Dvacítku čeká velký finiš před domácím MS, Varaďa dá šanci 39 hráčům

Foto: Karel Švec, Český hokej

5. prosince 2019, 11:04

Václav Jáchim

Ještě necelé tři týdny a juniorský světový šampionát se po 12 letech vrátí do Česka. Ostře sledovaný turnaj hostí od 26. prosince Ostrava a Třinec, domácí výběr chce zaútočit na přední umístění. Hlavní kouč Václav Varaďa dnes oznámil nominaci na přípravné kempy, ten první vypukne už 10. prosince ve Frýdku-Místku.

HokejkaSHOPvanoce

Pro českou juniorskou reprezentaci půjde o velkou výzvu, reprezentanti totiž hrají v základní skupině se třemi velkými favority. Na domácích šampionátech se juniorům v minulosti nedařilo, teď by to rádi změnili. Ale vědí, že před nimi stojí náročný úkol. „Máme velmi těžkou skupinu, týmy jako Kanada, Amerika nebo Rusko patří k favoritům turnaje. My se ale popereme o co nejlepší výsledek. Pro úspěch uděláme všechno," slibuje hlavní kouč Václav Varaďa.

Česká dvacítka čeká na medaili od roku 2005, v americkém Grand Forks tehdy brala bronz. Zlaté tituly z let 2000 a 2001 brzy oslaví 20. narozeniny, poslední dobou se českým juniorům na MS moc nevedlo: loni byli sedmí, v roce 2017 šestí, z Helsinek 2016 přivezli páté místo. Hranici čtvrtfinále se po dlouhé době povedlo zdolat na MS 2018 v Buffalu.

Šanci zabojovat o domácí šampionát má celkem 39 hráčů. Někteří mají k účasti blíž vzhledem k výkonům na minulých turnajích a v klubech, jiní na sebe mohou upozornit v závěrečné přípravě. Na loňském MS juniorů v Kanadě startovali Dostál, Plášek, Jeník, Pekař a Lauko, který se představil i rok předtím v Buffalu.

Přípravné kempy budou dva, proběhnou ve Frýdku-Místku. Od 10. prosince bude mít štáb v čele s Václavem Varaďou k dispozici 29 hokejistů – 4 brankáře, 10 obránců a 15 útočníků. Od 15. prosince se přidá gólman Lukáš Dostál a dalších devět hráčů, jiní naopak soustředění opustí.

Foto: Saimi Airaksinen

„V první fázi se nám předvedou hráči převážně z Evropy doplněni o kluky z juniorských soutěží v Kanadě a USA, které potřebujeme ještě o něco lépe poznat. Následně dorazí i ostatní námi vybraní hráči vesměs z Kanady a USA. Poté už vše bude na samotných hráčích, jak dobře budou trénovat a hrát, aby si vybojovali své místo v konečné nominaci na mistrovství světa,“ vysvětluje Václav Varaďa.

Čeští junioři sehrají dvě přípravná utkání: 20. prosince vyzvou ve Frýdku-Místku soupeře ze Švédska, posledním testem bude 22. prosince duel se Slováky v Třinci. „Pro konečnou nominaci bude rozhodující výkonnost, psychická odolnost, přístup a nastavení ke hře. Každý z hráčů od nás dostane roli a tu bude muset pro celkový úspěch týmu do puntíku plnit,“ upozorňuje hlavní kouč.

Václav Varaďa zároveň věří v podporu skvělého publika. „Zaplněné tribuny samozřejmě zvyšují tlak, ale já tvrdím, že když nás fanoušci poženou, klukům to hodně pomůže. Všichni se na šampionát moc těšíme," dodává. Češi ho v Ostravě zahájí 26. prosince utkáním s Ruskem, poté se postupně utkají s Německem, Spojenými státy a s Kanadou.

Nominace reprezentační dvacítky na 1. kemp (od 10. prosince):

Brankáři (4):
Daniel Dvořák (LHK Jestřábi Prostějov), Nick Malík (HC Oceláři Třinec), Jan Bednář (HC Energie Karlovy Vary), Lukáš Pařík (Spokane, WHL).

Obránci (10):
Martin Hugo Haš (Tappara Tampere, Finsko), Tomáš Dajčar, Jan Mlčák, František Klejna, Miroslav Kukla (všichni HC Stadion Litoměřice), Radek Kučeřík (Saskatoon, WHL), Stanislav Svozil (HC Kometa Brno), Karel Klikorka (BK Mladá Boleslav), Ivan Lytvynov (ČEZ Motor České Budějovice), Jan Štibingr (Madison Capitols, USHL).

Útočníci (15):
Karel Plášek (HC Kometa Brno), Jan Myšák (HC VERVA Litvínov), Petr Čajka (Ženeva, Švýcarsko), František Řehák (Rapperswil, Švýcarsko), Zdeněk Sedlák (Hermes, Finsko), Martin Lang (Kamloops, WHL), Michal Gut (Everett, WHL), Jonáš Peterek (Calgary, WHL), Matěj Blümel (HC Dynamo Pardubice), Jan Šír (Bílí Tygři Liberec), Vojtěch Střondala, Otakar Šik, David Vitouch (všichni HC Stadion Litoměřice), Radek Mužík (Lulea, Švédsko), Ondřej Pavel (Fargo, USHL).

Nominovaní hráči na 2. kemp (od 15. prosince):

Brankář (1):
Lukáš Dostál (Ilves Tampere, Finsko).

Obránci (2):
Libor Zábranský (Moose Jaw, WHL). Šimon Kubíček (Seattle, WHL), 

Útočníci (7):
Jakub Lauko (Providence, AHL), Jan Jeník (Hamilton, OHL), Matěj Pekař (Barrie, OHL), Filip Koffer (Prince George, WHL), Jaromír Pytlík (Sault Ste. Marie, OHL), Michal Teplý (Winnipeg, WHL), Adam Raška (Rimouski, QMJHL)

Realizační tým:

Generální manažer: Filip Pešán.
Manažer týmu: Otakar Černý.
Hlavní trenér: Václav Varaďa.
Asistenti: Patrik Eliáš a Aleš Krátoška.
Trenér brankářů: Radek Jirátko.
Video trenér: Daniel Pail.
Kondiční trenér: Martin Výtisk.
Kondiční trenér: Radek Hlavatý.
Lékař: MUDr. Miroslav Budoš.
Fyzioterapeut: Martin Výtisk.
Psychoterapeut: MUDr. Dušan Randák.
Maséři a kustodi: Jan Vejvoda a Václav Vejvoda.
Media manažer: Ondřej Kalát.

Zápasy dvacítky v přípravě na MS juniorů 2020:

Pátek 20. prosince:
17:30 Česko – Švédsko (Frýdek-Místek)

Neděle 22. prosince:
14:30 Česko – Slovensko (Třinec)

Program dvacítky ve skupině MS juniorů 2020:

Čtvrtek 26. prosince:
15:00 Česko – Rusko (Ostrava)

Sobota 28. prosince:
15:00 Česko – Německo (Ostrava)

Pondělí 30. prosince:
19:00 Česko – USA (Ostrava)

Úterý 31. prosince:
19:00 Česko – Kanada (Ostrava) 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz