Erat dostal zelenou pro start play off, v Hradci může hrát! Svaz mu snížil trest

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

15. března 17:15

Adam Bagar

Výkonný výbor Českého hokeje se zabýval odvoláním brněnského útočníka Martina Erata proti rozhodnutí extraligové disciplinárky, která mu za zákrok na Tomáše Havránka udělila stopku na šest zápasů, a snížil mu trest na pět utkání. Erat tak bude moc nastoupit už v prvním čtvrtfinále v Hradci Králové.

HokejkaTV

Martin Erat nebyl s výší trestu už dřív spokojen a podal odvolání. Incident tak posuzovala celá disciplinárka ve složení Viktor Ujčík, Tomáš Jelínek, Vladimír Macholda a Libor Procházka, před kterou se přišel obhajovat i sám hráč. Ten ve 29. minutě duelu s Energií sundal Tomáše Havránka, jenž skončil v nemocnici a ze střetu si odnesl otřes mozku a zlomeninu nosu.

Zákrok Martina Erata na Tomáše Havránka

Erat uvedl, že by zákrok měl být překvalifikován do nižší sazby zákazu činnosti na jedno až čtyři utkání, neboť před ním nezvýšil rychlost a k důsledkům přispěl i jeho protihráč. Ten se podle něj nacházel ve snížené pozici s tím, že zranění nosu si mohl způsobit vlastní holí, kterou držel v době střetu směrem vzhůru. Disciplinárka se ale s obhajobou neztotožnila.

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

„Hráč vedl svůj zákrok bez jakékoli snahy zahrát či získat kotouč, s jediným cílem zasáhnout protihráče. Z videozáznamu je zřejmé, že před startem viditelně zrychlil a ačkoliv si musel být vědom, že soupeř se nachází ve zranitelném postavení, neučinil nic, aby následky zákroku minimalizoval. Naopak se těsně před střetem napřímil,“ uvedla tehdy extraligová disciplinárka.

S jakými argumenty dorazil Erat na jednání?

Ta dodala, že ze záběrů je rovněž patrné, že ke zlomenině nosu došlo v důsledku zásahu paží Erata, nikoli hole Havránka. Na základě všech skutečností komise jednomyslně rozhodla, že zákrok spadá do vyšší sazby a potvrdila původní rozhodnutí. Martin Erat dostal nepodmíněně stopku na šest utkání a do extraligy se měl vrátit až ve druhém zápase play off. To však neplatí.

Rozhodnutí výkonného výboru Českého hokeje

"Výkonný výbor ČSLH se zabýval odvoláním hráče Martina Erata proti rozhodnutí disciplinární komise ELH, kterým mu byl za zákrok v zápase HC Energie Karlovy Vary – HC Kometa Brno (22. 2. 2019) uložen trest nepodmíněného zastavení činnosti na šest soutěžních utkání za Zásah do hlavy nebo krku.

V hlasování per rollam rozhodl tak, že trest nepodmíněného zastavení činnosti snížil z šesti na pět soutěžních utkání. Martin Erat (HC Kometa Brno) bude moci nastoupit již v prvním utkání čtvrtfinále play off Mountfield HK – HC Kometa Brno."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz