Fantazie, junioři si zahrají o zlato! Finále vystřelil v prodloužení Galvas

Foto: Karel Švec, cslh.cz

12. srpna 2016, 21:33

Martin Voltr

Skvěle! Už teď je jasné, že čeští reprezentanti do 18 let na Memoriálu Ivana Hlinky nejméně zopakují dva roky starý úspěch svých předchůdců, zahrají si totiž finále! Švédy v neuvěřitelné bitvě vychytal skvělý Jakub Škarek, který pustil za záda jenom jeden puk. Český tým sice po Zadinově trefě ztratil vedení, ale 22 sekund před koncem prodloužení se stal hrdinou obránce Jakub Galvas. Domácí reprezentace bude o zlato bojovat v sobotu od 17:30 proti Spojeným státům!

Jágr Chance liga

Českým trenérům nic nebránilo, aby do semifinále tentokrát zase poslali tým v plné palbě. Provedli ale jednu změnu, na centru druhého útoku nahradili Jana Hladoníka zlínským Filipem Chytilem, kterému se povedl předchozí duel s Američany. Břeclavský stadion mohl hned v první minutě opařit z brejku Zetterlund, ale pak se díky přesilovce dostali do převahy Češi a ostřelovali Eriksonna Eka ze všech pozic. Leč neúspěšně.

Hra se postupem času otevřela, forčeking hokejistů Tre Kronor přidělával české obraně velké potíže a těžší zákroky musel v první třetině vytáhnout Jakub Škarek. Berntrömovi vykopl puk z prázdné brány, proti Lundeströmovi by už neměl nárok, ale pomohl spoluhráč. Na druhé straně neuspěli zase Král a Svoboda.

Po návratu z kabin se role trochu pozměnily, Češi byli dobrých deset minut v pasivitě a bránili se švédským akcím. Paradoxně ale i tak šel Varaďův výběr do vedení! Skvěle odehrané oslabení korunoval Nečas, který posunul Galvasovi, jenž se vracel z trestné. Za olomouckým bekem ale ještě uháněl našlápnutý Filip Zadina, dostal puk a v sólu zakončil nekompromisně k bližší tyčce. Česká střídačka poprvé explodovala nadšením – 0:1!

Krátce po půlce ale Švédové vyrovnali. Švihovka Rasmuse Dahlina z pravého kruhu se nejspíš otřela o českou nohu a zapadla Škarkovi za záda – 1:1. Škoda, že gól padl zrovna z tak nenápadné situace, jinak byl totiž český gólman znovu skvělým strážcem svého brankoviště. Vychytal nájezd Walfridssona a něco ze svých čarodejnických schopností prokázal i proti Wennlundovi. Češi se sice v útoku prali hodně srdnatě, ale za nerozhodný stav museli být stoprocentně rádi, protože sekundu před sirénou ještě netrefil bránu odkrytou Hugg.

Seveřané nevyhráli bratislavskou skupinu náhodou, to prokazovali i ve třetí třetině. Po přestávce na ledě jasně vládli. Na Škarkovi ztroskotal i Sylvegärd a když už byl při Bemströmově otočce překonaný, brankovou čáru neuvěřitelně ucpal Radim Šalda. To byla ve třetí třetině vlastně poslední gólová šance, i když nervozita a ubývající síly taky dělaly svoje.

Důrazný, ale čistý zápas dostali Češi možnost rozhodnout po švédském vyhození puku v 56. minutě. Blíž k tomu měl ale prakticky jen Ostap Safin, a tak se před dvěma tisícovkami diváků šlo do prodloužení. Stejnou situaci rozhodli v prvním semifinále s Ruskem Američané. Varaďovi svěřenci si zahráli výhodnou přesilovku čtyř proti třem, jenže obrovský nápor gólem neskončil.

A tak musel znovu zakročit kouzelník Škarek, betonem zastavil tutovku kapitána Hugga a když mu snad poprvé v zápase puk vypadl, zalehnul ho na brankové čáře. To dalo jeho spoluhráčům křídla. Nečasovu šanci ještě Eriksson Ek zastavil, ale 22 sekund před koncem prodloužení proměnil Zadinovu přihrávku obránce Jakub Galvas a bylo hotovo – 1:2 po prodloužení! Pohádka je pro děti, junioři si na Memoriálu zahrají o zlato!

Páteční výsledky Memoriálu Ivana Hlinky

semifinále:

ŠVÉDSKO – ČESKO 1:2 po prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Dahlin (Bemström) – 24. Zadina (Nečas), 70. Galvas (Zadina)
Rozhodčí: Čech, Hribik – Gebauer, Špůr.
Vyloučení: 6:2, navíc Brännström (Švédsko) 5 minut a do konce utkání.
Bez využití.
Střely na branku: 42:36.
Diváků: 1968.
Nejlepší hráči: Sebastian Walfridsson – Filip Zadina.
Švédsko: Eriksson Ek – Brännström, Walfridsson, Björkman, Liljegren, Hedberg, Dahlin, Berg, Ringsby – Wemblom, Miketinac, Zetterlund – Hugg, Lundeström, Elvenes – Sylvegärd, Tjemström, Johansson – Wennlund, Bemström, Aterius. Trenér: Bendelin.
Česko: Škarek – Kvasnička, Mikyska, Galvas, Šalda, Bednář, Král, Bukač – Svoboda, Nečas, Kaut – Kern, Chytil, Zadina – Machala, Kondelík, Safin – Škvrně, Hladoník, Dvořák – Novák. Trenér: Varaďa.

USA – RUSKO 4:3 po prodloužení (0:0, 2:2, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Messner (Poehling, Pastujov), 39. Lodnia (Poehling, Chmelevski), 52. Chmelevski (Phillips), 66. Pastujov – 21. Kostin (Alexejev), 37. Ljachov, 42. Bicadze (Kostin).

o 5. místo:
KANADA – FINSKO 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 20. Mitchell (Veleno, Smart), 23. Mitchell (Veleno, Comtois), 30. Suzuki (Veleno, Mitchell), 52. Rassmusen (Tippet, Suzuki) – 6. Moilanen (Nyman, Räsänen), 36. Nyman (Heponiemi), 46. Virtanen (Heponiemi, Teräväinen).

o 7. místo:
SLOVENSKO – ŠVÝCARSKO 6:3 (1:2, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Ružička (Liška), 21. Hrehorčák (Roman, Köver), 26. Krivošík (Ružička, Ivan), 29. Liška (Roman), 41. Köver (Ružička), 58. Ružička (Žiak) – 5. Nyffeler (Reymondin, Kobler), 10. Gross (Döpfner), 22. Sigrist (Müller)

Závěrečný den turnaje

sobota 13. srpna:
zápas o 3. místo: 15:00 Švédsko – Rusko (Bratislava)
finále:
17:30 USA – Česko (Břeclav)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz