bahis siteleri

Eliáš o obrození New Jersey nebo Varaďovi: Řez do Sparty by byl asi ráznější

Patrik Eliáš. | Foto: Koláž hokej.cz

23. listopadu 13:21

Ondřej Mach

Nenudí se, užívá si čas s rodinou, sportuje a sem tam vyrazí do zámoří. Patrik Eliáš ale také v NHL pozorně sleduje své New Jersey Devils, kteří aktuálně prožívají nejlepší období za poslední roky. V organizaci je obrovsky uznávaný, vždyť jeho dres visí pod stropem haly Prudential Center.

Třináct vítězných radostí za sebou, první příčka v Metropolitní divizi a druhá v celé Východní konferenci. 

Podobnou sérií ohromil zámoří tým z předměstí New Yorku před dlouhými 22 lety. Součástí tehdejšího finalisty Stanley Cupu byl i Eliáš.

„Neskutečný,“ odmlčí se klubová legenda při otázce na současnou šňůru Devils.

„Kdyby mi někdo řekl, že teď budou mít deset výher a osm proher, tak řeknu, že jsou na správné cestě. Ale nic takového jsem nečekal,“ přiznává.

„Do týmu dobře zapadli noví hráči. Myslím, že se posunuli dál.“

New Jersey se během poslední dekády prokousalo do play off jen jednou jedinkrát. Teď má nakročeno k tomu, aby se po čtyřech mizerných letech znovu porvalo o nejcennější trofej.

„Přípravné zápasy odehráli velmi slušně, navíc do týmu dobře zapadli noví hráči. Myslím, že se posunuli dál. Nejen na ledě, ale také v realizačním týmu došlo ke změnám, které celé organizaci prospívají,“ přemítá Eliáš. 

Na nečekaném obrození Devils mají svůj podíl i čeští hokejisté. Brankář Vítek Vaněček pro sebe skvělými výkony uzurpoval roli jedničky, zatím pouze šest utkání stihl před zraněním útočník Ondřej Palát.

„Vítek chytá fantasticky. Mám pocit, že týmu dodává víc klidu než Blackwood, což je také důležité. Neříkám to jen proto, že je Čech, ale opravdu tak na mě působil,“ povídá Eliáš.

A chválí také další posily: „Přišel Erik Haula, velmi zodpovědný hráč. Do beků John Marino, ten už v kempu působil výborně. Sjednotil těch šest obránců, hraje opravdu skvělý hokej.“

„Vítek chytá fantasticky. Mám pocit, že týmu dodává víc klidu než Blackwood, což je také důležité.“

Pod vedením trenérského štábu Lindyho Ruffa tým baví agresivním stylem hokeje, protivníka utahá projevem založeným na velmi dobrém pohybu. Navíc se podle Eliáše umí přizpůsobit různým situacím a diktovat tempo hry.

„Nějak si to sedá a je vidět, že kluci mají sebevědomí. Patří jim kredit za to, že hrají to, co je v zápasech potřeba. Herně vyzrávají a umí podržet výhru,“ vypočítává druhý nejproduktivnější Čech v historii NHL.

Už v noci ze středy na čtvrtek se tak mohou přepisovat historické tabulky. Pokud New Jersey porazí Toronto, tak vytvoří nový rekord organizace v počtu výher v řadě.

A trumfne tedy partu kolem Eliáše z ročníku 2000/01...

„Nepřeju si, ať se nedaří, ale bylo by potřeba zjistit, jak by se tým choval, kdyby prošel nějakou mini krizí, když se jeden nebo dva zápasy prohraje. Pak se uvidí, jak na to zareaguje,“ míní.

„Už během tréninkového kempu, když vyhrávali, tak si trenéři v kabině říkali: Ty jo, možná už by bylo dobré taky prohrát, abychom si nemysleli, že jsme neporazitelní,“ dodává Eliáš s úsměvem.

„Nepřeju si, ať se nedaří, ale bylo by potřeba zjistit, jak by se tým choval, kdyby prošel nějakou mini krizí.“

Jeho jméno nedávno v médiích rezonovalo v souvislosti s hledáním nového šéfa pražské Sparty. Eliáš se údajně mohl stát asistentem Václava Varadi, který byl podpisu v hlavním městě hodně blízko.

„Komunikace mezi mnou a Vaškem proběhla. On věděl můj názor na možnost, kdyby mělo k něčemu dojít. To ale bylo všechno,“ upozorňuje někdejší vynikající útočník.

Do holešovického celku se nakonec po krátké pauze vrátil Miloslav Hořava, jednání s Varaďou krachla ve finální fázi. Tento týden potom Sparta potvrdila švédského asistenta Hanse Wallsona.

„Řez do klubu by byl asi ráznější, rozhodování trvalo déle a přelévalo se to z jedné strany na druhou. Já jsem komunikoval jen s Vaškem,“ popisuje Eliáš.

„Pak už jsem to četl jen z novin a reakcí, co se děje. Pro veřejnost to bylo trochu zmatečné, asi to nebyla lehká situace,“ krčí rameny.

Znovuzapojení do hokejového koloběhu by se nicméně Eliáš nebránil. Před časem se řešilo povýšení na lavičku New Jersey, dříve působil dvě sezony s Varaďou u juniorské reprezentace.

„Není to tak, že když bude Vašek někde trénovat, tak já půjdu s ním.“

„Ale není to tak, že když bude Vašek někde trénovat, tak já půjdu s ním,“ podotýká Eliáš.

„Vždycky záleží na konkrétní situaci, v jaké roli by to mělo být. Jestli trenérské, manažerské, nebo konzultantské. K ničemu nedošlo, zatím jsem oslovený nebyl,“ uzavírá.

Foto: nhl.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz