacet, tak bych takhle nemluvil, protože bych měl strach o další angažmá a o to, aby mě ty kluby vzaly. Teď už strach nemám. Nejsem ještě úplně na sklonku kariéry, věřím, že nějakou tu sezonu přidám a doufám, že to s Příbramí završíme postupem do první ligy. Nicméně víte, jak to myslím...

Může podle vás dojít i k soudům?
To může, ale nemyslím si, že by na tom hráči vydělali. Ve smlouvách je zohledněn zásah vyšší moci, tím si to kluby nudou snažit obhájit. Pravomoc na to, aby to bylo vyřešeno, má prakticky jen svaz. Jinak je to na svědomí daných klubů, jak ony se k tomu postaví. My chceme vychovávat dobré hráče a chováme se takhle. Oni pak utečou do zámoří, protože tam by se tohle nestalo. 

Někteří lidé si myslí, že platy hokejistů jsou vždy a všude vysoké. Co vy na to?
V první lize žije většina kluků od výplaty k výplatě. Já jsem vždycky říkal, že když hraješ v první lize, tak si prodlužuješ mládí. Tam se nedá závratně vydělat. Vydělat si můžete v extralize, zvláště pak ti top hráči. Ostatní pak taky žijí od výplaty k výplatě. Z tohoto důvodu jsou nynější kroky určitých klubů pro ně až existenční.

Na závěr. Co vy a příští sezona?
Chtěl bych pokračovat v Příbrami, protože jsem tu spokojený. Uvidíme, jestli budu zdravý. Rozhodne taky to, jestli o mě bude zájem.

Ladislav Gengel - to je známý šoumen. Dokazuje to stojkami po vítězných zápasech.

Ladislav Gengel - to je známý šoumen. Dokazuje to stojkami po vítězných zápasech. | Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz