Finská rošáda s předstihem. Marjamäki po sezoně skončí, vrátí se Jalonen

Foto: leijonat.fi

4. října 2017, 15:10

Václav Jáchim

Mají dobré zkušenosti, tak proč v tom nepokračovat. Představitelé finského hokejového svazu řeší obsazení hlavní trenérské pozice u národního mužstva s předstihem, výjimkou není ani další výhled po olympijské sezoně 2017-18. Tým Suomi dostal loni na povel Lauri Marjamäki, ten však už v srpnu oznámil, že příští rok na jaře předá žezlo dál. Ke kormidlu finského výběru se vrátí Jukka Jalonen, trenér mistrů světa 2011 a juniorských zlatých chlapců z MS dvacítek 2016. Finskou reprezentaci by měl vést prozatím dvě sezony, do jara 2020.

HokejkaTV

Finové změnu oficiálně prezentovali v době, kdy vlastně ještě nevypukl mezinárodní program aktuálního ročníku. Čtveřice evropských zemí ho nakrojí počátkem listopadu na turnaji Karjala, prvním vrcholem budou olympijské hry v Koreji a druhým pak světový šampionát v Dánsku. Po něm se ke známé práci vrátí Jukka Jalonen, který aktuálně vede Jokerit Helsinky v ruské Kontinentální lize.

"Jukka byl naší první volbou a jsme rádi, že došlo k dohodě. V minulosti dosáhl velkých úspěchů, velmi dobře zná hráče i trendy moderního světového hokeje," uvedl pro stránky finského svazu jeho šéf Harri Nummela. Jalonen vedl finský národní tým na pěti mistrovstvích světa a na olympiádě 2010 ve Vancouveru, odkud Seveřané přivezli bronzové medaile. Svěřence řídil v letech 2008-13.

Teď je však plně vytížen u Jokeritu, pro finský svaz začne pracovat nejdřív za šest měsíců. "Jukkovi přejeme hodně úspěchů, ale jeho nástupce v našem klubu zatím nehledáme. Učiníme tak, až přijde vhodný čas. Jalonen je stále naším trenérem a plně se věnuje svým povinnostem," uvedl legendární Jari Kurri, jenž v minulosti působil jako generální manažer reprezentace a stejnou pozici nyní zastává v Jokeritu.

Samotný Jalonen netají nadšení. "Národní mužstvo, to je otázka cti. Vím, že tahle výzva zajímá všechny trenéry," řekl stránkám finského svazu. "Finská reprezentace prochází určitou generační proměnou, pro mě je lákavé, když budu moci zapracovat na důležité pozice nové hráče," doplnil. Ve dvacítce Jalonen vedl například talenty, jako jsou Puljujärvi, Laine, Aho, K. Kapanen, Rantanen. Další zná velmi dobře z klubové scény.

Juniorští mistři světa už dostali příležitost v národním týmu dospělých, Jukka Jalonen bude v postupné úpravě kádru pokračovat. "Letošní sezona teprve nedávno začala, teď myslím jen na aktuální věci a úkoly. Ale považuji za důležité, že u reprezentace byl nastaven výhled dvouleté práce. Pro každého trenéra je přínosem, pokud se může na věc soustředit bez jakýchkoli postranních vlivů," připomněl chlapík, který v minulosti mj. velel ruskému SKA Petrohrad.

O podobě jeho realizačního týmu bude jasno později. Mužstvo Suomi má aktuálně stále pod palcem Lauri Marjamäki, jemuž moc nevyšel loňský Světový pohár a spokojenost nepanovala ani s jarním mistrovství světa, byť na něm Finové postoupili do semifinále. Příští rok na jaře se podruhé v kariéře dostane na střídačku Jukka Jalonen, reprezentační tým Finska před ním ve dvou různých obdobích vedli pouze Risto Lindroos, Joe Wirkkunen, Seppo Liitsola, Kalevi Numminen a Erkka Westerlund.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz