Energie pro Spartu, na zkoušce je bijec Deveaux. Vrátí se Buchtele?

26. ledna 2017, 16:50

Václav Jáchim

K úspěchu v play off je zapotřebí šikovnosti, kvality, ale i energie a síly. Představitelé pražské Sparty proto krátce před uzávěrkou přestupního termínu reagují poněkud nečekanou posilou. Kádr loňských finalistů na měsíční zkoušku rozšířil Andre Deveaux, jeho úkol bude vzhledem k hráčské minulosti jasný. Někdejší útočník Toronta nebo New York Rangers sice míval sezony se slušným počtem gólů či nahrávek, především ale sbíral trestné minuty. Je tudíž patrné, že právě dvaatřicetiletý rodák z Baham bude novým ochráncem Hlinky, Vrány, Řepíka a dalších sparťanských hvězd.

Nový fanshop

Plzeň má Hollwega, Kladno zase Grattona. Sparta vsadila na borce, který kromě NHL, farmářské ligy či ruské KHL bojoval mezi mantinely také ve Švédsku. Právě tam hrál Andre Deveaux naposledy vrcholový hokej, jeho štace za Rögle ovšem skončila v ročníku 2014-15 ostudou. 

Kanaďan totiž před duelem baráže o účast v nejvyšší soutěži napadl soupeře Pera Helmerssona, stalo se tak během rozbruslení. Způsobem, kdy Deveaux přijel k soupeři a vší silou ho hokejkou praštil přes nohy. Okamžitě byl vyloučen, místní státní zastupitelství na něj vydalo zatykač, tudíž Kanaďan nemohl okamžitě ze země. Klub divočáka propustil, Deveaux následně dostal do disciplinární komise vysoký trest – v tamních ligách nesměl hrát bezmála celý rok.

"Byl to zkrat, přiznávám. Ale ten hráč mě v předchozím vzájemném utkání poslal nárazem zezadu přímo hlavou na mantinel a nikdo to neřešil. Nedostal trest při utkání od rozhodčích, ani od disciplinárky. Přitom já měl otřes mozku a několik dní jsem nemohl dělat vůbec nic, ani spát,“ vrací se proti času Deveaux v rozhovoru pro stránky Sparty. Událost je pryč, urostlý Kanaďan chce být ve Spartě platný hokejovými přednostmi. "Nelíbí se mi, že mě lidé jen posuzují podle mé historie. Udělal jsem ve své kariéře i dost bodů, a budu rád, když trenérům na Spartě ukážu, že jsem plnohodnotný hokejista. Nejen bitkař,“ dodává.

Chlapík, kterého ze 182. pozice draftu 2002 bral Montreal, od té doby nepůsobil v žádném elitním klubu. Ovšem hokeje nenechal. Teď je zpátky, bude cenit tesáky a rozdávat hity soupeřům v rámci české Tipsport extraligy. "Kvůli tomu zákroku ve Švédsku si lidé myslí, že jsem gauner. Ale není to tak. Budu rád, když mi sparťanští fanoušci dají šanci, abych jim ukázal, že jsem v první řadě dobrý hokejista, který chce pomáhat mužstvu. Samozřejmě, když bude potřeba ochránit naše nejlepší hráče, nemám problém shodit rukavice a postavit se za svůj tým i takto," připomíná na klubovém webu.

Ve čtvrtek Deveaux naplno trénoval s pražskou Spartou, po společné přípravě ještě polykal krátké kondiční dávky pod dohledem asistenta Jiřího Vebra. V letošní sezoně za Spartu nehrál žádný zámořský krajánek, Deveaux teď naváže na loňské působení brankáře Dannyho Taylora a útočníka Curtise Hamiltona. Nástup důrazného Kanaďana možná brzy napodobí další posily, tentokrát s minulostí v pražském klubu.

Sparta údajně stojí o návrat Jana Buchteleho, jenž loni odešel do ruského Jekaterinburgu, v hře mohou být další varianty. "Zájem o určité hráče máme, jednáme s kluby KHL i jinde. V tuto chvíli nelze ale říci nic bližšího, všechno záleží na dalším vývoji," uvedl pro hokej.cz hlavní trenér a sportovní manažer Jiří Kalous. Jekatěrinburg aktuálně ztrácí na play off KHL osm bodů a stále ještě teoreticky může postoupit. Záležet bude na postoji ruského klubu, přestupní termín končí v českých soutěžích 31. ledna.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz