Francouzský talent Montrealu bojuje o život. Tim Bozon je v kritickém stavu, napadl ho meningokok

6. března 2014, 10:54

Václav Jáchim

V draftu 2012 ho získal Montreal, Tim Bozon už třetím rokem bojuje za Atlantikem o vstupenku do NHL. Syn legendy francouzského hokeje Philippa Bozona si počínal velmi zdatně, jenže o víkendu přišla nečekaná komplikace. Bozona mladšího začaly trápit bolesti hlavy a velká únava, byl odvezen do nemocnice v Saskaoonu. Mladého útočníka napadl meningokog, podle ošetřujících lékařů je situace kritická!

Aplikace Tipsport extraligy

Jak uvádí stanice CBC News, Bozon onemocněl meningitidou, kterou vyvolala bakterie Neisseria. Jde o zánětlivé onemocnění ochranných membrán pokrývajících mozek a míchu. "Tim Bozon byl hospitalizován v sobotu, ihned jsme informovali jeho rodiče, kteří druhý den přicestovali ze Švýcarska," uvádí tiskové prohlášení nemocnice v Saskatoonu.

Francouzská naděje začala letošní ročník v Kamloops, po výměně patří Bozon k oporám týmu Kootenay Ice. Onemocnění, jež se šíří kapénkovou infekcí, napadlo organismus hráče během pobytu v Saskatoonu, kam přijel k utkání Western Hockey League. Když se jeho stav zhoršil, ihned putoval na místní kliniku.

Lékaři vzápětí konstatovali napadení meningokokem. Nemoc je riziková hlavně pro děti a mladé lidi ve věku 15 až 25 let. "Jde o závažný zdravotní problém. Nemoc postupuje velmi rychle, doprovázejí ji úporné bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, velmi vysoké horečky. Pacient může mít zatuhlý krok," vysvětlil člen vedení saskatoonské nemocnice dr. Shovita Padhi.

Podle zveřejněných informací je Bozonův stav kritický, lékaři doufají ve zlepšení. Jedná se o onemocnění, které může v deseti procentech případů končit smrtí. Rozhodující budou nejbližší hodiny a dny. Pro rodinu hráče a veřejnost v Kanadě jde o šokující událost. "S něčím podobným jsme se zatím nesetkali. Timovi přejeme uzdravení, sami zároveň musíme v součinnosti s lékaři udělat maximum, abychom ochránili zdraví ostatních," řekl Steve Hogle, prezident Saskatoon Blades.

Meningitida je nakažlivá nemoc, jak uvedl lékař tamní nemocnice, riziku jsou vystaveni všichni, kteří s francouzským hokejistou přišli v poslední době do styku. "Nákaza se šíří jako rýma, může k ní dojít pitím společných nápojů, při jídle. Všichni hráči a členové realizačních týmů proto dostanou preventivně antibiotika, abychom eliminovali možnost, že nemoc propukne u někoho dalšího," řekl Padhi.

Tim Bozon patří ve Western Hockey League k elitním útočníkům. V letošní sezoně sehrál 59 utkání, nastřílel 29 branek a připsal si 35 nahrávek. Syn prvního Francouze, který si kdy zahrál NHL, má za sebou účast v kempu Canadiens, slavný klub ho řadí mezi největší naděje do příštích sezon. Devatenáctiletý útočník hokejově vyrůstal ve švýcarských týmech ze Ženevy a Klotenu. Vzhledem k tomu, že se narodil v St. Louis, kde tehdy jeho otec hrával, má Tim Bozon vedle francouzského také americké občanství. Loni startoval na mistrovství světa dospělých ve Finsku.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz