Frýdek-Místek přivábil veterány z extraligy. Sezonu u něj začne i Marosz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Frýdek-Místek v létě získal extraligou ostřílená jména: Ctirada Ovčačíka, Rostislava Martynka či Milana Mikulíka. V úvodu sezony by navíc mohl třinecké farmě pomoci hvězdný Rostislav Marosz.

Plekanec Chance liga

„Začne u nás," potvrdil hokeji.cz výkonný manažer Jan Wozniak. Marosz, který je hráčem Ocelářů, odehrál za Frýdek-Místek už čtvrteční přípravné utkání proti Prostějovu.

Pokud se do září situace nezmění, 24. nejproduktivnější hokejista uplynulého extraligového ročníku může být Slezanům v rozjezdu hodně prospěšný. Vždyť žádný jiný hráč, který momentálně působí ve WSM Lize, nezískal v minulé extraligové sezoně víc bodů než Marosz.

„Cílem je navýšit návštěvnost a hrát atraktivní hokej, který týmu vynese postup do play off."

V jednání jsou také příchody bývalého reprezentanta Lukáše Kováře a útočníka Jana Káni. Druhý jmenovaný ale podle všeho zvolí jinou variantu angažmá. 

Co je jisté – týmový lídr Rostislav Martynek kvůli zranění vynechá úvod sezony a do hry se zřejmě vrátí až během října. 

„Naším cílem je navýšit návštěvnost a nadále hrát atraktivní hokej, který týmu vynese postup do play off," vyhlásil klub na pondělní tiskové konferenci.

Osobnost týmu – Rostislav Martynek

Extraligový šampión z roku 2015 opustil nejvyšší soutěž po patnácti sezonách, angažmá ve Frýdku-Místku ale začne na marodce. Podobně tomu bylo minulý rok – loni v létě ho kousla klíšťata, dostal obrnu lícního nervu a Litvínovu chyběl polovinu sezony.

Rostislav Martynek se v minulé sezoně po nemoci rozehrával v Mostě. Nastoupil do pěti prvoligových zápasů (3+2).

Rostislav Martynek se v minulé sezoně po nemoci rozehrával v Mostě. Nastoupil do pěti prvoligových zápasů (3+2). | Foto: Facebook HC Most

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Pětadvacetiletý Jan Strmeň čelí nové výzvě. Poprvé v seniorské kariéře bude chytat jinde než v chomutovské organizaci. Změna prostředí může havířovskému odchovanci prospět. Potenciál má velký a mohl by být plnohodnotnou náhradou za Juraje Šimbocha. Strmeňovým parťákem je Lukáš Daneček, který v letošním play off odvedl solidní výkony.

Obránci (5/15): Frýdecko-místecká obrana bude zřejmě jednou z nejmladších v soutěži. Příchod Ctirada Ovčačíka, který může patřit k deseti nejproduktivnějším bekům WSM Ligy, je proto zásadní. V jednání je působení Lukáše Kováře, dvoumetrového čahouna s reprezentačními zkušenostmi. Zbytek současné obrany je průměrný, dva zadáci by ale ještě mohli přijít z Třince. Naše hodnocení předpokládané síly mužstva by tak mělo narůst. 

Útočníci (7/15): Antonín Pechanec a Aron Chmielewski opět vytvoří jednu z nejnebezpečnějších útočných dvojic v soutěži. Pechanec je výjimečný tvůrce hry, Chmielewski zase elitním kanonýrem. V přípravě si dobře vedl Filip Bajtek, posila ze slovenské extraligy. Kapitánem mužstva je Milan Mikulík, který by mohl získat přes 30 kanadských bodů. Nebýt zranění, tuto metu by jistě atakoval i Rostislav Martynek. Šikovný útočník se ale do hry vrátí až kolem října. Mezitím by mohl Frýdku pomoci Rostislav Marosz. Čím víc toho za třineckou farmu odehraje, tím větší naději na postup do play off budou Slezané mít. Z týmu Ocelářů by navíc mohlo do útoku přijít ještě jedno jméno.

Ostatní (6/10): Frýdek-Místek je farmou Třince, což pro slezský klub přináší mnoho výhod, zároveň má ale takto úzká spolupráce i svoje úskalí. Vidět to bylo například ve čtvrtfinále play off, kdy Frýdek postrádal dvě opory: Marka Růžičku a Davida Ciencialu, které si stáhli Oceláři.

CELKEM: 27/55.

Soupiska 

Brankáři: Jan Strmeň, Lukáš Daneček, Jan Hlaváč.

Obránci: Ctirad Ovčačík, Lukáš Kovář, Jan Bartko, René Piegl, David Stránský, Dominik Rudl, Jan Zahradníček, David Janiczek.

Útočníci: Rostislav Marosz, Milan Mikulík, Rostislav Martynek, Aron Chmielewski, Antonín Pechanec, David Klimša, Filip Bajtek, Tomáš Franek, Vít Christov, Adam Flok, Michal Kvasnica, Jan Sonnek.

Změny v kádru

Příchody: Jan Strmeň (Kadaň), Ctirad Ovčačík (Pardubice), Lukáš Kovář (Vítkovice, v jednání), Dominik Rudl (Poruba), Jan Zahradníček (Přerov), David Janiczek (jun. Třinec), Milan Mikulík (K. Vary), Rostislav Martynek (Litvínov), Filip Bajtek (Nitra), Rostislav Marosz (Třinec, připravuje se s týmem), Michal Kvasnica (jun. Třinec).

Odchody: Juraj Šimboch (Přerov), Marian Adámek (Třinec), Jakub Matyáš (Třinec), Michal Roman (Žilina), Miloslav Jáchym, Miha Štebih (Villach, EBEL), Jakub Kania (Lausitzer, DEL2), Tadeáš Jaroš, Adam Rufer, Lukáš Jašek (Liberec), Miloš Roman (Vancouver Giants, WHL), David Cienciala (Třinec), Ondřej Kovařčík (Třinec), Michal Kovařčík (Třinec), Marek Růžička (Třinec).

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Ctirad Ovčačík
V první lize se naposledy představil v sezoně 2013/2014, kdy v dresech Olomouce a poté Mladé Boleslavi sbíral takřka půl bodu na zápas. Ovládl navíc ligovou statistiku +/- (+40). 

Foto: Kateřina Velčovská, hcf-m.cz

Citelný odchod – Jakub Kania
Zatímco síla v brance a útoku by měla být podobná jako v minulé sezoně, v obraně došlo k několika citelných odchodům. Skončili produktivní beci Jakub Kania s Mihou Štebihem, spolehlivý Miloslav Jáchym i nadějný Michal Roman. 

Koho sledovat? Lukáš Kovář
Před třemi lety byl v seniorské reprezentaci a postupně se zařadil mezi spolehlivé extraligové beky. V minulé sezoně ale svůj potenciál nenaplnil a Vítkovice se s ním rozloučily. Dvoumetrový zadák by mohl letošní ročník zahájit ve WSM Lize – jeho působení ve Frýdku-Místku je stále v jednání.

Mohl by zazářit – Filip Bajtek
Bajtek se do Česka vrátil po čtyřech sezonách v Nitře, se kterou mimochodem před rokem a půl slavil mistrovský titul. V přípravě dával góly a mohl by být zajímavou posilou.

Talent – Michal Kvasnica
Sedmnáctiletý útočník má stříbrnou medaili z Memoriálu Ivana Hlinky a před pár dny pomohl třinecké juniorce ke skvělému třetímu místu na Světovém poháru juniorů. 

Trenéři – Jiří Juřík a Marek Malík
Juřík ví, jak pracovat s talenty – několik let působil u mládežnických reprezentací. Ve Frýdku-Místku byl u postupu do WSM Ligy i následné účasti ve čtvrtfinále.

Jiří Juřík.

Jiří Juřík. | Foto: Facebook HC Frýdek-Místek

Přípravné zápasy
Prostějov 2:5 Frýdek-Místek
Frýdek-Místek 2:4 Krakov (POL)
Katovice (POL) 1:6 Frýdek-Místek
Zvolen (SVK) 4:1 Frýdek-Místek
Tychy (POL) 0:1 Frýdek-Místek
Frýdek-Místek 1:5 Prostějov
29. srpna – Frýdek-Místek vs. Přerov

Chronologická umístění
2009/2010 – 2. liga 
2010/2011 – 2. liga
2011/2012 – 2. liga (čtvrtfinále)
2012/2013 – 2. liga
2013/2014 – 2. liga (čtvrtfinále)
2014/2015 – 2. liga
2015/2016 – 2. liga (postup)
2016/2017 – 7. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz