Famózní obrat ve třetí třetině! Národní tým zpražil Švédy a žije

Foto: Markéta Křížová

27. května 2021, 21:27

Adam Bagar

Čeští hokejisté předvedli v důležité bitvě se Švédskem fantastický obrat, když ve třetí třetině otočili z 0:2 na 4:2, odpoutali se ze dna tabulky skupiny A a dál živí naději na čtvrtfinále. Postupně se prosadili Jakub Vrána, Jan Kovář, Lukáš Klok a Jakub Flek.

Kdo by to byl řekl, že tenhle zápas bude soubojem předposledního s posledním týmem ve skupině. A také klíčovou bitvou ve hře o čtvrtfinále, které si Češi i Švédové doposud na MS pokaždé zahráli.

Národní tým začal aktivněji, hned v první minutě netrefil poloprázdnou klec Sekáč. Seveřané si ale počkali na české chyby, které ještě v první části přišly, a během 174 sekund si vytvořili náskok dvou gólů.

Nejdřív pohlednou akci s Fribergem zakončoval nechytatelnou tečí Andreas Wingerli – 1:0. Vzápětí potrestal vyloučení Kloka Rickard Rakell, jenž dostal přihrávku od Kempeho a mířil přesně – 2:0.

Čeští hokejisté to potom měli za nepříznivého stavu těžké. Snaha jim rozhodně nešla upřít, aktivita také ne, ale Švédové pozorně bránili, hráli přesně to, co potřebovali, a nepouštěli soupeře do šancí.

Pešánův výběr mohl přece jenom podruhé odcházet do kabiny o něco spokojeněji, Špaček však svou několikrát tečovanou střelou napálil jen tyčku švédské branky, kterou potřetí v řadě strážil Reideborn.

Češi po mele z konce druhé části začínali závěrečnou třetinu v početní výhodě a dočkali se kýženého snížení. Jakub Vrána to vzal v přesilovce na sebe a parádní ránou odstartoval české vzepětí – 2:1.

Ani ne za minutu byl Jan Kovář blízko vyrovnání, ale Pudas na brankové čáře skvěle zakročil. Hráči Tre Kronor byli rázem úplně jako opaření, zanedlouho si pomohli dalším faulem a Češi opět trestali.

Kotouč šel po trase Kubalík, Sekáč a Jan Kovář, jehož pohotová rána zapadla do sítě – 2:2. A v čase 48:17 už Češi dokonce vedli poté, co Lukáš Klok procedil puk mezi betony švédského gólmana – 2:3.

Zpražení Švédové v závěru zkusili hru bez gólmana, ale 94 sekund před třetí sirénou ukázal své rychlé nohy Jakub Flek, který poslal puk do prázdné branky a pečetil nesmírně důležitou výhru – 2:4.

Češi neuvěřitelným obratem ve třetí části odvrátili propadák a dál jsou ve hře o čtvrtfinále, které se naopak výrazně vzdálilo Švédsku. To kleslo na dno tabulky skupiny A, Pešánův výběr poskočil na čtvrtou příčku. 

ŠVÉDSKO – ČESKO 2:4 (2:0, 0:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 13. Wingerli (Friberg), 16. Rakell (A. Kempe, Nygren) – 42. J. Vrána (M. Stránský), 45. Jan Kovář (Sekáč, D. Kubalík), 49. Klok (Jan Kovář), 59. Flek (D. Kubalík).
Rozhodčí: Gofman, Romasko – Lazarev, Šalagin (všichni Rusko).
Vyloučení: 5:5.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 29:24 (9:5, 9:9, 11:10).
Bez diváků.
Nejlepší hráči: Max Friberg – Jakub Vrána.
Švédsko: Reideborn – Pudas, Tömmernes, Lööv, Pilut, Nygren, Dahlbeck, Sellgren – O. Lindberg, P. Lindholm, Rakell – Rasmussen, A. Kempe, M. Kempe – Sörensen, Lundeström, Olofsson – Frödén, Wingerli, Friberg. Trenér: Garpenlöv.
Česko: Hrubec – D. Musil, Hronek, Hájek, Klok, Šulák, Šustr, Sklenička – D. Kubalík, Kovář, Zadina – Sekáč, Chytil, Blümel – M. Stránský, Špaček, Lenc – Smejkal, R. Hanzl, Flek – Vrána. Trenér: Pešán.

Finové vynulovali Italy a vedou skupinu B

Oslabený italský výběr se ani na čtvrtý pokus nedočkal bodů. Favorizovaní Finové rozhodli hned v úvodu zápasu, po trefách Tonyho Sunda a Arttu Ruotsalainena vedli už v čase 8:20 o dvě branky a dokráčeli k hladké výhře.

Poslední slovo měl krátce před polovinou střetnutí znovu obránce Tony Sund, brankář Harri Säteri chytil všech 11 italských střel a zaznamenal čisté konto. Finové se s deseti body na kontě vyhoupli do čela tabulky skupiny B.

FINSKO – ITÁLIE 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Sund (Kontiola, Innala), 9. Ruotsalainen (Ojamäki), 29. Sund (Mäenalanen, Koivisto).
Rozhodčí: Frandsen (Dánsko), Nord – Lundberg (oba Švédsko), Kroyer (Dánsko).
Vyloučení: 1:3.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 36:12 (16:4, 10:3, 10:4).
Bez diváků.
Nejlepší hráči: Tony Sund – Daniel Glira.
Finsko: Säteri – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola, Pakarinen – Tiivola, Puustinen, Sallinen. Trenér: J. Jalonen.
Itálie: Fazio – Pietroniro, Trivellato, Glira, Spornberger, Miglioranzi, Casetti, Marchetti, Gios – Miceli, Petan, Frank – Gander, Bardaro, Frigo – Hochkofler, Giliati, Andergassen – Pitschieler, Deluca, Magnabosco. Trenér: De Bettin.

Tabulky základních skupin »

Další program MS 2021 v Rize

Pátek 28. května:
15:15 Švédsko – Velká Británie (Olympijské sportovní centrum)
15:15 Kazachstán – Kanada (Arena Riga)
19:15 Dánsko – Bělorusko (Olympijské sportovní centrum)
19:15 Lotyšsko – Norsko (Arena Riga)

Sobota 29. května:
11:15 Česko – Velká Británie (Olympijské sportovní centrum)
11:15 Itálie – Kazachstán (Arena Riga)
15:15 Švýcarsko – Rusko (Olympijské sportovní centrum)
15:15 Norsko – USA (Arena Riga)
19:15 Slovensko – Dánsko (Olympijské sportovní centrum)
19:15 Německo – Finsko (Arena Riga)

Neděle 30. května:
15:15 Bělorusko – Švýcarsko (Olympijské sportovní centrum)
15:15 Itálie – Kanada (Arena Riga)
19:15 Švédsko – Slovensko (Olympijské sportovní centrum)
19:15 Finsko – Lotyšsko (Arena Riga)

Pondělí 31. května:
15:15 Česko – Dánsko (Olympijské sportovní centrum)
15:15 USA – Německo (Arena Riga)
19:15 Rusko – Švédsko (Olympijské sportovní centrum)
19:15 Norsko – Kazachstán (Arena Riga)

Úterý 1. června:
11:15 Švýcarsko – Velká Británie (Olympijské sportovní centrum)
11:15 Kanada – Finsko (Arena Riga)
15:15 Slovensko – Česko (Olympijské sportovní centrum)
15:15 Itálie – USA (Arena Riga)
19:15 Rusko – Bělorusko (Olympijské sportovní centrum)
19:15 Německo – Lotyšsko (Arena Riga)

Čtvrtek 3. června:
15:15 čtvrtfinále (Olympijské sportovní centrum)
15:15 čtvrtfinále (Arena Riga)
19:15 čtvrtfinále (Olympijské sportovní centrum)
19:15 čtvrtfinále (Arena Riga)

Sobota 5. června:
13:15 semifinále (Arena Riga)
17:15 semifinále (Arena Riga)

Neděle 6. června:
14:15 o 3. místo (Arena Riga)
19:15 finále (Arena Riga)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz