„Drzoun“ Jergl: Kdo nic nezkusí, nic nezkazí, říká o fintě. Jeho přerod fascinuje

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Gól s hokejkou mezi bruslemi. Dříve takhle na sebe upozornili Robert Kysela, Marek Malík či Tomáš Hertl. Teď do téhle kategorie „drzounů“ přibyl i olomoucký útočník Aleš Jergl. Ten stejný kousek předvedl v zápase proti Třinci, pečetil ním výhru 5:2. „Nakoukané je nemám, ale viděl jsem to u nich,“ smál se. Úchvatný gól ukázkově charakterizuje jeho proměnu: z hráče na hraně sestavy se během pár týdnů stal rozdílový šutér.

HokejkaTV

Takovouhle věc si dovolí jen hráč, který si neskutečně věří. A to se v posledních týdnech dá o Aleši Jerglovi říct s naprostou jistotou. „Určitě je to tím, že si tak věřím,“ přikývl olomoucký střízlík, který nabral parádní formu.

„Kdo nic nezkusí, nic nezkazí, nebo jak se to říká. Takže asi tak,“ uvedl s úsměvem. Jen půlminuty před jeho skvostnou trefou proměnil trestné střílení Zbyněk Irgl. Kohoutům tím dal proti svému bývalému celku jistotu. Proto si Jergl mohl dovolit to, co si dovolil.

„Kdyby bylo skóre jiné, asi bych to v takovém případě nezvolil. Nejspíš bych zkusil vystřelit nad lapačku. Ale věděl jsem, jaký je stav,“ ujistil.

Brankáři Pavlu Kantorovi tak dokonale znechutil debut v třineckých barvách. „Mně je to jedno, ať si dá gól klidně s hokejkou za uchem. Já prostě dostal gól. Jak ho dal, to je jeho věc,“ řekl Kantor, který ale i přes pět inkasovaných branek nepodal na Hané špatný výkon.

Co se vlastně Jerglovi honilo hlavou, když se chystal na tuhle kulišárnu? „Viděl jsem, že jedu z boku a jediné, co mě napadlo, bylo, že si to dám pod nohu. Trefil jsem to, takže super,“ popsal svou exkluzivní branku.

Je logické, že Jergl si fintu musel už někdy vyzkoušet. „Na tréninku to občas zkusím, ale většinou na ty mladší gólmany. Na ty naše moc ne. Ne, že bych si na ně nedovolil, ale oni už to znají a dokážou to vystát. Přece jenom ti mladší gólmani na to reagují trošku jinak,“ vysvětlil.

Jenže ještě někdy v polovině listopadu by si na tohle nevěřil snad ani na tom tréninku. Za prvních 15 zápasů se mu ve statistikách krčila jedna asistence. Když pak ale 30. listopadu skóroval téměř po roce, jakoby se v něm něco hnulo.

Střízlík je pořád, dres neobepíná svalnaté tělo jako u jiných nabušenějších kolegů. Jergl to ale vynahrazuje jinými věcmi. Věří si na kličku, neustále se nabízí na střelu. A co je hlavní, dokáže své šance využívat. Dřív na jednu trefu spálil takové množství příležitostí, že by si s tím mohl zatopit. „Je znát, jaké nabral Aleš sebevědomí,“ kývl Jan Tomajko, jeden z trenérů Olomouce.

Nyní je na něj zkrátka radost pohledět. V minulém zápase se blýskl tak přesným švihem ze zápěstí z velkého úhlu, že by mu jeho přesnost mohl závidět kdejaký chirurg. Co přijde příště? „To já nevím. Co mě příště napadne, to vám teď nemůžu říct. To vyplyne ze situace,“ smál se.

Konrád: V Olomouci se mi libí, nemám důvod měnit

Druhý Třinec by ale sám neporazil. Skvělý výkon podali i další Kohouti. Jergl pravidelně rotoval s parťákem Davidem Ostřížkem, silák Jan Knotek neprohrál snad jediný souboj, Bruno Mráz vybojoval trestné střílení pro Irgla, veterán František Skladaný létal po ledě jako kdyby mu bylo aspoň o pět let méně. 

„Makali jsme, věděli jsme, že bude repre pauza, takže jsme do toho šli,“ prohlásil Jergl. „Výborná výhra. Braňo Konrád parádně zachytal, ale byl to výborný výkon od všech,“ vypíchl výkon slovenského gólmana, který pochytal 30 střel, a poté zrealizoval děkovačku symbolizující jeho setrvání na Hané pro další tři roky.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Mora si připsala nejvyšší výhru v sezoně. Je až s údivem, že nadupané Oceláře dokáže takhle přehrát a v úterý na ledě trápících se Karlových Varů nedala ani gól. „Třinec chce hrát hokej. Karlovy Vary samozřejmě taky hrají hokej, ale hrají ho takovým systémem, který nám v tu chvíli nevyhovoval,“ myslí si Jergl.

„Před přestávkou je takové vítězství pro nás vzpruha. Třinec má výborné výsledky, výborné postavení v tabulce a hokej hraje taky pěkný. Tři body jsou pro nás důležité i z hlediska sebevědomí do dalších zápasů,“ dodal Tomajko.

Olomouc si před repre pauzou nejen spravila chuť, ale taky o něco víc naducala svůj bodový polštář. Na jedenáctý Zlín má aktuálně náskok deseti bodů. Pokud se zbaví herních výkyvů, a svoji pozici uhájí, může za pár týdnů kdekoho ze zvučnějších týmů solidně potrápit.

Sestřih utkání HC Olomouc – HC Oceláři Třinec

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz