Důvod domácí dominance Motoru? Strhující atmosféra, říká Kváča

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Českobudějovický Motor je týmem s nejmenším počtem inkasovaných branek ve WSM Lize. Obrovský podíl na tom má především jeden z nejlepších brankářů soutěže Petr Kváča. Talentovaný gólman, který už si vyzkoušel i extraligu v dresu Sparty, se touží neustále zlepšovat. „Pracuju na tom, aby byla letošní sezona lepší než minulá. Pořád na sobě chci víc a víc pracovat,“ říká mladík draftovaný Coloradem.

Zlatá hokejka

» HLASUJTE PRO PETRA KVÁČU V ANKETĚ SYMPAŤÁK WSM LIGY ZDE

S Motorem jste po 31. kole na děleném prvním místě. Dá se říct, že panuje naprostá spokojenost?
Zatím plníme, co jsme chtěli – jsme v kontaktu s nejlepšími týmy a držíme se na čelních místech tabulky. To, že jsme první, je výsledek naší tvrdé práce, kterou odvádíme jak v trénincích, tak v zápasech. Je samozřejmě super, že nám to vychází, a je třeba, aby to takhle pokračovalo dál.

Jaké má podle vás Motor ještě rezervy?
V naší hře jsou plusy i minusy a my se musíme snažit ty minusy eliminovat. Vždycky je prostor se zlepšit. Dělat něco jinak, lépe. Zvlášť během zápasových pauz se na tom snažíme hodně pracovat a odstraňovat nedostatky. To, co odvádíme na tréninku, ať už na ledě nebo na suchu, se pak ukáže v zápase.

Dlouholetým syndromem vašeho mužstva jsou venkovní zápasy. Proč Motor venku nešlape tak, jako doma?
Abych řekl pravdu, tak nevím, co na to odpovědět. Jestli nám tolik nesedí jiné stadiony, že tam nemáme takovou podporu fanoušků jako v Budvar areně, kde na nás chodí plná hala… Možná venku občas děláme zbytečné chyby, ale pořád na tom pracujeme a chceme být lepší. Myslím si ale, že poslední zápasy venku už se nám dařilo lépe – naposledy jsme vyhrály 5:0 v Benátkách nad Jizerou. Věřím, že se to otočilo a budeme vyhrát dál i venku.

„Poslední zápasy venku už se nám dařilo lépe. Věřím, že se to otočilo."

V Budvar areně jste naopak kromě posledního utkání ještě neprohráli. Co kromě fanoušků na to má vliv?
Opravdu netuším. Je v tom určitě i pocit, že se na nás přišlo podívat spoustu lidí – našich fanoušků – a my je nechceme zklamat. Asi do toho podvědomě dáme ještě víc než při venkovních zápasech. Domácí atmosféra je strhující, takže nás to vyhecuje.

Chytá se vám osobně lépe v Budvar aréně než při venkovních duelech?
Já neřeším, jestli hrajeme doma nebo venku. Led je všude stejně studenej. Vždycky se snažím jít do zápasu s čistou hlavou, abych podal co nejlepší výkon, a tyhle věci vůbec neřeším.

V čem je Motor lepší než ostatní týmy WSM ligy, proč jste první?
Myslím, že tomu hodně pomohla změna systému hry po příchodu trenéra Jelínka. Jsme kompaktnější jak dopředu, tak dozadu. Oproti ostatním týmům se víc snažíme hrát s pěti hráči do útoku i do obrany, což je podle mě naše největší přednost. Roli hraje i to, že jsme zvýšili agresivitu. Tyhle nové věci se nám vyplatily, ale musíme v nich pokračovat dál.

„Pomohla změna systému hry po příchodu trenéra Jelínka."

Minulá sezona pro vás byla premiérová a mohl jste si dovolit být „vyjukaným mladíčkem“, v probíhající sezoně se s vámi od začátku počítá jako s oporou. Vnímáte tuto změnu?
Je pravda, že je to jiné. Ale minulá sezona byla minulá sezona a já pracuju hlavně na tom, aby ta letošní byla lepší. Časy se mění. Jsem tady druhý rok a pořád na sobě chci víc a víc pracovat. Snažím se být furt lepší a nic jiného si v hlavě nepřipouštím.

Foto: Martin Kurfiřt, hcmotor.cz

Motor má na WSM ligu vcelku hvězdný tým. Dá se říct: Kdy jindy postoupit než teď?
Dostávám tuhle otázku často. My takhle vůbec nepřemýšlíme, snažíme se pokaždé soustředit na následující trénink a zápas. Co má přijít, přijde, co se má stát, stane se. Já doufám, že se semkneme a dopadneme lépe než v přechozí sezoně.

Karlovy Vary, Kladno, Slavia – kdo z nich je pro vás nejméně oblíbený soupeř?
Já vůbec nerozlišuju, jaký proti nám stojí soupeř. Když má někdo hrát hokej, jako ho mám rád já, tak je mu úplně jedno, kdo proti němu hraje. Moc si vážím každého zápasu, který chytám. Nezáleží, jestli proti mně stojí Ovečkin nebo hrajeme proti někomu z WSM Ligy. Prostě je to zápas a já hokej miluju, takže udělám pro výhru maximum.

Jaký máte vztah s dalším brankářem Motoru Davidem Gábou?
Bezproblémový, jsme kamarádi. Oba chceme to nejlepší pro tým. Při tréninku se hecujeme, ale pak přijde zápas a jsme tam za tým, jako jeden muž. S Davidem Gábou se oba dva podporujeme a jsem hrozně rád, že vychytal před reprezentační přestávkou dva zápasy s nulou. Stejně jako on i já jsem z toho nadšený.

„Nezáleží, jestli proti mně stojí Ovečkin nebo hrajeme proti někomu z WSM Ligy."

Udržujete si přehled o dění v lize, sledujete ostatní brankáře?
Mám to postavené tak, že se nekoukám, jak se daří ostatním týmům nebo gólmanům. Jak se říká – my brankáři máme svůj svět. Soustředím se na moje České Budějovice, moje město, můj hokej… Jak jsou na tom ostatní se můžeme bavit maximálně na tréninku před zápasem, kdy se připravujeme na konkrétního soupeře.

Nedávno jste prožil premiéru v extralize v dresu Sparty. Jak k tomu došlo?
Dva dny po zápase se Slavií mi volal trenér gólmanů Standa Hrubec, ať zajdu za ním do kanceláře, že pro mě má nějakou zprávu. Tak jsem přišel a řekl mi: „Odpoledne se sbalíš a zítra chytáš na Spartě.“ Já jsem byl ještě trochu rozespalý, tak jsem tomu v první chvíli nechtěl věřit a myslel jsem, že si ze mě dělá srandu. Pak jsem samozřejmě byl moc rád, že si budu moct zachytat za Spartu v O2 areně, a ještě potom zápas ve Vítkovicích. Byl jsem se Spartou týden a odchytal za ní dva zápasy.

Zalíbila se vám extraligová zkušenost?
Musím říct, že jsem si to nesmírně užil. Dalo mi to hodně zkušeností a ukázaly se některé chybičky, na kterých musím ještě pracovat, aby byly moje výkony lepší. Dostal jsem i zpětnou vazbu od trenéra gólmanů, které věci dělám dobře, a na kterých je třeba zapracovat. V tom vidím obrovský přínos. Celá ta zkušenost byla super, i když je škoda, že jsme oba zápasy prohráli, ale to je prostě sport. Můžu se od toho jen odrazit a jít dál, stejně tak věřím, že se Sparta zvedne a začne vyhrávat. Beru to jen pozitivně a vnímám to jako odměnu za práci, kterou jsem odváděl v Budějovicích.

„Starty ve Spartě mi daly hodně zkušeností a ukázaly se některé chybičky."

Ve Spartě jste se setkal s finským brankářem Samim Aittokalliem, který byl stejně jako vy draftovaný Coloradem a v zámoří strávil tři sezony. Bavili jste se o tom spolu?
Ano, bavili jsme se docela dost právě o Coloradu. Vyprávěl mi o tom, jak se mu líbilo v Denveru (hlavní město Colorada, pozn. red.) nebo co zažil na farmě, s jakými kluky, kteří jsou už v NHL, on hrál... Rád jsem si s ním i zatrénoval, protože Sami je na tom velice dobře po technické stránce, takže jsem se snažil toho co nejvíc okoukat. Bylo to moc fajn, a i v tomhle směru mě krátká zkušenost ve Spartě obohatila.

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz