Dvacítka ve Finsku začíná. Očekáváme chuť a nadšení, hlásí Varaďa

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

22. července 10:35

Martin Voltr

Pět dnů, čtyři zápasy. Česká hokejová reprezentace do 20 let na kempu ve finském Vierumäki startuje sérii prvních utkání nové sezony, která vyvrcholí domácím mistrovstvím světa!

HokejkaTV

Národní tým vyzve ve Vierumäki trojici různých soupeřů. Už v pondělí začíná proti záložnímu týmu Finů, tedy jakési devatenáctce, byť ve stejné věkové kategorii. V úterý pak vyzve elitní domácí výběr a nástupce úřadujících mistrů světa.

Ti se vzápětí vydají na turnaj do Spojených států a Češi budou pokračovat ve čtvrtek a pátek dvojicí střetnutí proti Švýcarům. Výběr helvétského kříže na posledním šampionátu rovněž postoupil do semifinále, i on tedy bude mít svou kvalitu.

„Někteří hráči zůstávají v Americe, někdo bude k dispozici až na srpnový turnaj do Ruska.“

„Jsme rádi, že kluky konečně uvidíme v akci. Dorazili v kompletní sestavě, kterou jsme nominovali, jen s výjimkou Kuby Lauka. Byl omluven organizací Boston Bruins, protože stále laboruje s kolenem a nemá ho ještě ve stoprocentním stavu,“ říká hlavní trenér Václav Varaďa.

Místo Lauka povolal libereckého obránce Davida Aubrechta, nedošlo tedy k výměně „kus za kus“. „Chtěli jsme si doplnit kompletních pět pětek,“ vysvětluje Varaďa. Teď má tedy k dispozici tři brankáře, deset obránců a patnáct útočníků.

Širší složení umožní trenérům vidět v akci víc hráčů a vyzkoušet víc variant, než kdyby na akci vyrazili v tradičním počtu. „Do utkání zřejmě půjdeme v sedmi obráncích a dvanácti útočnících. Nikdo by neměl hrát všechny čtyři zápasy; jednak by hráči měli mít nějakou pauzu a jednak my budeme mít prostor, abychom je viděli v různých situacích,“ pokyvuje český lodivod.

Sestava je namíchaná z hráčů ročníků 2000 i 2001, z účastníků posledního mistrovství světa osmnáctek i těch starších. Jakub Lauko ovšem není jediným hráčem, který se trenérům omluvil – už dříve věděli, že nebudou moci využít další pravděpodobné tahouny, jako Jana Jeníka, Matěje Pekaře či Matěje Blümla. „Někteří hráči zůstávají v Americe, někdo bude k dispozici až na srpnový turnaj do Ruska,“ říká Varaďa.

O to víc prostoru dostanou jiní, méně zkušení hráči. Co je z pohledu českého fanouška větší škoda, to je fakt, že se dvacítka tentokrát nepředstaví na domácí půdě. V posledních letech vždy vyzvala Švýcary v Brně, až potom se přesunula na sever Evropy.

„Beru to tak, jak to je. Já bych hrozně rád hrál v Česku ta utkání se Švýcary, ale situace je taková, že nás oba soupeři čekají ve Vierumäki. Možná je na druhou stranu i lepší, že sehrajeme všechna utkání v pěti dnech na jednom místě. Pro kluky to může být jednodušší, než kdyby hráli zápasy doma a pak hned cestovali do Finska,“ přemítá kouč dvacítky i extraligových mistrů z Třince.

„Budeme chtít, aby kluci hráli svůj hokej a každý, na co má. Teď to nebude o tom, že by něco vymýšleli. Spíš to bude jednoduchá hra plná nadšení.“

Zároveň tuší, že úvodní bitvy hodně poznamená nerozehranost. Kdo viděl právě utkání na brněnské půdě v minulých sezonách, ten to může potvrdit. Žádný velký hokej se teď očekávat nedá.

„Kluci ale už měli zkušenost s ledem, chodili na individuální tréninky nebo scrimmage s ostatními hráči, kde se jenom snaží dostat do tempa. Bude to hlavně o bojovnosti a chuti, určitě se nám budou chtít předvést. To od nich taky očekáváme, protože už teď bojují o účast na dalších kempech, které znamenají, že se s nimi počítá,“ říká Varaďa.

Dosud viděl hráče jen na červnovém soustředění v Jihlavě, ale i tam se v modelových zápasech sympaticky rvali o český dres. „Zřejmě k tomu ale opravdu dojde až v těch mezistátních utkáních. Tam to spíše bylo o tom, aby se seznámili, poznali a dali dokupy, aby vytvořili partu, která je základem k úspěchu,“ povídá trenér k tvorbě týmu z ročníků 2000 a 2001.

Pět měsíců před domácím mistrovstvím světa se už každý z členů dvacítky moc těší na ostré bitvy. Soupeři je zatím nezajímají, Češi se chtějí soustředit sami na sebe. „Budeme chtít, aby kluci hráli svůj hokej a každý, na co má. Teď to nebude o tom, že by něco vymýšleli. Spíš to bude jednoduchá hra plná nadšení. Od hráčů očekáváme stoprocentní přístup, aby se v utkáních vydali a hráli jako tým,“ uzavírá Václav Varaďa.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nominace na kemp a zápasy ve Vierumäki

Brankáři:
Daniel Dvořák (Hradec Králové), Lukáš Pařík (Liberec), Lukáš Dostál (Kometa Brno).

Obránci:
Tomáš Dajčar, František Klejna, Jan Mlčák (všichni Litoměřice), Jan Štibingr (Slavia Praha), Radek Kučeřík (Kometa Brno), Libor Zábranský (Fargo Force, USHL), Zack Malík (Plzeň), Martin Hugo Haš (Tappara Tampere, Finsko), Šimon Kubíček (Seattle Thunderbirds, WHL), David Aubrecht (Liberec).

Útočníci:
Michal Teplý (Liberec), Otakar Šik (Litoměřice), Zdeněk Sedlák (Kärpät Oulu, Finsko), Vojtěch Střondala, Karel Plášek (oba Kometa Brno), Petr Čajka (Erie Otters, OHL), Radek Mužík (Plzeň), Filip Koffer (Pardubice), Adam Raška (Třinec), Jaromír Pytlík (Sault Ste. Marie Greyhounds, OHL), Martin Lang (Kamploops Blazers, WHL), Michal Kvasnica (Portland Whitehawks, WHL), Přemysl Svoboda (Litvínov), Tomáš Mazura (Providence College, NCAA), Marcel Barinka (Halifax Mooseheads, QMJHL).

Realizační tým:

Generální manažer: Filip Pešán
Manažer týmu: Otakar Černý
Hlavní trenér: Václav Varaďa
Asistenti trenéra: Aleš Krátoška a Patrik Eliáš
Trenér brankářů: Radek Jirátko
Kondiční trenér: Radek Hlavatý
Videotrenér: Dalibor Pail
Lékař: MUDr. Roman Mizera
Fyzioterapeut: Martin Výtisk
Psychoterapeut: MUDr. Dušan Randák
Kustod: Jan Vejvoda
Kustod/masér: Václav Vejvoda

Program zápasů

Pondělí 22. července:
17:30 Finsko "19" – Česko

Úterý 23. července:
17:30 Finsko "20" – Česko

Čtvrtek 25. července:
17:30 Švýcarsko – Česko

Pátek 26. července:
17:30 Česko – Švýcarsko

Začátky utkání jsou uvedeny v českých časech, ve Finsku je o hodinu víc.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz