Galvas a Chicago? Soustředím se na českou zemi, hlásí ministr obrany dvacítky

Foto: Martin Voltr

(VANCOUVER, od našeho zpravodaje) Je ministrem obrany české dvacítky, Jakub Galvas nasbíral hodně zkušeností v domácí nejvyšší soutěži i za reprezentaci dospělých. Talentovaný zadák patří k pilířům ročníku 1999, na šampionátu v Kanadě stojí se spoluhráči před velkou výzvou. "Rusové a Kanada jsou nejlepší týmy na světě. Bude to náročné, ale půjdeme do toho s tím, že chceme vyhrát. Na sto procent!" tvrdí.

Jágr Chance liga

Ve čtvrtek měli junioři volný den, po tréninku se ještě krátce vrátili k úvodní bitvě na turnaji. Jejich myšlenky už ovšem směřují k utkání s Ruskem, které dvacítka hraje v noci na sobotu. "Musíme do toho dobře vstoupit, a také je třeba, abychom nefaulovali. Protože jejich přesilovky jsou nebezpečné," upozorňuje. 

Vstup do turnaje bývá psychicky náročný. Promítla se v úvodním duelu se Švýcary na mužstvu nervozita? 
Dá se říci, že premiéra o určité nervozitě vždycky je. Ale myslím, že jsme to ani moc nevnímali. Zápas byl spíš bojovný, snažili jsme se převzít svoji roli dřív, ale bohužel se nám nepodařilo dát nějaké branky. A to se vleklo do konce třetí třetiny, i pak do prodloužení.

Je rozdíl zahajovat turnaj s Rusy, jako tomu bylo loni, a proti Švýcarům, s nimiž se vítězství očekává přece jen víc?
Samozřejmě, každý si říká, že Švýcaři jsou lehkým soupeřem. Ale jak poslední dobou vidíme, oni se zvedají. Hokej se vyrovnává, tenhle soupeř je velmi nebezpečný. Hrozí z protiútoků, přesilovky mají také výborné. Určitě není snadné proti nim hrát.

Loni jste turnaj zahájili skalpem Rusů. Jaké z toho vyplývá poučení směrem k utkání v Vancouveru?
Vím, že se s nimi dá hrát. Jako ostatně s každým. Musíme dobře vstoupit do první třetiny, od toho se zápas bude hodně odvíjet. Doufám, že se na to připravíme.

Eliáš: Proti Rusům hrajeme vždy dobře a věříme si na ně

Na listopadovém turnaji v Hodoníně nabídlo vzájemné utkání přestřelku, nakonec zvítězila sborná. Je ten zápas vhodnou inspirací, jak se poučit z určitých chyb?
Určitě. Víme, že mají výborné přesilovky, na každém turnaji jsme od nich dostali v početní výhodě gól. Na tohle je třeba dát si pozor, se Švýcary jsme byli moc vylučovaní. Fauly musíme zredukovat.

Pro obranu české dvacítky to bude velký test. Bránit individuality a bruslaře, jako jsou Děnisenko, Kravcov, Kostin, to určitě není nic snadného.
Každý tým má nějaké vynikající hráče. Rusáci také, víme, že tam jsou někteří ještě víc odskočení. Na ty bychom si měli dát speciální pozor. Věřím, že to zvládneme.

Uklidnili jste se po výhře nad Švýcarskem?
Je super, že jsme vyhráli. I když za dva body, ale v konečné fázi je to také vítězství. Myslím, že to z nás trošku spadne. První výhru máme, do dalších zápasů můžeme jít s čistou hlavou.

Budou pořádně těžké. Rusko a Kanada, to je velká výzva!
Jsou to nejlepší týmy na světě. Nemáme co ztratit, půjdeme do toho s tím, že oba zápasy chceme vyhrát. Na sto procent! Uvidí se až na ledě, ale porveme se o to.

Hlavně se vyvarovat chyb, velí před Rusy Mikyska

Šampionáty dvacítek pořádané v Kanadě jsou ty nejhezčí. Potvrdíte to, byť jste hráli zatím jen proti Švýcarsku?
Je to skvělé, lidí chodí hodně. A to jsme ještě neměli Kanadu. S minulým rokem v Buffalu se to nedá srovnat. Až tady nastoupíme proti domácím, před plnou halou, bude to krásný pocit. Doufám, že také uhrajeme nějaký slušný výsledek, abychom si to užili ještě víc.

V týmu patříte k nejzkušenějším hráčům. Pravidelně hrajete extraligu, trenér Říha o vás mluvil v souvislosti s reprezentací dospělých. Snažíte se spoluhráče občas usměrňovat?
Samozřejmě se snažím mladším klukům pomoci. Když něco potřebuju, nebo vidím, tak jim to řeknu. Ale v obraně máme starší hráče, tam to není až takové.

Jste na turnaji v kontaktu se zástupci Chicaga, kteří vás draftovali?
Ve Vancouveru ne, ale mluvili jsme spolu před přípravným kempem. Měli bychom se setkat i na mistrovství, nijak to však neřeším. Tyhle starosti patří na jindy, teď se soustředím na turnaj. A na českou zemi.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz