FIFA je jiný svět. U nás můžete zkontrolovat každou cifru, říká Fasel

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

28. ledna 2016, 15:58

Václav Jáchim

Během jarního kongresu IIHF, který proběhne v závěru mistrovství světa, bude znovu kandidovat na pozici šéfa světového hokeje. Prý už naposledy. "Je mi pětašedesát let, pokud budu zvolen, tak na poslední čtyřleté období. Postupně si budu hledat nástupce," usmívá se někdejší rozhodčí a také vyhlášený zubař. Před několika dny absolvoval misi po Rusku, kde sledoval přípravy světového šampionátu. A také odpovídal na některé zajímavé dotazy.

HokejkaTV

Jeden z nich kupříkladu zněl - jste také Švýcar jako Sepp Blatter, nemá IIHF obavy z podobného skandálu, jaký potkal světový fotbal? Odpověď vypálil Fasel rychle: "FIFA, to je úplně jiný svět. Organizace se pohybuje v odlišných parametrech, funguje jinak. My jsme otevření, maximálně důslední. Opravdu! Když přijdete, můžete u nás zkontrolovat každou cifru," povídá horlivě v rozhovoru pro deník Sovětskij Sport.

Fasel podle svých slov chápe podobné debaty. Tyhle otázky ho z míry nevyvedou. "Švýcarské zákony jsou velmi přísné, naše organizace si dává velký pozor, aby dělala vše podle pravidel. Nemáme žádné obavy, že bychom se proti něčemu provinili. Víte, vždycky se najdou závistiví lidé, s tím musíte počítat. Pokud bude kdokoli chtít, ať si nás prověří," opakuje.

Zkušený hokejový činovník roky působí také v olympijském hnutí. Když vedení světového poháru zasáhla aféra s podplácením a finančními machinacemi mj. s ohledem na přidělení pořádání velkých turnajů, Fasel podobné kroky odsoudil. Ale Seppa Blattera coby šéfa FIFA na dálku podpořil. "Napsal jsem mu pár textových zpráv, pak jsme spolu i hovořili. Jsme členy velké sportovní rodiny. Známe se spoustu let. Sepp je zkušený funkcionář, udělal několik chyb. Navzdory tomu se mi nelíbí, jak se k němu teď ve Švýcarsku většina lidí chová," připomíná.

Ovšem zpátky k hokeji. Fasel řeší několik klíčových témat, především start hráčů NHL na olympiádě, také se chystá na další šampionát elitní kategorie. Ten minulý v Praze a Ostravě nasadil laťku vysoko, Rusové by chtěli zaznamenat podobný úspěch. "Proč ne, podmínky k tomu jsou," hlásí prezident IIHF. "V moskevském Parku legend zbývá doladit drobné detaily, také petrohradská hala Jubilejnyj dostává krásnou konečnou podobu. Prodej vstupenek sice zatím možná neběží očekávaným tempem, ale byl jsem informován, že Rusové rádi nakupují na poslední chvíli. Věřím, že nás čeká příjemný turnaj."

Fasel je kromě jiného diplomat, při jednáních na různých úrovních dokáže velké věci. Je dost háklivý na témata s politickým podtextem. "Ano, IIHF není s politikou nijak spojená," reaguje. Když před necelými dvěma lety zavedly Evropská unie a Spojené státy ekonomické sankce vůči Rusku za konflikt na Ukrajině, objevily se obavy, zda se šampionát 2016 ve velké zemi uskuteční. "Jenže já dosud nedostal jedinou žádost s tím, aby se nekonal," namítá. "Když jsme před dvěma lety chystali turnaj v Bělorusku, některé týmy dávaly najevo, že se jim do Minsku nechce. Ovšem neodmítl nikdo. A šampionát pak proběhl na vysoké úrovni. Rusko je hokejová země, naším zájmem zase to, aby si lidé navzájem dobře rozuměli. Snad to tak bude i nadále, věřím, že se nedostaneme pod tlak vlád a politických sporů," dodává.

Po letošním mistrovství světa se turnaj přesune západním směrem, organizátoři pro nejbližší roky jsou jasní. Na jaře 2017 se šampionát uskuteční v německém Kolíně nad Rýnem a Paříži, následuje Dánsko, pro rok 2019 Slovensko a posléze Švýcarsko. O turnajích po roce 2020 zatím rozhodnuto nebylo. "Stane se tak za rok v Německu. Na MS 2021 až 2023 kandidují Bělorusko, Lotyšsko, Finsko a Švédsko," uzavírá René Fasel.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz