Emoce prostě potřebuju, hlásí Salák. Proč už nepočítá s reprezentací?

Foto: hcsibir.ru

7. srpna 16:00

Václav Jáchim

Brzy začne šestou sezonu v ruské KHL, většinu ze čtyř posledních byl Alexander Salák oporou Sibiru Novosibirsk. Účastník olympiády v Soči a tří světových šampionátů ovšem během léta uskutečnil stěhování. "Zvažoval jsem to a pak si řekl, že nastal čas něco změnit," říká o angažmá v Lokomotivu Jaroslavl na stránkách championat.ru.

Plekanec Chance liga

Odchovanec jihočeského hokeje je v plné přípravě na nový ročník, Jaroslavl stihl poznat pouze zběžně. "Hlavně jsme s manželkou zařizovali bydlení, víc jsem zatím nestihl. Jen jsem se prošel městem a trošku si odpočinul. Jinak máme tréninky a zápasy, je třeba plnit povinnosti," připomíná.

Salák nechal za zády štaci v Novosibirsku, kde byl podle svých slov hodně spokojený. "Během minulé sezony jsem nevnímal spekulace o zájmu jiných klubů. Měl jsem smlouvu a chtěl ji dokončit," povídá. Na jaře se mluvilo o zájmu Omsku i jiných týmů, jeden z nejlepších českých gólmanů v historii KHL nakonec kotvy zvedl. A zamířil do Jaroslavle. "V Novosobirsku jsem byl čtyři roky a našel si spoustu kamarádů. Líbilo se mi tam, vzpomínky mám jen pozitivní. Ale v hokeji se stává, že najednou jdete jinam."

Někdy bych mohl být klidnější. Ale já všechno dělám srdcem

Lokomotiv se netají ambicemi. Slavný klub, který v roce 2011 potkalo tragické letecké neštěstí, lační po úspěchu v play off. "To byl pro mě jeden z hlavních důvodů, chtěl bych zabojovat o Gagarinův pohár," hlásí Salák. "V Sibiru jsme to měli stejné, člověk touží vítězit. Jenže minulá sezona nakonec nebyla optimální. nepostoupili jsme do play off. Zápas, kdy jsme definitivně přišli o naději, byl nejsmutnější v mé kariéře," přiznává.

Foto: hcsibir.ru

Na Sibiři se Salák stal miláčkem fanoušků. Kdyby ho v ročníku 2016-17 nepotkalo vážné zranění kolena, bylo by jeho působení v klubu ještě zářivější. Po úrazu vynechal zbytek ročníku, s rodinou mimo jiné cestoval po světě a sbíral síly na návrat. Povedlo se, někdejší gólman Floridy, farmy Chicaga, švédského Färjestadu nebo finského Turku brzy našel dřívější pohodu. Nabídka z Jaroslavle na pozici jedničky a následný odchod brankáře Murygina  svědčí o tom, že v klubu na českého vyslance jednoznačně spoléhají.

Také v dresu Lokomotivu lze očekávat, že vedle skvělých výkonů dá Salák sem tam průchod emocím. Jiný už nebude. "Jsou situace, kdy bych mohl být klidnější, Ale já všechno dělám srdcem. Emoce prostě potřebuju," potvrzuje. Je impulsivní, nesnáší nespravedlnost. Nicméně za každých okolností vnímá případné důsledky. "Nejsem debil," namítne rázně. "Jak se rozčílím, tak se i uklidním."

Mistrovství světa? Jsem ve věku, kdy budu odpočívat doma s rodinou

Kdepak, se Salákem na ledě není nuda. Ani v životě. Zkušený gólman dělá pro hokej pořád maximum, ale také miluje svoji rodinu. Jakmile uslyší dotaz, co jeho případná budoucnost v národním týmu, reaguje jasně: "V reprezentaci hrát nechci." Ještě loni hovořil v povídání pro hokej.cz jinak, ovšem roky plynou. A  jednatřicetiletý rodák ze Strakonic se na svět dívá trochu jinak než dřív.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

"Mám čtyři děti a uvědomuju si, jak rychle letí čas. Celou sezonu trávíme v hotelech nebo v letadlech. A mistrovství světa, to je dlouhý závěr sezony. Já jsem už ve věku, kdy budu odpočívat doma s rodinou. V minulosti jsem dostal šanci zachytat si v národním týmu, byl jsem i na olympiádě. To už je pryč."

Ale pozor, hokejové sny Salák pořád má! V Rusku je podle svých slov spokojený, rád by se dočkal týmové radosti. A úspěchu. V Jaroslavli dostal nový náboj, je plný odhodlání. Trenér Skabelka, jenž českého gólmana před časem vedl v Sibiru, řekl, že mu Salák připomíná Alexandera Radulova. "Může být, bez emocí hrát neumím," opakuje. Ne všichni nadřízení ho v minulosti brali takového, jaký je. "Jsou trenéři, kterým se emoce líbí. Ale i takoví, jimž se to nelíbí. A pak máte trenéry, kteří sami nevědí, co se jim nelíbí, mají však potřebu něco změnit. Ale tohle jde mimo mě," doplňuje závěrem.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz